Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Voda, kanalizace / od 7.1.2008 do 9.6.2008


zpět na aktuální články

9.6.2008
Ing. Lukáš Mudroch, GLYNWED s.r.o.

U skladových areálů, průmyslových a zemědělských objektů je zasakování nyní nejběžnější způsob likvidace dešťové vody také z důvodu ekonomické dostupnosti. Současně odpadají povinnosti placení poplatků za odvod dešťových vod do kanalizace.

2.6.2008
redakce

Na TZB-info je řada článků, které se zabývají zajištěním hygieny vody ve vnitřním vodovodu. Následující pozvánka je pro všechny, kteří chtějí vidět realizaci úspěšného řešení na vlastní oči a diskutovat s realizátory i uživateli konkrétního vodovodu. Přednášet budou zástupci různých pohledů na problematiku zajištění hygienické nezávadnosti teplé a studené vody.

26.5.2008
Ing. Jakub Vrána, PhD.

Renovace zdravotně technických instalací je v tomto příspěvku rozdělena na renovaci ve zděných domech stavěných před druhou světovou válkou a domech panelových stavěných v rámci komplexní bytové výstavby.

12.5.2008
Ing. Zdeněk Žabička

Zvětšováním zpevněných ploch na úkor zeleně se zabraňuje vsakování dešťové vody a zvyšuje se teplota v okolí zastavěných částí sídel. Drenážní systémy vysušují krajinu, špatně orané brázdy zrychlují odtok vody. Zkusme se zamyslet nad tím, co může udělat stavebník pro snížení odtoku vody z území, aby přitom zabránil ohrožení vlastní stavby vodou.

28.4.2008
Ing. Daniela Očipová, Katedra teórie a techniky prostredia budov, Ústav budov a prostredia, SvF TU v Košiciach

Pri návrhu je treba rešpektovať schválenú STN EN 806 – 2 Vnútorný vodovod pre rozvod pitnej vody. Časť 2 - Navrhovanie a v blízkej budúcnosti aj Technickú správu TC 164 WI 164353 - Recommendations for prevention of Legionella growth for installations inside buildings conveying water for human consumption, ktorá upresňuje normu s ohľadom na výskyt Legionelly.

21.4.2008
Ing. Peter Kapalo, PhD., TU Stavebná fakulta Košice

Z hľadiska spotreby energie vychádza pre zadaný RD výhodnejší systém bez cirkulácie teplej vody, kde je spotreba menšia o 1512 kWh ročne. Naproti tomu v systéme bez cirkulácie teplej vody nie je splnená podmienka, že z výtoku TV má vytekať do 30 s voda s výpočtovou teplotou od jeho otvorenia.

14.4.2008
prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing.Roman Musil

Není důležitá pouze celková spotřeba vody, ale potřebujeme znát rozdělení odběru vody v průběhu časové periody. Na základě zpřesněných křivek spotřeby vody pro jednotlivé typy budov je možné navrhovat menší zásobníky teplé vody a menší zdroje tepla sloužící pro přípravu teplé vody.

7.4.2008
Ing. Katarína Knížová, Ing. Martin Kováč, Technická univerzita v Košiciach, Stavebná fakulta, Ústav budov a prostredia, Katedra teórie a techniky prostredia budov

Pre vyčíslení celkovej potreby energie pre systém prípravy teplej vody, musíme stanoviť potrebu základnej energie na ohrev potrebného objemu vody na požadovanú hodnotu, vrátane stratovej energie v zdroji tepla, v zásobníkoch teplej vody, v distribučnej sústave a potreby energie, ktorú treba dodať v čase medzi otvorením výtoku a dosiahnutím požadovanej teploty vody.

31.3.2008
Ing. Peter Kapalo, PhD., TU Stavebná fakulta Košice

Recenzovaný Vyhodnotený systém teplej vody v RD je možné zatriediť do energetickej triedy B. Aj keď niektoré podmienky je možné splniť, nie je možné splniť podmienku, aby teplá voda vytekala do 30 sekúnd s výpočtovou teplotou, nakoľko dĺžka rozvodu teplej vody je 24 m.

25.3.2008
Ing. Miroslav Urban, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov, České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební, Katedra technických zařízení budov

Recenzovaný Úvod do problematiky je doplněn důsledky konstatování, že spotřeba energie na přípravu TV je rozhodující. Roční potřeba teplé vody musí být podložený, obhajitelný a technicky správný údaj. Článek obsahuje přednášku doplněnou přepisem zvukového záznamu.

17.3.2008
Ing. Dagmar Kopačková

Seminář, který se koná tradičně na sklonku zimy přinesl mnoho zajímavých postřehů, některé z nich Vám přinášíme. Jedná se o výběr ze zvukového záznamu přednášek a diskuse. Díl I. jsou poznámky k přednášce k nové normě na výpočet vnitřních vodovodů.

10.3.2008
Ing. Jakub Vrána, Ph.D. Ústav ZTB, Fakulta stavební VUT v Brně

Dimenzování potrubí vnitřního vodovodu vychází z výpočtových průtoků, průtočných rychlostí a tlakových ztrát v potrubí a zařízeních. Protože norma ČSN EN 806-3 platí pro dimenzování potrubí jen v některých budovách a nevylučuje dimenzování podle národních norem, byla v roce 2007 revidována ČSN 73 6655.

3.3.2008
redakce dle firemních materiálů,

Bezbariérové vany s dveřmi jsou určeny především pro domácnosti, ošetřovatelské vany ulehčují hygienu nejen imobilním, ale i těm, kteří o ně pečují. U obou typů výrobků je možno vybírat z řady variant.

25.2.2008
Ing. Juraj Šmelík, recenzoval: prof. Ing. Jaroslav Valášek, PhD.

Pri stále rastúcich nákladoch na prvotné energie (plyn, elektrinu) a vodu je racionalizácia výroby, transportu a spotreby tepla prvoradou podmienkou na udržanie konkurencieschopnosti systémov CZT. Za ostatné roky sa v tomto zmysle urobilo vo vykurovacích systémoch mnoho - či už zo strany dodávateľa tepla, alebo jeho odberateľov, problematika týkajúca sa teplej vody však zostala nedotknutá.

4.2.2008
Ing. Soňa Orlíková, Ústav automatizace, měření a kybernetiky VUT Brno

Článek nabízí popis různých metod měření průtoku tekutin. U jednotlivých metod jsou vyjmenovány používané typy průtokoměrů, jejich princip, možnost použití, jejich výhody a nevýhody, které mohou při měření průtoku nastat. V přehledové tabulce je uvedena i přesnost a základní parametry průtokoměrů.

28.1.2008
ILJA ČERNOHORSKÝ

Ukazuje se, že i téměř zapomenuté areály, byla-li přehodnocena jejich funkčnost a vybudovány nové investice, stávají se atraktivními. Je třeba přizpůsobit je potřebám a možnostem obyvatel v daném regionu. přizpůsobit je potřebám a možnostem obyvatel v daném regionu. Vyhrávají víceúčelové areály.

21.1.2008
Ing. Dagmar Kopačková

Průměrná cena vodného a stočného se v Česku nyní pohybuje okolo 50 Kč/m3. Odhaduje se, že se cena opět podle lokality zvýší o 5-10%. Již tradičně se začátkem roku u tohoto tématu zastavujeme.

7.1.2008
Ing. Dagmar Kopačková z informací Ministerstva zemědělství ČR

Každý, kdo odebírá podzemní nebo povrchovou vodu nebo vypouští odpadní vody do vod povrchových nebo podzemních, musí mít pro takovou činnost povolení. Článek je jen připomenutím pravidel, která stanovuje zákon z r.2003 a která jsme popisovali v samostatných článcích od r. 2004.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama