Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Likvidace odpadních vod

Systém hospodaření s vodou v budovách je důležité chápat jako celek a brát v úvahu všechny vstupy a výstupy s vodou spojené – vodu samotnou, energii a látky v ní obsažené. Použitá voda obsahuje využitelnou tepelnou energii a recyklovatelné látky, např. fosfor, jehož ekonomicky využitelné zásoby se rychle zmenšují. V poslední době technologie respektují více energetické poměry (ČOV by neměla spotřebovávat, ale produkovat energii) a zabývají se odstraněním dalších, dosud nesledovaných a přitom z hlediska zdraví významných látek, z odpadních vod. Novinky se týkají jak vegetačních, tak „strojních“ ČOV.

Odpadní vody jsou shromažďovány a poté likvidovány (žumpa, septik) nebo odváděny do kanalizace. Dříve se budovaly systémy jednotné kanalizace (odpadní i dešťová voda), dnes systém oddílné kanalizace (splašková voda oddělena od dešťové).
U vesnické zástavby či u osaměle stojících objektů je centrální kanalizace finančně velmi náročná a volí se decentralizovaný způsob čištění odpadních vod – domovní čistička odpadních vod.
Z pohledu snižování nároků na energii se nabízí řešení s využitím vegetačních (kořenových) čistíren. Pokud se projektanti vyvarují chyb, lze očekávat fungující vegetační čistírny, ale je potřeba vegetační čistírnu správně provozovat a nespoléhat se pouze na absolutně bezúdržbový systém, který bude fungovat s nulovými provozními náklady.

Dotační podpora existuje.
V dotačním období 2014–2020 dochází k výrazným úpravám podmínek pro získání dotací na výstavbu a rekonstrukce ČOV a kanalizací. Hlavním kritériem pro úspěšné získání dotace je celková efektivnost daného řešení, zejména tedy celkové investiční a provozní náklady na počet napojených osob. Pro realizaci domovní čističky odpadních vod v místech, kde centrální kanalizace nebude realizovaná, vyhlašuje individuálně konkrétní město či obec.

Je důležité nezapomenout na prioritu vsakování dešťových vod.
V současnosti podle novely Vodního zákona nesmí stavební úřad vydat stavební povolení na novou stavbu a rekonstrukci bez vyřešení hospodaření s dešťovými vodami již v samotném projektu stavby.

Způsob zacházení s použitou vodou má vliv na kontaminaci podzemních vod a přímo tak ovlivňuje i kvalitu a množství pitné vody a únik nutrientů zhoršuje i využití vod např. pro rekreaci.
Trend je jednoznačný: voda, živiny i energie v odpadní vodě obsažené by měly být recyklovány.

POROVNÁNÍ MOŽNOSTÍ
NÁVRH
VYUŽITÍ SRÁŽKOVÝCH VOD




Mohlo by vás zajímat


Den starostů na veletrhu Aquatherm Praha 2024
6.3.2024Martin Kubín, redakce
Konference Den starostů zaplnila kongresový sál PVA Letňany a tématem akce byla nová směrnice o čištění městských odpadních vod a novela zákona o vodách. Důležité byly nové požadavky na čistění odpadních vod a aktuální programy na podporu vodovodů a kanalizací.
1.2.2024EuroClean, s.r.o.
Letošní události u našich sousedů spojené s hromadnými případy legionelózy (Shrnutí epidemie Legionelly v Polsku: 165 nemocných, 25 úmrtí) nejen výrazně zvýšily úroveň povědomí lidí o bakterii Legionella, ale také donutily řadu manažerů, správců budov a technických oddělení k provedení opatření zaměřeným na minimalizaci rizika infekce Legionellami v průmyslových objektech a bytových domech.
Mokřadní střecha na rodinném domě ve vnitrobloku v Praze Holešovicích.
18.1.2024Ing. Michal Šperling, Kořenovky.cz
Recenzovaný Díky výsadbě rostlin lze lépe čelit problému přehřívání prostoru v městské zástavbě, k němuž dochází vlivem klimatických změn. Efektivním způsobem, jak rozšířit vegetaci ve městech a zároveň využít velké množství odpadní vody produkované v domech, jsou kořenové čistírny odpadních vod umístěné na střeše, fasádě či v mokřadních záhonech. Po odstranění hrubých nečistot ve vícekomorové separační nádobě je voda čerpána na kořenovou čistírnu, kde dochází k jejímu biologickému čištění. Vyčištěnou vodu lze využít na splachování toalet nebo k zavlažování. Stálý přísun odpadní vody současně zajišťuje mokřadním rostlinám neustálé zásobení vodou i živinami a působí tím pozitivně na jejich růst.
18.1.2024Skanska
Skanska spouští výstavbu druhé etapy Modřanského cukrovaru, která nabízí 126 bytových a 6 nebytových jednotek. Bytový komplex charakterizuje promyšlená modrozelená infrastruktura, nejnižší energetická náročnost budov PENB – A, certifikace BREEAM a bohatý prostor pro komunitní setkávání. Dokončení druhé etapy je v plánu do konce roku 2025 a investice přesáhne miliardu korun. Aktuálně je v druhé etapě prodáno 35 % bytů, cena startuje od 125 780 Kč vč. DPH za metr čtvereční.
28.12.2023PVK, a.s.
V roce 1888 došlo ke konstituování zásadního správního orgánu letos slavícího 135 let od založení – Kanalizační kanceláře. Ve své době se jednalo o zásadní zásah do administrativy. Spolu s Kanalizační kanceláří vznikly i další orgány, mající na starosti správu zásobování vodou.
Foto: Kořenovky.cz
27.12.2023Ing. Michal Šperling, Kořenovky.cz
Na konferenci o vodě a u příležitosti vydání nové knihy Michala Šperlinga (Grada, 2023) jsme se zeptali nejenom na možnosti revitalizace obecních kořenových čistíren odpadních vod, ale rovněž i malých kořenových čistíren u domů či rekreačních objektů.
7.12.2023redakce
Rostoucí urbanizace, nedostupnost zdrojů a změna klimatu výrazně ovlivňují požadavky na vodní hospodářství a je tedy stále větší potřeba zajistit efektivní, udržitelnou a spolehlivou vodní infrastrukturu nejen pro rostoucí města, ale i pro odlehlé a řídce obydlené regiony.
Foto © olegmalyshev, Fotolia.com
7.12.2023Ing. Karel Plotěný, ASIO
Recenzovaný Příspěvek pojednává o řešení sanitace venkova. S klesající hustotou obyvatel rostou náklady na centrální odkanalizování, a tak pak u obcí s vysokými náklady na odkanalizování hrozí to, že stočné bude nad úrovní sociálně únosné ceny vody. I proto by měly být používány další způsoby sanitace. Při řešení venkova by navíc měla být v budoucnu brána v úvahu nejen ekonomická stránka, ale stejně jako u jiných investic všechny aspekty udržitelnosti (viz posuzování EGSu investic ve firmách). Po zkušenostech s dopady změn klimatu, zkušenostech s přírodními jevy a válečnými událostmi měly být součásti posouzení i vliv na změnu klimatu a odolnost řešení vůči rizikům.
Praha dokončila protipovodňovou ochranu Karlína
11.11.2023Pražské vodovody a kanalizace, a. s.
O výstavbě protipovodňových opatření v Karlíně, který byl z větší části vyplaven právě vodou z kanalizační sítě, rozhodlo vedení metropole ihned po povodních v roce 2002.
Foto: Asociace pro vodu CzWA
19.10.2023Vlastimil Růžička, redakce
Tradiční bienální konference s názvem VODA v Litomyšli vstoupila již do svého 15. ročníku. Kromě stovky standardních a bleskových přednášek proběhl letos v jejím rámci také diskusní panel na téma revize evropské směrnice o čištění odpadních vod. Podívejme se na některé zajímavé momenty v odborném programu.
20.9.2023Jana Šmídková, Asociace pro vodu ČR z.s.
Vědci, odborníci z provozů, dodavatelé technologií i studenti z oboru vodního hospodářství se po dvou letech opět setkávají na největší domácí odborné konferenci o vodě. CzWA svoji bienální konferenci s jednoduchým podtitulem VODA pořádá již popatnácté. Konference probíhá ve dnech 20. až 22. září. Vrací se opět do Litomyšle a s ní přijíždějí rekordní čtyři stovky účastníků.
Foto © adragan, stock.adobe.com
13.9.2023Ing. Ondřej Zedník, doc. Ing. Michal Kriška, Ph.D.
Recenzovaný Zemědělské podniky, budované v 70. letech 20. století, často disponují z dnešního pohledu nevyhovující koncepcí hospodaření s odpadními vodami. Článek se zabývá koncepčním přístupem představeným na konkrétním zemědělském areálu – od výzkumně-poloprovozního měření až po návrh technického řešení. Pro čistění odpadních vod byl využit modelový vertikální filtr s integrovanou aerací. První výsledky testování ale vykazují nízké účinnosti jak pro CHSKCr (0–56 %), tak i pro N-NH4+ (0–23 %). Z tohoto důvodu je nutné přehodnotit původně uvažovanou koncepci řešení.
17.8.2023Adam Bednařík, Ústav výzkumu globální změny AV ČR (Czechglobe)
Odborný Metan, druhý nejvýznamnější skleníkový plyn, má spoustu zásadních vlastností pro zmírňování změn klimatu. V porovnání s CO2 asi třicetkrát intenzivněji zachycuje teplo v atmosféře, zato z ní mizí rychle – už zhruba po deseti letech. I proto omezení jeho emisí přináší rychlé snížení růstu teploty. Asi 40 % emisí vytváří sama příroda. A právě takový metan zkoumají vědci z Czechglobe.
Ing. Karel Plotěný, Ing. Oldřich Pírek, Asio 30 let na trhu ve výjimečném dokumentu
18.7.2023redakce
Děkujeme společnosti ASIO za možnost tento výjimečný příběh zveřejnit. Portál TZB-info se připojuje ke gratulaci, velké poděkování patří českému výrobci a dodavateli za všechnu práci pro rozvoj oboru a péči o vodu. Přejeme, ať se daří i v letech příštích.
Vylepšené tiché odpadní potrubí Master3Plus od Pipelife
21.6.2023Pipelife Czech s.r.o.
Systém pokrývá veškeré běžné průměry pro instalace vnitřních odpadních systémů od průměru 32 do 160 mm. Nechybí i dim 90 mm, která se víc a víc se používá na českém s ohledem na úsporu místa při instalaci odpadních stoupaček v šachtách.
Recyklace bazénových vod AS-POOLREC
15.6.2023ASIO
Slavíte 30. výročí, je něco, co vám utkvělo ze začátku podnikání? No možná to, že náš první seminář v Brně na hvězdárně, tři měsíce po založení firmy, navštívilo přes 150 návštěvníků (a to byla ještě doba bez internetu). Kouzelné prostředí hvězdárny možná nevědomky pomohlo nastavit cíl – per aspera ad astra. Cesta, která je pro firmu ještě důležitější, než cíl už před tím byla nastavena vědomě – být inovativní, internacionální a spolehliví.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Voda, kanalizace


VIDEA



 
 
Reklama