Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Voda, kanalizace / od 21.5.2018 do 20.2.2019


zpět na aktuální články

20.2.2019
Carolyn Fortuna, překlad: Petra Šrubařová

Odborný Odsolování je jednou z cest, jak získat dostatek pitné vody v jinak suchých oblastech. Jeho hlavním negativem je nadbytek odpadní solanky.

18.2.2019
RNDr. Petr Čížek, Vlastimil Růžička

Odborný Letité spory jsou často u studní, které provádějí na počkání bez stavebního povolení a bez účasti geologa mnozí vrtaři. Česká asociace hydrogeologů (ČAH) připomínkuje připravovanou novelu vodního zákona zaměřenou na boj proti suchu.

WC na archeologickém nalezišti Bulla Regia, Tunisko, foto D.Kopačková, redakce
5.2.2019
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně

Recenzovaný Předchůdci instalatérů byli sekerníci, vodáci a studnaři zabývající se stavbou mlýnů a vodních děl, dále pak i zvonaři a kameníci. První instalatéři začali v zahraničí působit už před rokem 1850. Do Českých zemí přišli první instalatéři z Německa v souvislosti s budováním plynovodů.

4.2.2019
Ing. Petr Hluštík, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství

Recenzovaný Článek se zabývá optimalizací návrhových parametrů produkce odpadní vody a specifické produkce znečištění u čistíren odpadních vod do 2000 EO. Stanovení redukce znečištění není v normách blíže definováno, nejsou definovány návrhové hodnoty pro různé systémy odkanalizování.

Ilustrační obrázek, foto redakce
23.1.2019
RNDr. Pavel Punčochář, CSc., CSc.,, vrchní ředitel Sekce vodního hospodářství Ministerstva zemědělství

Odborný S ohledem na rostoucí výskyt léčiv, kosmetických přípravků, halucinogenních látek ve výtocích čistíren městských odpadních vod nelze doporučit nebo dokonce schválit již jednou použitých vod pro využití pro závlahy v zemědělství.

Historický Cizinecký vstup do veřejné kanalizace pod Staroměstským náměstím, foto D.Kopačková, redakce
12.1.2019
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Odborný Žádné zvyšování vodného a stočného není nutné, aneb demagogie SOVAK pokračuje – takto zní nadpis komentáře MŽP, který vysvětluje novelou zákona požadovaný monitoring množství i kvality vod v odlehčovacích komorách. Doplňujeme i odkaz na k tématu zajímavou polemiku nadačního fondu PRAVDA O VODĚ.

Cizinecký vstup pod Staroměstským náměstím, veřejná kanalizace, foto D.Kopačková, redakce
9.1.2019
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Odborný Mění se pravidla pro použití odpadní vody i pro likvidaci odpadní vody z bezodtokových jímek (žump). Když se žumpa vyváží, jak má, je to jednoznačně nejdražší způsob likvidace odpadních vod – proto připomínáme i ekonomické porovnání čistírny odpadních vod a žumpy.

10.11.2018
doc. Dr. Ing. Ivana Kabelková, garantka projektu POČÍTÁME S VODOU

Recenzovaný Kde je největší překážka implementace hospodaření s dešťovou vodou a co by mohlo být tou správnou motivací kromě zrušení výjimek ze zpoplatnění odvádění srážkových vod do kanalizace? Jaké jsou zkušenosti s ozeleněním budov? A jaké jsou investiční a provozní náklady na zelenou střechu?

17.9.2018
doc. Ing. Jana Peráčková, PhD., Katedra TZB SvF STU Bratislava

Recenzovaný Uvedený návrh a technické riešenia odpadového potrubia splaškovej vody sú odporúčané na základe požiadaviek EN 12056-2 a experimentálnych meraní hydraulických pomerov v potrubí. Jednotlivé úpravy pri zalomení potrubia sú obsahom národných noriem, napr. STN 73 6760, ČSN 75 6760 a DIN 1986-100, ktoré musia byť v súlade s EN 12056-2.

Ilustrační obrázek, foto autor
3.9.2018
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně

Recenzovaný Zásady pro řešení připojovacích potrubí uvedené v ČSN 75 6760 se mohou zdát na první pohled složité. Všechny tyto zásady však vycházejí z jednoho požadavku, kterým je umožnit dostatečný odtok odpadních vod ze zařizovacích předmětů bez odsávání zápachových uzávěrek a zpětného zatékání.

27.8.2018
Ing. Jaroslav Dufka

Recenzovaný Zabezpečovací prvky a jejich zapojení je různé v závislosti na druhu ohřívače a množství ohřívané vody. Napojení odvodního potrubí pojistného ventilu na kanalizaci musí být zajištěno tzv. volným výtokem ve smyslu ČSN EN 1717.

20.8.2018
Ing. Jaroslav Dufka

Recenzovaný U průtočného ohřevu se ohřátá voda ihned spotřebovává. Akumulační ohřev vody volíme zejména pokud není k dispozici dostatečně vydatný zdroj tepla. U dálkového ohřevu se voda ohřívá mimo objekt ve výměníkové stanici. U vícestupňového ohřevu se voda ohřívá z několika zdrojů tepla.

© silver-john - Fotolia.com
13.8.2018
Ing. Jaroslav Dufka

Recenzovaný V průměru každý obyvatel ČR spotřebuje denně asi 40 litrů teplé vody. Na její ohřev se spotřebuje přibližně 2,2 kWh tepelné energie. TV by neměla mít při odběru proměnnou teplotu. Jaké jsou průtoky a tepelný výkon při používání průtokových ohřívačů pro různé míchací baterie?

6.8.2018
Ing. Jaroslav Dufka

Recenzovaný Zvolený způsob ohřevu a druh použitého ohřívače závisí zejména na dostupnosti paliva, potřebě vody v čase. Jaké jsou náklady na ohřev vody, jak vybrat velikost zásobníku a jak číst energetický štítek spotřebiče?

23.7.2018
Ing. Zdeněk Žabička

Recenzovaný Historické zahrady byly navrženy pro potřeby uzavřené skupiny lidí. V současné době jsou zahrady a parky využívány převážně širokou veřejností se všemi negativními vlivy, které z toho plynou. Článek uvádí také požadavky na technické řešení vodních prvků včetně požadavků na provoz.

9.7.2018
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně

Recenzovaný V lednu 2018 byla vydána nová evropská norma EN 16941-1 „Systémy pro využití nepitné vody na místě – Část 1: Systémy pro využití dešťových vod“. Tato evropská norma bude v ČR vydána v červenci 2018 vyhlášením v anglickém znění.

4.6.2018
Ing. Marie Nehasilová

Recenzovaný Vhodnými opatřeními je možné vodní režim ve městech přiblížit tomu v přírodě a zmírnit tak negativní dopady urbanizace. I v ČR existuje řada realizací, které navrací vodu a zeleň do měst.

21.5.2018
Ing. Ivana Marko, doc. Ing. Danka Barloková, PhD., prof. Ing. Ján Ilavský, PhD.

Recenzovaný Bromičnany sú zaradené medzi toxické látky, ktoré vznikajú ako vedľajšie produkty pri dezinfekcii vody ozónom za prítomnosti brómových iónov vo vode. Toxicita bromičnanov sa prejavuje pri väčších koncentráciách a môže spôsobiť trvalé ochorenie u ľudí a zároveň zapríčiniť i smrť.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama