Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Provoz a údržba

Provoz vnitřních vodovodů se řídí zejména podle ČSN EN 806-5 Vnitřní vodovod pro rozvod vody určené k lidské spotřebě - Část 5: Provoz a údržba, která stanovuje povinnosti provozovatele k zajištění spolehlivého provozu, zejména k zamezení stagnace vody v těch částech vodovodu, které se používají zřídka. Celý objem potrubí se musí vyměnit min. 1×/týden. 7 dní je i hranice, kdy vodovod musí být uzavřen uzávěrem a vypuštěn, není-li používán. V této normě jsou i související normy pro filtry, zařízení na úpravu vody, armatury. Doplňuje ji česká zbytková norma ČSN 75 5409 (původní číslo ČSN 73 6660) Vnitřní vodovody a ČSN EN 1717 (75 5462) o ochraně proti znečištění zpětným průtokem.

U rozvodu studené vody se předpokládá návrhová teplota min. 20 °C a u rozvodů teplé vody min. 60 °C. Teplota teplé vody je uvedena v ČSN 06 0320 (dosažena po 30 s od úplného otevření výtokové armatury). Pokud to není možné dodržet, musí se navrhnout cirkulace nebo přihřívání potrubí teplé vody samoregulačním elektrickým topným kabelem. Přerušování provozu cirkulačního čerpadla se nedoporučuje. (Přerušovaný provoz cirkulačního čerpadla s max. přestávkou 8 h/24 h.) Prvky vnitřního vodovodu musí odpovídat nejvyššímu provoznímu přetlaku alespoň 1000 kPa. Životnost armatur je stanovena v normách výrobků.

Požadavky na kontrolu a údržbu. Doporučuje se alespoň 1×/rok zkontrolovat funkčnost a stav vodoměrů, 1×/6 měsíců zvyšovací tlakové, přerušovací nádrže musí být min. 1×/rok vypuštěny a vyčištěny a 2×/rok je nutné odebrat vzorek podle přílohy 5 vyhlášky č. 252/2004 Sb., armatury proti zpětnému proudění 1×/6 měs. nebo 1×/rok. Norma ČSN EN 806-5 obsahuje 3 přílohy s četnostmi kontrol a údržby součástí vnitřních vodovodů.
Majitel vnitřního vodovodu musí mít informace o uvedení do provozu a údržbě. Záznamy o údržbě musí být vedeny tak, aby potřebné údaje byly dohledatelné. Z toho nepřímo vyplývá požadavek na vyhotovení provozního řádu a vedení provozního deníku (může být i v elektronické podobě).

Základní zbytková norma pro vnitřní kanalizaci je ČSN 75 6760: 2003 Vnitřní kanalizace a řeší i provoz gravitačních systémů vnitřní kanalizace. Platí zároveň s normou ČSN EN 12056-5 Vnitřní kanalizace - Gravitační systémy - Část 5: Instalace a zkoušení, pokyny pro provoz, údržbu a používání. Je povinná údržba kanalizačních armatur, např. přivětrávací hlavice 2×/rok kontrola funkce, čištění odlučovače ropných látek 4 × do roka dle ČSN EN 858-2, pravidelné čištění Lapače střešních splavenin.


Mohlo by vás zajímat


25.8.2024Ing. Eliška Grmelová, prof. Ing. Jaromír Říha, CSc.
Recenzovaný Nádrže jsou klíčové pro plánování adaptačních opatření v reakci na úbytek zdrojů pitné vody. Článek představuje řešení pro vybrané nádrže v povodí Moravy. Hlavním účelem studovaných vodních děl je zajistit efektivní akumulaci vody zejména pro pitné účely a zajištění zůstatkového průtoku pod díly. Vedlejšími účely jsou ochrana před povodněmi a výroba elektrické energie.
24.8.2024Vlastimil Růžička, redakce
Státní zdravotní ústav společně s ministerstvy zdravotnictví, životního prostředí a dalšími subjekty zhodnotil současnou situaci a vydal nová doporučení, jak postupovat při sanacích zaplavených objektů. Nabízíme malou rekapitulaci.
21.8.2024Ing. Ondřej Zedník, doc. Ing. Michal Kriška, Ph.D.
Recenzovaný Přírodní čistírny odpadních vod využívají jako hlavní čisticí stupeň systém filtračních polí. V současné době představuje nejvyužívanější typ filtrační pole s vertikálním směrem průtoku, které je tvořeno souvrstvím kameniv. Pro hlavní filtrační vrstvy vertikálních filtrů je nutné naplnit požadovanou hodnotu koeficientu nasycené hydraulické vodivosti. Příspěvek se věnuje stanovení hydraulické vodivosti recyklovaných vybraných stavebních materiálů a možnosti využití ve vodárenství.
14.8.2024Ing. Jan Ručka, Ph.D., Ing. Markéta Rajnochová, Ing. Aleš Haška
Recenzovaný Článek se věnuje aktuálnímu tématu kvality pitné vody, která je dodávána veřejnými vodovody. V minulosti byla na Fakultě stavební VUT v Brně vyvinuta metoda a stroj (robot Astacus) pro čištění vodovodního potrubí metodou řízeného proplachování. Oba nástroje byly zavedeny do provozní praxe a přináší dobré výsledky. Potrubí veřejných vodovodů je tak možno čistit efektivně, levně a s menším množstvím proplachovací vody, než se to provádělo doposud. Toto čištění mohou provádět sami technici vodovodní sítě, k čemuž jim slouží proplachovací robot Astacus. Tento stroj na základě jednoduché instrukce, která se odečte z mapy vodovodní sítě, vypočítá parametry proplachovací procedury a následně proplach provede. Benefitem technologie Astacus je automatizovaný sběr, vyhodnocení a reporting dat o teplotě, tlaku a průtoku vody v potrubí, které se provádí během čištění potrubí.
6.8.2024Kamstrup A/S
Dánská společnost Kamstrup A/S je významným inovátorem v oblasti vývoje ultrazvukových vodoměrů. Kromě přesnosti a spolehlivosti, na které klademe tradičně velký důraz, se neustále snažíme zvyšovat celkovou přidanou hodnotu našich měřidel mnoha unikátními vlastnostmi. Ultrazvukové vodoměry Kamstrup jsou tedy nyní k dispozici i s integrovanou komunikací NB-IoT.
2.8.2024Ing. Ondřej Kosík, prof. Ing. Petr Hlavínek, CSc.
Recenzovaný V souvislosti s evropskou legislativou bude pro všechny čistírny odpadních vod (ČOV) stanoven soubor požadavků k odstraňování vybraných léčivých látek. Cílem této práce je stanovit účinnost různých řešení na přírodní bázi (NBS) pro dodatečné odstranění mikropolutantů.
12.7.2024doc. Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Ing. Filip Mečíř
Recenzovaný Snižování nákladů na energie je v současné době, ovlivněné skokovým růstem cen, velmi diskutovaným tématem. Jednou z možností je „útěk“ na spotové trhy, druhou, často volenou, pak instalace fotovoltaických elektráren na vodárenské objekty a přilehlé pozemky. Plné využití potenciálu těchto možností je ovšem vázáno na možnosti časového přesunu výroby a přepravy pitné vody. Vzhledem k těmto požadavkům se jako východisko jeví využití neuronových sítí pro predikce spotřeby vody a optimalizačních algoritmů v rámci SCADA systémů.
26.6.2024redakce podle VĚSTNÍK MZ ČR, ČÁSTKA 16 /2023
Stanovení hygienických požadavků na recyklovanou vodu využívanou v budovách a městských vodních prvcích. Z čeho lez vyrobit užitkovou vodu a na co ji lze použít? I to najdete v článku a věstníku, na který se odkazuje.
Foto © Peter Atkins, Fotolia.com
17.6.2024VDT Technology
VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní vědecko-výzkumný projekt simulace a optimalizace provozu úpraven vody, jehož cílem bylo vyvinout virtuální dvojče úpravny vody a otestovat jeho využitelnost v praxi. Na projektu spolupracoval s Vysokou školou chemicko-technologickou, Ústavem pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, Mezinárodním bezpečnostním institutem a městem Železná Ruda.
Zasakovací rošty, zatravňovací dlažba pro zpevněné propustné povrchy AS-TTE ROŠT. Zdroj: ASIO
17.6.2024ASIO
Při projektování propustných povrchů se nás projektanti často ptají na stejné otázky. Jednou z nich je součinitel (koeficient) odtoku z povrchu AS-TTE ROŠT, zejména v souvislosti s projekty financovanými z dotačních titulů, jako jsou IROP a OPŽP.
16.6.2024redakce podle VĚSTNÍK MZ ČR, ČÁSTKA 16 /2023
Metodické doporučení pro bezpečný provoz interaktivních městských vodních prvků, vodních hřišť a parků je nezávazné a vzniklo jako pomůcka pro provozování a kontrolu těchto objektů pro omezení možných zdravotních rizik souvisejících s jejich užíváním.
7.6.2024Kamstrup A/S
Kompaktní ultrazvukové vodoměry Kamstrup jsou výkonné, velice přesné a spolehlivé. Tato statická měřidla neobsahují mechanické díly, které podléhají opotřebení. Výrobce ze Skandinávie tyto SMART vodoměry dodává na světové trhy již více než 10 let. Ačkoli se jedná o osvědčený koncept s vynikající pověstí, tak i v této oblasti výrobce dále inovuje a zvyšuje tak laťku technicky možného.
29.5.2024Ing. et Ing. Matej Horňák, Ing. Marek Coufal, Ph.D., Ing. Rostislav Kasal, Ph.D.
Recenzovaný Velká část vodárenské infrastruktury na územní České republiky byla vybudována v období od padesátých do osmdesátých let dvacátého století. To zahrnuje nejen rozsáhlé distribuční vodovodní sítě, ale i nespočet zařízení vodárenské infrastruktury, jako jsou úpravny vody, vodojemy, čerpací stanice a další. V současné době pak dochází k postupným rekonstrukcím budov těchto zařízení. Rekonstrukce stavebních částí vodohospodářských objektů představuje specifickou problematiku, jejíž úspěšný výsledek závisí na mnoha faktorech, jež přímo ovlivňují trvanlivost provedených stavebních úprav. Příspěvek se zabývá praktickými poznatky z předprojektové a projektové přípravy stavebních úprav vodohospodářských objektů, z pohledu projektanta stavebních konstrukcí.
Mojmír Böhm, jednatel společnosti REMS Česká republika. Zdroj: estav.tv
23.5.2024redakce
Společnost REMS nám na veletrhu Aquatherm Praha ukázala praktický mobilní kamerový inspekční systém pro analýzu poškozených trubek, kanálů, komínů a jiných dutých prostor. Zařízení nám předvedl Mojmír Böhm, jednatel společnosti REMS Česká republika.
19.5.2024Ing. Růžena Šináglová, Státní úřad pro jadernou bezpečnost ČR
Příspěvek podává základní informaci o přírodních zdrojích záření, možnostech expozice pro člověka a zásadách její regulace. Neexistuje možnost, jak se mohou lidé expozici zdrojům záření, které jsou přírodní povahy, zcela vyhnout, expozici lze pouze, do určité míry ovlivnit způsobem života – vlastní volbou jak a kde žijeme, co jíme a pijeme…

Partneři - Provoz a údržba


Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

WAVIN PORADNA


KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Voda, kanalizace


Reklama

VIDEA



 
 
Reklama