Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Voda, kanalizace / od 7.4.2014 do 8.12.2014


zpět na aktuální články

8.12.2014
Ing. Renata Biela, Ph.D., Bc. Jiří Konečný, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

Kadmium je součástí některých pigmentů a slouží jako stabilizátor některých termoplastů, např. PVC. Při spalování těchto plastů a fosilních paliv přechází kadmium do atmosféry a následně se tento těžký kov dostává díky atmosférickým vodám z kontaminované atmosféry do podloží.

10.11.2014
Bc. Štěpánka Waisová

Posouzením úspor na vodném a stočném zpětným využitím šedé vody v menším hotelu v Krušných horách se ukázalo, že doba návratnosti se pohybuje kolem 10 let s úsporou na vodném cca 20 000 Kč/rok. Řešení je ekonomické, ale i šetrné k přírodě a k přírodním zdrojům.

3.11.2014
Ing. Zdeněk Žabička

Lze konstatovat, že osazování podružných vodoměrů prokazatelně šetří vodu. Náklady na měření odebrané vody se pohybují v řádu jednotek procent ceny za odebranou vodu. Někteří obyvatelé bytů, kteří jednou za pět let musí zaplatit ověřování vodoměrů, jsou nepříjemně překvapeni fakturou v řádech tisíců korun.

27.10.2014
Mgr. Oldřich Sklenář

Recenzovaný Do kanalizace byl umístěn tepelný výměník modulární konstrukce, o celkové délce 42 m. Jeho prostřednictvím dochází k ohřevu vody, proudící v uzavřené smyčce, která je napojena na tepelné čerpadlo. To je umístěno v budově komunálních služeb (Stadtwerke Amstetten), vzdálené necelých 200 m od výměníku.

výměník tepla pro odpadní kanalizační potrubí
6.10.2014
doc. Ing. Jana Peráčková, PhD., Ing. Veronika Podobeková

Recenzovaný Teplo z odpadní vody můžeme odebírat z vnější nebo z vnitřní kanalizace. V případě vnější kanalizace u systémů s větším průtokem (min. 15 l/s) a průměrem potrubí (min. 800 mm). V budovách můžeme odpadní teplo využít na předehřev v přípravě teplé vody.

8.9.2014
doc. Ing. Jana Peráčková, PhD., Ing. Veronika Podobeková, Stavebná fakulta, STU Bratislava, Katedra technických zariadení budov

Kanalizací odvádíme z budov odpadní vodu s průměrnou teplotou od 10 °C do 25 °C. Teplo získané z odpadní vody je možné optimálně využít v nízkoenergetických budovách na nízkoteplotní vytápění, na vysokoteplotní chlazení a rovněž na předehřev v přípravě teplé vody.

25.8.2014
Ing. Roman Januška, vedoucí oddělení přípravy staveb, Pozemní stavitelství Zlín a.s.

Recenzovaný Skoro 70 % dotázaných mužů nevadí, že pisoáry nejsou odděleny mezistěnou. Častá menší než minimální osová vzdálenost mušlí je brána jako samozřejmost. Průzkum pánských toalet ukázal, že řešení není mnoho závislé na druhu občanské vybavenosti, ale spíše na investorovi – jednotlivci či organizaci.

Zákon a paragraf
28.7.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Recenzovaný Dne 1. ledna 2014 nabyl účinnosti zákon č. 275/2013 Sb., kterým byl novelizován zákon č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu a o změně některých zákonů (zákon o vodovodech a kanalizacích), ve znění pozdějších předpisů.

14.7.2014
doc. Ing. Zdeňka Lhotáková, CSc., Fakulta architektury VUT v Brně

V domech nebo bytech, kde je dostatek prostoru, lze zřídit jednotlivá lázeňská zařízení samostatně – sauny, parní místnosti, vířivky apod., ale tam, kde samostatný prostor chybí, může se vytvořit relaxační prostor v koupelně některým z multifunkčních prvků.

30.6.2014
Ing. Jan Sedlář, ČVUT v Praze, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov

Studie porovnává použití tepelného čerpadla se solárními soustavami na přípravu teplé vody pro bytový dům v Praze. Pro porovnání je použito meteorologických údajů ze stanice Praha-Karlov a programu vyvinutého v rámci diplomové práce. Srovnání je provedeno jak energeticky, tak orientačně ekonomicky.

16.6.2014
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., VUT Brno, Ústav TZB

Norma stanovuje požadavky a poskytuje doporučení pro montáž vnitřních vodovodů a potrubí vně budov, nacházejícího se ale podle EN 806-1 v rámci nemovitosti. Platí jak pro nové instalace, tak pro výměny a opravy. K souboru norem ČSN EN 806 1-5 patří rovněž nová tzv. zbytková národní norma ČSN 75 5409 „Vnitřní vodovody“.

9.6.2014
Michal Třeška, EuroClean s.r.o.

Řeší se tvrdost vody, způsobená obsahem rozpuštěných minerálů, a železo a mangan, které způsobují zejména technologické závady. Voda je přirozené místo výskytu mikroorganismů, mezi které patří i bakterie, a dusičnany, které jsou častým a nebezpečným problémem především ve vodě čerpané ze studní.

2.6.2014
Ing. Vladimír Zumr, IVAR CS, spol. s r. o.

Jak pro vodu pitnou, tak vodu technologickou přichází v úvahu odstraňování mechanických nečistot a mikrobiologické závadnosti vody, dávkování desinfekčních látek, desinfekce UV lampami, příprava velmi čisté vody reverzní osmózou, změkčování vody a odstraňování nežádoucích látek z vody pomocí sloupcových filtrů.

26.5.2014
Ing. Michal Kriška, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství krajiny

Základem dobře fungující vegetační čistírny je mechanické předčištění pro zadržení maxima plovoucích a usaditelných nerozpuštěných látek. Následuje filtrace s mokřadní vegetací pro odstranění organického znečištění, amoniakálního znečištění, fosforu, síry, těžkých kovů a dalších kontaminantů.

12.5.2014
doc. Ing. Zdeňka Lhotáková, CSc., Fakulta architektury VUT v Brně

Šedé vody lze po úpravě využívat jako vodu provozní (tzv. bílou vodu) pro splachování záchodu, pisoáru, úklid a zalévání zahrad. Černé vody – fekálie se buď přímo kompostují anebo jen shromažďují, případne vysušují a kompostování probíhá někde jinde.

5.5.2014
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., VUT Brno, Ústav TZB

Revidovaná norma je platná od 1. února 2014. Tento třetí díl komentáře revize normy popisuje ustanovení pro svodné potrubí, ochranu proti zpětnému vzdutí, čerpací stanice, lapáky tuku, odvodnění technologií, zařizovací předměty a zkoušení a provoz vnitřní kanalizace.

28.4.2014
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., VUT Brno, Ústav TZB

Revidovaná norma doplňuje požadavky evropských norem ČSN EN 12056-1 až 5 a ČSN EN 752 a je platná od 1. února 2014. Tato druhá část je věnována ustanovením v části 4 - Odvádění srážkových vod. Nový způsob hospodaření se srážkovými vodami zaváděný v nových českých právních a technických předpisech byl i jedním z důvodl revize české normy.

21.4.2014
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., VUT Brno, Ústav TZB

V lednu 2014 byla vydána revidovaná ČSN 75 6760, která je v České republice národní normou pro vnitřní kanalizaci. Revidovaná norma doplňuje požadavky evropských norem ČSN EN 12056-1 až 5 a ČSN EN 752 a je platná od 1. února 2014. ČSN 75 6760 platí pro kanalizaci, která je v majetku vlastníka nemovitosti a nachází se uvnitř i vně budov.

14.4.2014
Ing. Renata Biela, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

Konstrukce drenážního systému Triton sestává ze dvou samostatných ploch, které plní funkci gravitační drenáže dna filtru. Pokrytí vnější filtrační plochy filtračním mediem je větší (cca o 25 %) než je tomu u plochého filtru s tryskami, čímž jsou redukovány mrtvé zóny.

7.4.2014
Ing. Jan Hurta, Laboratoř stavebních hmot, Fakulta stavební, VŠB-Technická univerzita Ostrava, Ing. Martin Chlebek, Ing. Petr Koudelka, Katedra telekomunikační techniky, Fakulta elektrotechniky a informatiky, VŠB-Technická univerzita Ostrava

V r. 2008 skončila platnost povolení k vypouštění odpadních vod do vod povrchových nebo podzemních. Povinností správců vodních stok je sledovat a omezovat znečištění vodných toků. Vyhledávají zejména nelegální připojení na dešťovou kanalizaci, která nepoužívá čističku vody.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama