Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Příprava teplé vody

Rozvod teplé vody musí podle ČSN EN 806-2 zajistit, aby při úplném otevření výtokové armatury vytékala nejpozději po uplynutí 30 s voda o teplotě 50 °C až 55 °C, výjimečně 60 °C (v odběrové špičce krátkodobě nejméně 45 °C). České republice chybí národní předpis, ve kterém by byly uvedeny specifické potřeby teplé vody. Optimální návrh rozvodu teplé vody v rámci vnitřního vodovodu v budově vede k významným úsporám, má krátkou návratnost a je zároveň správnou cestou k zajištění hygienických požadavků na teplou vodu dle platné vyhlášky.

Místní příprava teplé vody buď nevyžaduje žádný rozvod teplé vody, protože použité lokální ohřívače jsou umístěné u každého odběrného místa, nebo vyžaduje jen krátké potrubí, pokud místní (skupinový) ohřívač vody slouží pro více odběrných míst. Jiné varianty přípravy teplé vody využívají tepelný výměník pro byt nebo funkční jednotku. Případně jde o centrální přípravu teplé vody plynovým nebo elektrickým ohřívačem nebo teplou vodu z akumulačních nádob, které jsou součástí systému s kotlem na biomasu, tuhá paliva nebo systému se solárními kolektory nebo tepelným čerpadlem. Volba je zcela závislá na zvážení konkrétních podmínek (možnosti vést potrubí, potřeby teplé vody podle množství, teploty a průběhu potřeby, efektivního provázání se systémem vytápění).

S účinností od 7. 11. 2014 platí vyhláška č. 237/2014 Sb., kterou se mění vyhláška č. 194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, měrné ukazatele spotřeby tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům.

Vyhláška mimo jiné uvádí povinnost pro domy, kde se provádí rozúčtování nákladů na společnou přípravu teplé vody: v případě společné přípravy teplé vody v domě se na vstupní potrubí zásobující každý byt nebo nebytový prostor teplou vodou osadí vodoměr na teplou vodu používaný k rozdělování nákladů na společnou přípravu teplé vody v domě podle vyhlášky, kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu.

Od 25.10.2020 lze instalovat pouze měřidla s možností dálkového odečtu. Tento požadavek je součástí trendu vedoucímu až k možnosti pro spotřebitele sledovat svou spotřebu v reálném čase, přizpůsobit se, šetřit a včas odhalit příp. technické závady nebo havárii.


Mohlo by vás zajímat


1.10.2024Siemens, s.r.o.
Siemens Connected Home je systém domácí automatizace založený na bezdrátové komunikaci ZigBee 3.0, který je určen především pro byty a rodinné domky. Systém umožňuje dálkové ovládání domácnosti přes internet prostřednictvím mobilní aplikace.
26.9.2024WILO CS, s. r. o.
Kompletní postup ve třech krocích. Čerpací technika se běžně nachází ve spodních patrech a sklepeních domů, kde při povodních hrozí zvýšené riziko vniku vody. Rychlá a správná reakce může pomoci minimalizovat nebezpečí úrazu elektrickým proudem i škody na zařízení.
Rekuperační výměník AKIRETHERM®
19.9.2024AKIRE s.r.o.
V dnešní době rostoucích nákladů na energie se stává otázka efektivního využití elektrické energie stále aktuálnější. Mezi nejmodernější a nejúspornější řešení patří kombinace rekuperačního výměníku AKIRETHERM® a tepelného čerpadla. Tento systém nejenže snižuje spotřebu energie, ale také prodlužuje životnost tepelného čerpadla. Jak to celé funguje a jaké jsou konkrétní výhody tohoto řešení?
13.9.2024DRUŽSTEVNÍ ZÁVODY DRAŽICE - strojírna, s. r. o.
Všechny modely ohřívačů a zásobníků teplé vody, prodávané v Evropské unii, podléhají nařízení Evropské komise č. 812/2013: tzv. ekodesignu. To ukládá výrobcům za povinnost označovat tato zařízení dvěma základními typy energetických štítků, které uvádějí buď statickou ztrátu výrobku, nebo jeho zátěžový/vytáčecí profil. První varianta je určená pro nepřímotopné ohřívače/zásobníky vody, ta druhá pro modely s elektrickým ohřevem. Čím se obě verze liší, popisuje společnost DZ Dražice, člen skupiny NIBE, na svých nových produktech: nepřímotopném zásobníku OKC NTR/HR a průtokovém ohřívači vody PTO-T.
Špičkový systém Smartloop Inliner pro optimalizovaný rozvod a cirkulaci teplé vody je založen na principu „trubky v trubce“. (foto: Viega)
11.9.2024Viega s.r.o.
Viega Smartloop Inliner je systém pro cirkulaci teplé vody, který zajišťuje, že teplá voda je dostupná tzv. na vyžádání, a to bez zbytečných časových prodlev a energetických ztrát. Hlavní inovací je integrovaný systém cirkulace přímo v rozvodech teplé vody, což eliminuje potřebu samostatných cirkulačních vedení.
26.8.2024Ing. Pavel Dědina, Gerotop spol. s r.o.
Odborný TZB-info doporučuje Léto a parné dny nekončí, a tak je aktuálním tématem pasivní chlazení pomocí vrtů pro tepelná čerpadla. Principy v článku uvedené jsou všeobecně platné pro veškeré objekty pozemního stavebnictví včetně rodinných domů.
12.8.2024Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Recenzovaný TZB-info doporučuje Rozúčtování nákladů v bytovém domě upravuje zákon č. 67/2013 Sb. a zákon č. 89/2012 Sb. – Nový občanský zákoník. Náklady na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům se rozúčtují podle vyhlášky č. 269/2015 Sb., která byla naposledy novelizována vyhláškou č. 274/2023 Sb. Novela je účinná od 1. ledna 2024 a přináší významné změny.
7.8.2024Ing. Josef Hodboď, TZB-info, redakce
Pro orientační výpočet množství energie získatelné spálením zemního plynu se tradičně používá hodnota 10,55 kWh/m3. Aktuálně je tato hodnota vyšší.
4.8.2024Cech topenářů a instalatérů ČR
Konference se koná 3. září 2024 v Brně, pořadatelem je Cech topenářů a instalatérů ČR. Plynová, tlaková zařízení a spalinové cesty v praxi dle platné legislativy přednáší TI ČR, Společenstvo kominíků, Státní úřad inspekce práce, HZS Jihomoravského kraje a GasNet.
1.7.2024prof. Ing. Leonard Hobst, CSc., Ing. Monika Doležalová, Ing. Pavel Klika, Ph.D.
Recenzovaný Dochované podrobné údaje o spotřebě otopu (koksu) pro vytápění a přípravu teplé užitkové vody funkcionalistického bytového domu z 30. let vedly k myšlence porovnat energetickou náročnost těchto domů v době jejich výstavby se současností a sledovat, jak se projevují modernizační zásahy jak do otopné soustavy, tak do vlastní konstrukce bytového domu, a tyto modernizační zásahy kvantifikovat.
28.6.2024NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o.
Kombinace fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla představuje – při optimálně nastavené komunikaci mezi střídačem a řídicí jednotkou – jeden z nejúčinnějších způsobů využití vlastní vyrobené energie k vytápění a ohřevu vody. Tepelná čerpadla navíc disponují funkcí chlazení, kterou domácnost využije především v letní sezóně: tedy v období, kdy vznikají největší přebytky vyrobené elektřiny.

Partneři - Příprava teplé vody


Reklama
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Voda, kanalizace


VIDEA



 
 
Reklama