Rozvod teplé vody musí podle ČSN EN 806-2 zajistit, aby při úplném otevření výtokové armatury vytékala nejpozději po uplynutí 30 s voda o teplotě 50 °C až 55 °C, výjimečně 60 °C (v odběrové špičce krátkodobě nejméně 45 °C). České republice chybí národní předpis, ve kterém by byly uvedeny specifické potřeby teplé vody. Optimalizace systému je cestou k významným úsporám, má krátkou návratnost a zároveň správnou cestou ka zajištění hygienických požadavků na teplou vodu dle platné vyhlášky.
Místní příprava teplé vody buď nevyžaduje žádný rozvod teplé vody, protože jsou použity lokální ohřívače, umístěné u každého odběrného místa, nebo vyžaduje krátké potrubí, pokud místní (skupinový) ohřívač vody slouží pro více odběrných míst. Jiná varianta je výměník pro byt nebo funkční jednotku nebo centrální příprava teplé vody plynovým nebo elektrickým ohřívačem nebo teplá voda z akumulačních nádob, které jsou součástí systému s kotlem na biomasu, tuhá paliva nebo systému se solárními kolektory nebo tepelným čerpadlem. Volba je zcela závislá na zvážení konkrétních podmínek (možnosti vedení, potřeba teplé vody podle množství, teploty a průběhu potřeby, efektivní provázání se systémem vytápění).
S účinností od 7. 11. 2014 platí nová vyhláška č. 237/2014 Sb., kterou se mění vyhláška č. 194/2007 Sb., kterou se stanoví pravidla pro vytápění a dodávku teplé vody, měrné ukazatele spotřeby tepelné energie pro vytápění a pro přípravu teplé vody a požadavky na vybavení vnitřních tepelných zařízení budov přístroji regulujícími dodávku tepelné energie konečným spotřebitelům.
Vyhláška mimo jiné uvádí povinnost pro domy, kde se provádí rozúčtování nákladů na společnou přípravu teplé vody: v případě společné přípravy teplé vody v domě se na vstupní potrubí zásobující každý byt nebo nebytový prostor teplou vodou osadí vodoměr na teplou vodu používaný k rozdělování nákladů na společnou přípravu teplé vody v domě podle vyhlášky, kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu.