Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Voda, kanalizace / od 28.4.2008 do 22.9.2008


zpět na aktuální články

22.9.2008
doc. Ing. Zuzana Vranayová, PhD., Ing. Daniela Očipová

Článek uvádí shrnutí zajímavých praktických poznatků ze zahraničí, které mohou být s úspěchem použitelné i pro projektanty a provozovatele budov v ČR. Témata: spotřeba SV a TV, výpočtové metody spotřeby vody, bezpečnost provozu a hospodaření s dešťovou vodou.

18.8.2008
prof. Ing. Jaroslav Valášek, PhD.

Jednou zo šiestich hlavných požiadaviek na stavby je prevádzková bezpečnosť. V prípade konštrukcií striech ide aj o zabezpečenie objektu proti škodám, ktoré môžu spôsobiť nekvalitne navrhnuté a realizované odvodňovacie systémy. Preto je problematika navrhovania bezpečnostných úprav pre gravitačné a podtlakové odvodňovacie systémy v budovách stále aktuálna.

11.8.2008
Ing. Ladislav Lněníček, Ing. Petr Červinek

Je nanejvýš pravděpodobné, že k minimalizaci rozvoje legionel v rozvodech nepřispívá ani tak teplota vody 50°C nebo 55°C, ale její teplotní stabilizace tj. neustálé udržování rozpětí teploty v celé distribuční síti (rozvodech) v rozmezí ±0,5°C, jehož předpokladem je její "správná výroba".

4.8.2008
Dr. Ing. Zdeněk Pospíchal

Ošetřování systémů distribuce pitné vody, ohřevu a distribuce teplé vody probíhá ve dvou fázích: zabezpečení dostatečného obsahu desinfekčního biocidu ve vodě v potrubních rozvodech, kde je biocid dávkován a pravidelné provádění čištění a desinfekce koncových částí distribučních zařízení.

28.7.2008
Ing. František Opletal

Zdravotnické provozy vyžadují velmi komfortní dodávku teplé vody a současně mají vysoké hygienické požadavky, mj. zamezení kolonizace distribučního systému legionelou. Článek popisuje konkrétní praktické řešení této problematiky.

21.7.2008
Ing. Pšenička

Úkolem projektu pro provedení stavby byl návrh rozvodů vnitřního vodovodu pro objekt "Pavilon interních oborů" (PIO) v areálu FN Hradec Králové. Součástí realizačního projektu byla i část "i-5", která je přechodovou částí mezi novým objektem PIO a starým pavilonem chirurgie.

7.7.2008
Klára Najmanová, Josef Šlesinger

Existuje zažitá představa, že úsporná opatření zahrnují pouze investičně náročná technologická opatření. Ve skutečnosti velkého množství úspor lze dosáhnout bez vysokých investic.

23.6.2008
Ing. Jakub Vrána, PhD.

Nedostatky nejsou často vůbec zjištěny, protože v ČR není téměř žádná odborná kontrola vnitřních vodovodů. Jestliže v západních zemích Evropské unie kontroluje dodavatel vody projekty a provedené vnitřní vodovody, potom v ČR se dodavatel vody zajímá pouze o projekt a provedení vodovodní přípojky. Rovněž vzdělání instalatérů není dostatečné, chybí vyšší odborné zkoušky.

16.6.2008
AGC Flat Glass Czech

Svět skla se dočkal pozoruhodné premiéry. Společnost AGC Flat Glass Czech (dříve Glaverbel Czech) uvedla na trh nové Antibakteriální sklo®. Tento mimořádně inovativní produkt dokáže zničit 99,9 % bakterií a dokonce zabránit šíření plísní.

9.6.2008
Ing. Lukáš Mudroch, GLYNWED s.r.o.

U skladových areálů, průmyslových a zemědělských objektů je zasakování nyní nejběžnější způsob likvidace dešťové vody také z důvodu ekonomické dostupnosti. Současně odpadají povinnosti placení poplatků za odvod dešťových vod do kanalizace.

2.6.2008
redakce

Na TZB-info je řada článků, které se zabývají zajištěním hygieny vody ve vnitřním vodovodu. Následující pozvánka je pro všechny, kteří chtějí vidět realizaci úspěšného řešení na vlastní oči a diskutovat s realizátory i uživateli konkrétního vodovodu. Přednášet budou zástupci různých pohledů na problematiku zajištění hygienické nezávadnosti teplé a studené vody.

26.5.2008
Ing. Jakub Vrána, PhD.

Renovace zdravotně technických instalací je v tomto příspěvku rozdělena na renovaci ve zděných domech stavěných před druhou světovou válkou a domech panelových stavěných v rámci komplexní bytové výstavby.

12.5.2008
Ing. Zdeněk Žabička

Zvětšováním zpevněných ploch na úkor zeleně se zabraňuje vsakování dešťové vody a zvyšuje se teplota v okolí zastavěných částí sídel. Drenážní systémy vysušují krajinu, špatně orané brázdy zrychlují odtok vody. Zkusme se zamyslet nad tím, co může udělat stavebník pro snížení odtoku vody z území, aby přitom zabránil ohrožení vlastní stavby vodou.

28.4.2008
Ing. Daniela Očipová, Katedra teórie a techniky prostredia budov, Ústav budov a prostredia, SvF TU v Košiciach

Pri návrhu je treba rešpektovať schválenú STN EN 806 – 2 Vnútorný vodovod pre rozvod pitnej vody. Časť 2 - Navrhovanie a v blízkej budúcnosti aj Technickú správu TC 164 WI 164353 - Recommendations for prevention of Legionella growth for installations inside buildings conveying water for human consumption, ktorá upresňuje normu s ohľadom na výskyt Legionelly.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama