Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Likvidace odpadních vod
Archiv článků od 10.5.2011 do 11.1.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.1.2012
ASIO

Únorový cyklus seminářů představí novinky - TNV 75 9011, hospodaření se srážkovými vodami, bude se mluvit o metodickém pokynu MŽP k NV 416/2011, o nových možnostech pro čerpání odpadních vod. Semináře i konference společnosti ASIO jsou akreditovány MVČR, ČKAIT, ČKA a jsou určeny pro státní správu, projektanty a odbornou veřejnost.

21.12.2011
INSTA CZ s.r.o.

V případě, že se obec rozhodne oslovit jako provozovatele odbornou firmu, je velice důležitá smlouva, ve které se přesně určí vztahy mezi provozovatelem a vlastníkem konkrétního vodovodního řádu a stanoví se jejich povinnosti.

15.12.2011
Ing. Karel Plotěný, ASIO, spol. s r.o.

Vzhledem k parametrům charakterizujícím „dobrý stav vod“ a vzhledem k závazkům ČR při vstupu do EU je jasné, že až dojde na lámání chleba (tedy vyhodnocení závazků) a hledání viníků, jedním z nich bude doprava a současný stav, kdy se vody z komunikací čistí většinou jen „jako“.

9.12.2011
Ing. Oldřich Pírek, ASIO NEW, spol. s r.o.

Studie Univerzity v Sheffieldu (GB) jednoznačně ověřila, že konfigurace AS-NIDAPLAST bloků se spodní drenáží je provozně spolehlivější a bezpečnější než konfigurace nádrže s přímo natékanými bloky. Většina znečišťujících látek je touto drenáží odvedena dále do kanalizace a není zadržována v blocích.

5.12.2011
Ing. Renata Biela, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

Recenzovaný Zavést systém využití šedých vod v budovách je vhodné nejen u budov nově vznikajících, ale také při rekonstrukci budov. Je však nutné spočítat si rentabilitu využití šedé vody v rámci konkrétní budovy.

7.11.2011
Ing. Zdeněk Žabička

Stavebníci jsou ve velkých sídlech nuceni využívat akumulaci a vsakování srážkových vod. Správným návrhem nivelity travnatých ploch se může zachytit veškerá dešťová voda. Legislativní požadavek na přednostní vsakování neznamená povinnost uplatnit vsakovací zařízení u všech nových staveb.

19.10.2011
ASIO, Ing. Oldřich Pírek, ASIO

Oblast těchto výrobků vesměs používaných jako objekty na kanalizaci byla v našich zemích donedávna zabezpečována nádržemi plastovými, případně tzv. plast-betonovými, což prezentuje kombinaci plastového korpusu s vloženou ocelovou výztuží (coby „ztraceného“ bednění) s dodatečnou betonáží na stavbě.

19.9.2011
Ing. Petr Polák

Kořenové čistírny lze využít pro různé provozy (obce, individuální objekty, nemocnice, průmysl, skládky, bazény, koupalitě atd.) V ČR je v provozu od r. 1989 cca 400 obecních kořenových čistíren. Pokud nebyla podstatným způsobem překračována kapacita, nebo zanedbána údržba, fungují dosud s velmi dobrými čisticími parametry.

12.9.2011
Ing. Radim Mifek, VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

Monitorováním odpadních vod z různých druhů kanalizačních systemů byly zjištěny výrazné rozdíly v průměrných koncentracích sledovaných ukazatelů z podtlakové, tlakové a gravitační kanalizace. Výsledky monitoringu odpadních vod u tlakového a podtlakového systemu prokázaly vyšší koncentrace znečištění surových odpadních vod.

15.8.2011
Ing. Richard Kuk, PUDIS a.s.

V článku je popsáno stavební řešení vybraných částí odvodňovacího systému obytného areálu, důsledky uskutečněného postupu výstavby celého areálu a první zkušenosti z provozu odvodňovacího systému. Zapracovány jsou i požadavky dodatečně vybraného správce odvodňovacího systému.

Řešení Li-lo firmy Glynwed pro využití dešťové vody (DV) v domě.
9.8.2011
Ing. Eva Neudertová, produktový manažer vodní hospodářství, Nicoll Česká republika, s.r.o.

Podzemní plastová nádrž Garantia Li-lo společnosti Glynwed je díky speciální konstrukci vhodná zejména do složitých hydrogeologických podmínek. Zároveň má nižší hmotnost a objemnost nádrže a nízkou stavební výšku, což znamená, že uspoříte na zemních pracích. Nádrž Li-lo má unikátní odolnost vůči spodní vodě a je variabilní.

1.8.2011
Ing. Petr Polák

Článek ukazuje klady a zápory KČOV, základní principy fungování, faktory ovlivňujícími účinnost a vhodnost/nevhodnost využití pro určité druhy odpadních vod. KČOV představují levný a snadno obsluhovatelný systém, schopný snížit znečištění na přijatelnou úroveň pro vypouštění do vodních toků.

18.7.2011
Ing. Petr Polák

V rámci WATENVI 2011 se pořádal SOVAK seminář „Nová legislativa v oboru vodního hospodářství“. Program byl složen ze 3 částí: „Aplikace velké novely vodního zákona v praxi“, „Vypouštění odpadních vod do vod povrchových po novele vodního zákona“ a „Vypouštění odpadních vod do vod podzemních“.

11.7.2011
Ing. Richard Kuk, PUDIS a.s.

Článek popisuje problematiku praktického využití již známých technických zařízení pro nakládání s dešťovou vodou v průběhu zpracovávání jednotlivých projektových stupňů přípravy výstavby obytného areálu.

4.7.2011
Ing. Tatiana Mifková

Cílem Pilotního projektu I. bylo navrhnout, vybudovat, monitorovat a vyhodnotit separaci žlutých vod s ohledem na délku období, kdy byla žlutá voda uskladněna. Výsledkem je doporučení skladovat žluté vody v nádrži min. 6 měsíců, ideálně 9 měsíců před následujícím použitím v zemědělství.

27.6.2011
Vlastimil Růžička

Vesnice na moravském úpatí Bílých Karpat, o které už bylo napsáno mnohé. Proslavila se ekologickými projekty, navštívila ji celá řada významných osobností, je dávána za příklad úspor energií a ekologického stavitelství. Zaměřili jsme se tentokrát na stavbu pasivního domu, který zde funguje jako Centrum modelových ekologických projektů pro venkov.

27.6.2011
Ing. Petr Polák

KČOV jsou často zvažovány pro rodinné domy, vhodné jsou však i pro menší obce a obvykle dobře zapadají do krajiny. Jsou nenáročné na údržbu, ale pokud je zanedbána, KČOV rychle ztrácí účinnost. Tento článek se zabývá tím, co by měl mít stavebník z právních předpisů na zřeteli, uvažuje-li o pořízení KČOV.

13.6.2011
Ing. Jakub Vrána, Ph.D.

Vyhláška 268/2009 o technických požadavcích na stavby a Vyhl. 501/2006 (269/2009) o obecných požadavcích na využívání území upřednostňují vsakování srážkových vod. Při dimenzování vsakovacích zařízení se stanoví retenční objem vsakovacícho zařízení a doba jeho prázdnění. Při výpočtu se počítá s možností přetečení.

Vodní dílo Švihov (Želivka) je rozsáhlým souborem staveb
27.5.2011
Ing. Petr Polák

Je nutné změnit přístupy, například k recyklaci živin v povodí (fosfor je cenná surovina - za posledních 5 let se jeho cena zvedla 5-8,7x), hospodaření v lesích v povodí má významný vodoochranný význam, očekává se nepokrytí povolených odběrů vody z povrchových zdrojů v povodích (výjimka je povodí Odry)...

10.5.2011
ASIO

Stále častěji se budeme v praxi setkávat s lokalitami, kde jsou omezené prostorové možnosti a kvůli malé vodnosti toků bude nutno zároveň splňovat ty nejpřísnější limity. Jednou z možností, jak takové zdánlivě neřešitelné situace řešit, je použití membránových technologií (MBR).


zpět na aktuální články
 
 
Reklama