Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Voda, kanalizace / od 4.1.2010 do 13.9.2010


zpět na aktuální články

13.9.2010
Ing. Richard Kuk, PUDIS a.s.

Požadavky na hospodaření s dešťovou vodou jsou správné, ale často jsou vyšší než je nutné a reálné. Vsakování dešťových vod, zdržení na pozemku, denní úhrn, svedení do vodního toku, do oddílné nebo jednotné kanalizace, to jsou jen příklady co vše je nutné řešit v souvislostech pro konkrétní situaci.

30.8.2010
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., předseda TNK Vodárenství

Vyšší hodnota výtokové jednotky pro umyvadlo a umývátko v administrativních budovách a prodejnách přináší změna normy pro výpočet vnitřních vodovodů Důsledkem je větší průměr potrubí pro skupinu těchto zařizovacích předmětů.

16.8.2010
Ing. Bohumír Garlík, CSc., Stavební fakulta ČVUT, katedra TZB

4 ochranné zóny elektrické instalace a elektrických spotřebičů dle normy ČSN 33 2000-7-71 ed.2. Vodorovný nebo šikmý strop, stěny s okny nebo bez oken, dveře a upevněné pevné příčky ohraničují prostor s vanou nebo sprchou tvořící hranici zón.

19.7.2010
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně

Požadavky na materiály, příprava teplé vody, zabezpečovací zařízení, zásobování požární vodou, vnitřní a vnější vodovod, vodovodní přípojky, ochrana proti zpětnému průtoku, provoz a údržba vodovodu. Požadavky norem jsou vybrány s ohledem na zabezpečení hygieny studené a teplé vody.

14.6.2010
Ing. Dagmar Kopačková

Novela vodního zákona (novela zákona o vodách) bude účinná od 1.8.2010 a obsahuje řadu novinek. Aktuální témata: žumpy, ČOV pouze na ohlášení, vypouštění odpadních vod z malých ČOV vsakováním přes půdní vrstvu do podzemních vod, srážkové vody, posudek hydrogeologa, zůstatkový průtok ve vodních tocích.

7.6.2010
Ing. Bohumír Garlík, CSc., Stavební fakulta ČVUT, katedra TZB

Rozbor uzemňování rozvodů. Ukázky návrhu zemničů až po ochranné pospojování TZB. Funkce, principy včetně realizace pospojování je podpořeno ČSN a obrázkovou formou. Doplňková ochrana pro vnitřní vodovod.

24.5.2010
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., předseda TNK 94 Vodárenství

Kam patří kombinovaná teplotní a tlaková pojistná armatura, tavná pojistka, pojistný ventil, zpětná a uzavírací armatura, termostat, tepelná pojistka? ČSN 06 0320 je v rozporu s jednotnou koncepcí zabezpečení tlakových zásobníkových ohřívačů vody proti překročení přetlaku a teploty.

26.4.2010
Ing. Darina JAŠÍKOVÁ, Ing. Michal KOTEK, Ing. Petr ŠIDLOF, Ph.D., Ing. Jakub HRŮZA, Ph.D., Ing. Václav KOPECKÝ, CSc., TU v Liberci

Nanofiltrační membrány nacházejí uplatnění v oblasti čištění pitné i odpadní vody. Nově se uvažuje o jejich použití v oblasti spaloven nebo jejich zapojení do kaskádových filtrů. Tento článek popisuje návrh vizualizační metody pro testování filtrů obecně.

29.3.2010
Ing. Vladimír Valenta

V příspěvku je uveden návrh zapojení, základní tepelné výpočty a způsob řízení ohřevu vody v externím deskovém ohřívači (výměníku) a zásobníku teplé vody, který umožňuje jednoznačný popis ohřevu běžnými vztahy. Zásobník snižuje nutný výkon zdroje tepla, kterým je zde teplovodní plynový kondenzační kotel.

15.3.2010
Ing. Jaroslav LEV, Ing. Libor KALHOTKA, Ph.D., doc. Ing. Michal ČERNÝ, CSc., MZLU v Brne

Článek popisuje experiment verifikující možnosti využití nanotextilních materiálů pro oblast filtrace mikrobiologicky znečištěné vody. Hlavní předností tohoto postupu při úpravě kontaminované vody by byla úplná absence chemických látek, které následně zůstávají v desinfikované vodě při použití chemického čištění, a mohou se tak podílet na degradaci biologických reakcí v organismu.

1.3.2010
Ing. Dagmar Kopačková

Cena vody v roce 2010 opět vzrostla. Častým důvodem jsou nutné investice a samozřejmě navýšení DPH. Evropský parlament s konstatováním, že by v EU by mohlo být ušetřeno 40 % spotřebované vody, navrhuje řadu opatření pro úspory, jedním z nich je i motivace vyšší cenou.

15.2.2010
Ing. Zdeněk Žabička

Zařízení, která se nacházejí pod hladinou zpětného vzdutí ve stokové síti, nesmí umožňovat zaplavení objektu vzdutou vodou. Ohrožené prostory a zařízení se musí chránit technickým opatřením. Problém je třeba řešit i v případě, kdy veřejná kanalizace je níže než je podlaha podzemní místnosti, ta je však pod úrovní vzdutí.

1.2.2010
DI (FH) Erich Draxler, Ing. Peter Matej

Článek popisuje způsob práce tepelného čerpadla země-voda v režimu přípravy teplé vody v reálných podmínkách rodinného domu ve východním Rakousku, který je obýván 4 osobami. Podle dat za 1,5 roku jsou vyhodnoceny energetické toky TČ a sezónní hodnoty topného faktoru na přípravu teplé vody.

18.1.2010
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., VUT v Brně, Ústav TZB

Článek navazuje na přehled norem pro vnitřní vodovod. Tato druhá část přehledu aktuálních norem je věnována kanalizaci. Z přehledu je zřejmý poměrně značný počet norem pro kanalizaci vně budov, která jsou v přímé souvislosti s vnitřní kanalizací.

4.1.2010
Ing. Jakub Vrána, Ph.D.

Zavádění evropských norem do soustavy českých technických norem způsobuje v posledních letech řadu změn. Národní normy jsou rušeny, měněny nebo revidovány a postupně si zvykáme na ustanovení nových evropských norem. Proto je vhodné připomenout nejdůležitější normy, jež jsou v současné době platné.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama