Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vlastnosti a zdroje vody

V porovnání s ČR mají nižší zásoby podzemní vody na obyvatele v Evropě již jen Litva, Belgie, Kypr, Lucembursko a Malta. Tato situace je důsledkem nerovnoměrností srážek a nyní častých přívalových dešťů, které se nestačí vsáknout. V posledních letech sice v Česku spadne přibližně stejné množství srážek, ale v průběhu roku jsou jinak rozložené. Zatímco povrchová voda se dá zachycovat v přehradách, podzemní voda je závislá čistě na počasí. Pro doplnění podzemních vod jsou rozhodující časté zimní srážky.

Integrovaný systém pro sledování sucha (Monitor sucha) se zaměřuje na meteorologické a zěmědělské sucho. Aktuální data, mapa, trendy i historie: Intersucho. Monitor sucha představuje nástroj, který v sobě kombinuje výsledky pozemních měření, dynamický model vodní bilance a metody dálkového průzkumu Země.

Interaktivní mapa CENA VODY 2019 v projektu Pravda o vodě

DEŠŤOVKA - cílem dotačního programu pro občany na hospodaření s dešťovou vodou je využití dešťové a šedé vody, úspory vody a prioritou jsou regiony s nedostatkem vody. Informace k tomuto tématu najdete v rubrice Dešťová voda.


Mohlo by vás zajímat


9.9.2024Vlastimil Růžička, redakce
Státní zdravotní ústav (SZÚ) vydal několik metodických doporučení týkajících se kvality vody. Netýkají se pouze stavu pitné vody, ale například i vody na koupalištích či hodnot přípustného znečištění odpadních vod. Společně se zástupci SZÚ provedeme krátkou letní rekapitulaci a podíváme se do nově otevřené laboratoře.
25.8.2024Ing. Eliška Grmelová, prof. Ing. Jaromír Říha, CSc.
Recenzovaný Nádrže jsou klíčové pro plánování adaptačních opatření v reakci na úbytek zdrojů pitné vody. Článek představuje řešení pro vybrané nádrže v povodí Moravy. Hlavním účelem studovaných vodních děl je zajistit efektivní akumulaci vody zejména pro pitné účely a zajištění zůstatkového průtoku pod díly. Vedlejšími účely jsou ochrana před povodněmi a výroba elektrické energie.
22.8.2024JUDr. Zdeněk Horáček, Ph.D., advokát specializující se na vodní právo
Nový stavební zákon ruší kompetenci vodoprávních úřadů jako speciálních stavebních úřadů a sjednocuje stávající územní a stavební řízení do jednoho řízení o povolení záměru. Toto se samozřejmě promítá rovněž do přípravy a povolování vodních děl a postupů podle vodního zákona a zákona o vodovodech a kanalizacích. Na konferenci Pitná voda 2024 v Táboře o tom hovořil JUDr. Zdeněk Horáček, Ph.D. , advokát a odborný asistent Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni.
21.8.2024Ing. Ondřej Zedník, doc. Ing. Michal Kriška, Ph.D.
Recenzovaný Přírodní čistírny odpadních vod využívají jako hlavní čisticí stupeň systém filtračních polí. V současné době představuje nejvyužívanější typ filtrační pole s vertikálním směrem průtoku, které je tvořeno souvrstvím kameniv. Pro hlavní filtrační vrstvy vertikálních filtrů je nutné naplnit požadovanou hodnotu koeficientu nasycené hydraulické vodivosti. Příspěvek se věnuje stanovení hydraulické vodivosti recyklovaných vybraných stavebních materiálů a možnosti využití ve vodárenství.
31.7.2024EuroClean, s.r.o.
Mobilní kontejnerové úpravny vody se již dlouho používají v oblastech přírodních katastrof, kde lidé nemají přístup k pitné vodě a je možné je nasadit téměř okamžitě. Takové univerzální jednotky nejčastěji používají příslušníci hasičského sboru a armády, ale i státní instituce různých zemí světa. Armáda může zasáhnout v oblastech, kde je vodní infrastruktura zničena, ale například město nebo vesnice se nachází blízko řeky.
28.7.2024Ing. Tomáš Macsek, Ph.D., Ing. Tomáš Chorazy, Ph.D., prof. Ing. Petr Hlavínek, CSc.
Recenzovaný Tento článek prezentuje výsledky projektu s názvem Za zdravější a lepší vodu v Brně, který měl za úkol identifikovat a kvantifikovat znečištění pitných a odpadních vod města Brna. Studie by měla být jedním z podkladových materiálů pro vytváření nových legislativních požadavků pro řízení snížení vlivů tohoto znečištění na člověka a životní prostředí.
26.6.2024redakce podle VĚSTNÍK MZ ČR, ČÁSTKA 16 /2023
Stanovení hygienických požadavků na recyklovanou vodu využívanou v budovách a městských vodních prvcích. Z čeho lez vyrobit užitkovou vodu a na co ji lze použít? I to najdete v článku a věstníku, na který se odkazuje.
20.6.2024Ing. Ondřej Unčovský, výkonný ředitel ASIO TECH
Odborný V minulosti a současnosti je obvyklé, že vodohospodářské systémy jsou navrhovány pro růst. Je velice pravděpodobné, že v souvislosti s nižší spotřebou bude nutné realizovat na řadě míst takové vodohospodářské systémy, které budou připraveny na opačný trend – což je něco zcela nového. Díky ojedinělé tradici českého vodohospodářství máme příležitost připravit se na budoucnost v době, kdy jsme ještě v dostatku.
Foto © Peter Atkins, Fotolia.com
17.6.2024VDT Technology
VDT Technology, vývojář digitálních aplikací pro vodárenský průmysl, dokončil spolu s partnery inovativní vědecko-výzkumný projekt simulace a optimalizace provozu úpraven vody, jehož cílem bylo vyvinout virtuální dvojče úpravny vody a otestovat jeho využitelnost v praxi. Na projektu spolupracoval s Vysokou školou chemicko-technologickou, Ústavem pro hydrodynamiku Akademie věd ČR, Mezinárodním bezpečnostním institutem a městem Železná Ruda.
19.5.2024Ing. Růžena Šináglová, Státní úřad pro jadernou bezpečnost ČR
Příspěvek podává základní informaci o přírodních zdrojích záření, možnostech expozice pro člověka a zásadách její regulace. Neexistuje možnost, jak se mohou lidé expozici zdrojům záření, které jsou přírodní povahy, zcela vyhnout, expozici lze pouze, do určité míry ovlivnit způsobem života – vlastní volbou jak a kde žijeme, co jíme a pijeme…
18.5.2024Ing. Petr Bohuslávek, redakce
Univerzitní centrum energeticky efektivních budov oslavilo 15. května 10 let od svého otevření. Multioborové vědecké centrum pracující napříč všemi fakultami ČVUT disponuje 21 laboratořemi se 180 zaměstnanci. Díky vlastnímu vědeckému centru se ČVUT řadí mezi moderní světové univerzity. Za 10 let existence dokončilo řadu unikátních výzkumů s reálnými výstupy do praxe v udržitelném stavění a tvorbě zdravého vnitřního prostředí budov. Podívejte se na naši reportáž.
15.5.2024prof. Ing. Jaromír Říha, CSc., VUT FAST v Brně, Ústav vodních staveb
Recenzovaný Od poloviny 50. let minulého století probíhají činnosti spojené s přípravou vodního díla na řece Bečvě u Teplic nad Bečvou v povodí řeky Moravy. V současné době jsou prováděny průzkumné a přípravné projektové práce. Koncepce byla postupně upravována dle současných požadavků na účely nádrže, jde především o vytvoření ochranného prostoru, který by zajistil transformaci povodňových průtoků v řece Bečvě pod vodním dílem. V příspěvku jsou diskutovány některé technické, stavební a vodohospodářské otázky a jejich možná řešení.
Ilustrační obrázek, foto D. Kopačková, redakce
11.5.2024redakce
Pražské vodovody a kanalizace (PVK) doporučují majitelům soukromých studní jejich pravidelnou kontrolu. Ta by měla proběhnout minimálně jednou za rok.
9.5.2024Aliaxis Česká republika s.r.o.
V minulém roce jsme navázali na naše předchozí zkušenosti dodávkami chlorovaného PVC. PVC-C je materiál, který odolává ozdravování systému přidáváním chlordioxidu i tepelnému ozdravování. Proto se tento materiál jeví z hlediska funkčnosti, odolnosti a životnosti jako nejlepší volba pro rozvody vody ve zdravotnických zařízeních, kde je boj s Legionellou a dalšími bakteriemi velkým tématem.
Reklama

TABULKY & VÝPOČTY


Reklama

KALENDÁŘ AKCÍ


NEJČTENĚJŠÍ


Partneři - Voda, kanalizace


Reklama

VIDEA



 
 
Reklama