Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vlastnosti a zdroje vody
Archiv článků od 14.12.2023 do 19.5.2024

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.5.2024
Ing. Růžena Šináglová, Státní úřad pro jadernou bezpečnost ČR

Příspěvek podává základní informaci o přírodních zdrojích záření, možnostech expozice pro člověka a zásadách její regulace. Neexistuje možnost, jak se mohou lidé expozici zdrojům záření, které jsou přírodní povahy, zcela vyhnout, expozici lze pouze, do určité míry ovlivnit způsobem života – vlastní volbou jak a kde žijeme, co jíme a pijeme…

18.5.2024
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov oslavilo 15. května 10 let od svého otevření. Multioborové vědecké centrum pracující napříč všemi fakultami ČVUT disponuje 21 laboratořemi se 180 zaměstnanci. Díky vlastnímu vědeckému centru se ČVUT řadí mezi moderní světové univerzity. Za 10 let existence dokončilo řadu unikátních výzkumů s reálnými výstupy do praxe v udržitelném stavění a tvorbě zdravého vnitřního prostředí budov. Podívejte se na naši reportáž.

15.5.2024
prof. Ing. Jaromír Říha, CSc., VUT FAST v Brně, Ústav vodních staveb

Recenzovaný Od poloviny 50. let minulého století probíhají činnosti spojené s přípravou vodního díla na řece Bečvě u Teplic nad Bečvou v povodí řeky Moravy. V současné době jsou prováděny průzkumné a přípravné projektové práce. Koncepce byla postupně upravována dle současných požadavků na účely nádrže, jde především o vytvoření ochranného prostoru, který by zajistil transformaci povodňových průtoků v řece Bečvě pod vodním dílem. V příspěvku jsou diskutovány některé technické, stavební a vodohospodářské otázky a jejich možná řešení.

Ilustrační obrázek, foto D. Kopačková, redakce
11.5.2024
redakce

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) doporučují majitelům soukromých studní jejich pravidelnou kontrolu. Ta by měla proběhnout minimálně jednou za rok.

9.5.2024
Aliaxis Česká republika s.r.o.

V minulém roce jsme navázali na naše předchozí zkušenosti dodávkami chlorovaného PVC. PVC-C je materiál, který odolává ozdravování systému přidáváním chlordioxidu i tepelnému ozdravování. Proto se tento materiál jeví z hlediska funkčnosti, odolnosti a životnosti jako nejlepší volba pro rozvody vody ve zdravotnických zařízeních, kde je boj s Legionellou a dalšími bakteriemi velkým tématem.

8.5.2024
EuroClean, s.r.o., Marcela Malcová

Škála polutantů, s nimiž se voda na své cestě setkává, je nesmírně rozmanitá. Ať už se jedná o splašky z domácností nebo z nejrůznější průmyslové výroby či zemědělství, všechny představují pro životní prostředí významnou zátěž.

7.5.2024
Kamstrup A/S

Kompaktní ultrazvukové vodoměry Kamstrup jsou výkonné, přesné a vykazují vysokou spolehlivost. Vodoměry nabízí i velké množství dalších dat, která je možné využít pro správu vodárenských sítí. Mnoho dat ovšem samo o sobě řešením není. Tím je až jejich další zpracování. Dovolte nám tedy představit modul Water Intelligence, který s těmito daty pracuje.

Foto © TZB-info
4.5.2024
Ministerstvo životního prostředí ČR

Nově vzniká povinnost kontinuálního sledování pro potenciální znečišťovatele. Novela zavádí vedení evidence všech výpustí do vodních toků, vznikne nový digitální registr. Zároveň vznikl manuál pro havárie: jasné role, jasný postup.

3.5.2024
SCHELL GmbH & Co. KG

Alfou a omegou u všech rozvodů pitné vody je její čistota a nezávadnost. Vodárny sice garantují její bezvadnost, ale aby voda doputovala ke koncovému uživateli v nezměněné kvalitě, k tomu jsou zapotřebí kvalitní sanitární armatury.

Tepelná čerpadla Vitocal 200-S typ vzduch/voda s níže instalovaným systémem změkčování pitné vody Vitoset Aqua.
22.4.2024
VIESSMANN, spol. s r.o.

Výrobky Vitoset Aqua od společnosti Viessmann chrání vodovodní potrubí a zařízení využívající vodu, jako jsou kotle, zásobníky teplé vody a domácí spotřebiče (včetně praček, myček nádobí, kávovarů a tlakových hrnců) před usazováním vodního kamene zapříčiněného tvrdou vodou. Tím se prodlužuje jejich životnost a výrazně se snižuje pravděpodobnost nákladných oprav. Příjemným vedlejším účinkem je jednodušší čištění sanitárních zařízení.

Vhodné a osvědčené řešení dánského výrobce ultrazvukových vodoměrů Kamstrup A/S
25.2.2024
redakce

Obce se už nyní mohou registrovat, aby mohly požádat o příspěvky na výstavbu vodovodů, kanalizací i na opatření zmírňující sucho. Žádosti o dotace MZe se budou přijímat od 19. 3. do 30. 5. 2024 a v dotačním titulu je 700 milionů Kč.

14.2.2024
EuroClean, s.r.o.

Odborný Arsen a jeho sloučeniny patří prokazatelně k lidským karcinogenům, bohužel jsou běžně přítomné ve velkém množství v podzemních i povrchových vodách. Naštěstí lze arsen z vody odstranit pomocí jednoduchých technologií jako je adsorpce na oxidy a hydroxidy železa nebo společné srážení se železem. V posledních letech bylo též dosaženo slibných výsledků v případě některých pilotních studií využívajících membránové metody.

1.2.2024
EuroClean, s.r.o.

Letošní události u našich sousedů spojené s hromadnými případy legionelózy (Shrnutí epidemie Legionelly v Polsku: 165 nemocných, 25 úmrtí) nejen výrazně zvýšily úroveň povědomí lidí o bakterii Legionella, ale také donutily řadu manažerů, správců budov a technických oddělení k provedení opatření zaměřeným na minimalizaci rizika infekce Legionellami v průmyslových objektech a bytových domech.

19.1.2024
Ing. Štěpán Zrostlík, Ph.D., Ing. Ondřej Mašek, Ing. Rostislav Kasal, Ph.D., Ing. Tomáš Hejduk, Ph.D., Ing. Petr Fučík, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek se zabývá zjednodušenými metodami vyhodnocení bilance potřeby pitné vody na území celé České republiky. Základní jednotku, pro které je bilance potřeby pitné vody provedena, představuje správní obvod obce s rozšířenou působností (SO ORP). Hlavním cílem realizovaných aktivit bylo získání informací o kapacitách jednotlivých vodárenských celků a jejich možnostech z hlediska podpory zabezpečenosti spotřebišť s nekapacitními lokálními zdroji.

Foto © Dmitry Naumov, Fotolia.com
3.1.2024
Mgr. Lucie Jašíková, Ph.D., Výzkumný ústav vodohospodářský TGM, v. v. i.

Recenzovaný Riziková analýza představuje v problematice ochrany vodních zdrojů účinný a komplexní nástroj. Nejde ovšem jen o rizikovou analýzu systému zásobování vodou, ale velký důraz je nyní kladen i na rizikovou analýzu částí povodí, kde se hodnotí okolí vodního zdroje. Hlavním cílem rizikové analýzy částí povodí je stanovení a zavedení preventivních opatření v částech povodí souvisejících s místy odběru pitné vody, následně zajištění náležitého monitorování relevantních ukazatelů v surové vodě, ale i posouzení potřeby zřídit nebo přizpůsobit ochranná pásma vodních zdrojů.

25.12.2023
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Kolik způsobů šetrného zacházení s vodou vymyslíte na svém pozemku nebo hospodářství? Toulcův dvůr je statek v pražské Hostivaři, který slouží jako středisko ekologické výchovy. A možností, jak hospodárně nakládat s vodou, zde mají celou řadu. Podívejte se.

21.12.2023
EuroClean, s.r.o.

Ač se může zdát, že na chladicí či kotelní vodu nebudou kladeny tak přísné požadavky jako na vodu určenou ke konzumaci, opak je pravdou. Látky obsažené ve vodě mohou být příčinou koroze zařízení, zanášet potrubí a další části okruhů či soustav úsadami vodního kamene nebo podporovat mikrobiální růst. Proto je úpravě vody využívané v průmyslu třeba věnovat pozornost.

19.12.2023
prof. Ing. Vladimír Kočí MBA, Ph.D.,, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Fakulta technologie ochrany prostředí, Ústav udržitelnosti a produktové ekologie

Recenzovaný Stanovení uhlíkové stopy má své nevýhody a není úplně komplexní. Proto je vhodné jej doplnit dalšími metodami posuzování udržitelnosti, jako například Life Cycle Assessment (LCA) vč. použití dalších indikátorů materiálové cirkularity nebo sociálních a ekonomických aspektů hodnocených systémů. V tomto příspěvku jsou diskutovány možnosti a slabiny určování uhlíkové stopy vodárenských organizací. Bude zdůrazněno, že stanovení uhlíkové stopy by mělo být pouze jedním z nástrojů pro hodnocení environmentální udržitelnosti organizace a mělo by být doplněno o další metody posuzování udržitelnosti.

14.12.2023
Mgr. Petr Nakládal, obor geologie a ochrana vod

Recenzovaný S hydrogeologem Petrem Nakládalem se zaměříme na ukázky, jak lze pomocí nových technologií rekonstruovat staré a dosluhující vrty bez zbytečné likvidace. Prezentován je postup prací, nikoliv už použité technologie opravy. Autor chce upozornit hlavně na speciální aspekty této práce, tedy co v podzemí funguje a čemu se při této činnosti raději vyhnout.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama