Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Dešťová voda
Archiv článků od 19.6.2018 do 10.11.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.11.2018
doc. Dr. Ing. Ivana Kabelková, garantka projektu POČÍTÁME S VODOU

Recenzovaný Kde je největší překážka implementace hospodaření s dešťovou vodou a co by mohlo být tou správnou motivací kromě zrušení výjimek ze zpoplatnění odvádění srážkových vod do kanalizace? Jaké jsou zkušenosti s ozeleněním budov? A jaké jsou investiční a provozní náklady na zelenou střechu?

25.10.2018
MEA Water Management s.r.o.

Největší nemocnice v Olomouckém kraji, Fakultní nemocnice, se rozšiřuje o novou budovu kliniky. Pětipodlažní budova pojme pracoviště II. Interní kliniky a Oddělení geriatrie, včetně lůžkového oddělení s kapacitou 100 lůžek.

17.10.2018
Hellstein spol. s r.o.

Přísnější nároky na kvalitu odpadních vod, rozšíření závodu nebo stavba nového zařízení znamená pro mnohé průmyslové podniky hledání nových technologických řešení. Firma Hellstein má řešení.

26.9.2018
redakce

Až 55 tisíc Kč na zachytávání dešťové vody pro zalévání zahrady získají od 1. října 2018 domácnosti z celé ČR, nejen ty z úředně vyhlášených suchých oblastí. Nově se program Dešťovka také otevírá i lidem, kteří trvale žijí v rekreačních objektech.

23.9.2018
redakce

U mikrofonu redaktorů TZB-info a ESTAV.cz se vystřídala řada zajímavých hostů a natočili jsme 50 rozhovorů o novinkách pro novostavby i rekonstrukce, v oknech, tepelných čerpadlech, kotlích, chytrých instalacích, interiéru, dotacích, o prodeji nemovitosti, smlouvách o dílo, nové legislativě...

15.9.2018
Teco a.s.

Přestěhovali jsme se! Nové Teco jsme postavili na svém, za své a bez dotací na zelené louce v kolínské Průmyslové zóně Šťáralka v roce 2017, a to kompletně za osm měsíců. Po dvou letech projektování jsme vybrali zlínskou stavební firmu Navláčil a stroje se do země zakously předposledního února.

6.9.2018
redakce dle tiskové zprávy MŽP ČR

Národní tým řeší kroky státní správy, samosprávy, ale i soukromého sektoru v boji se suchem. Jde o zásobování pitnou vodou, šetrnější hospodaření s vodou v průmyslu a změny stavební legislativy. Dále řeší zasakování a zadržování vody ve městech i v obcích, adaptaci budov a efekt tepelných ostrovů.

6.9.2018
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Zachyťte vodu z letních přívalových dešťů i běžných dešťů a využívejte ji celoročně na zalévání zahrady i v domácnosti. Na nádrže na dešťovou vodu můžete také stále získat dotaci a je to velmi snadné. Jak na to, vám poradíme i letos na veletrhu FOR ARCH 2018.

23.8.2018
Dr. Ing. Ivana Kabelková, garantka projektu POČÍTÁME S VODOU

Záměrem Hamburku je během 10 let vybudovat zelené střechy o celkové rozloze 100 ha pro prostorově úsporné oddechové zóny, zvýšení retence dešťové vody, zvýšení biodiverzity, omezení dopadů extrémních teplot a přispění k čistotě ovzduší. Cílem Plánu adaptace na klimatickou změnu v Kodani je (mimo jiné) řešit jak záplavy od moře, tak z dešťů.

16.8.2018
Hellstein spol. s r.o.

Nepolevující vedra a sucha zažíváme rok od roku častěji a předpověď na léto říká, že letošek nebude výjimkou. Pro spoustu zahrádkářů je dlouhodobé sucho doslova pohromou. Skoro každý si sice vytváří vlastní zásoby dešťové vody, jenže když ne a ne zapršet, zdroje brzy vyschnou. Obzvlášť na menších městech nebo vesnicích může být v letním období o vodu nouze. Přitom jednoduché, a navíc ekologické řešení dávno známe.

22.7.2018
Člověk v tísni, Jan Jelínek, Monika Ticháčková, nevládní nezisková organizace Člověk v tísni

Od posledních povodní v r. 2013 si stále více uvědomujeme spojitost dešťů, sucha a stavu naší krajiny s průběhem mimořádných událostí. Stav lesů i zemědělské půdy není dobrý. Schopnost půdy zadržet vodu, což je nejlepší protipovodňové opatření, se spíš zhoršuje, než zlepšuje.

Carlsberg, retenční nádrže jako předzahrádky v nové zástavbě. Foto: Lucie Pančíková
11.7.2018
Lucie Pančíková, ZO ČSOP Koniklec

Hamburk zastavuje volné plochy. U zeleně je kladen o to větší důraz na kvalitu a hledají se nové možnosti, např. využitím zelených střech nebo dešťové hřiště. Kodaň je ve fázi velké adaptace na klimatickou změnu a připravuje podzemní i nadzemní struktury např. na vysoké teploty a přívalové deště.

9.7.2018
ASIO

ASIO NEW je neúnavným propagátorem udržitelného přístupu k řešení urbanizace a životního prostředí všeobecně. Hospodaření se srážkovými vodami se začalo brát jako součást strategie boje proti změnám klimatu a ASIO NEW je díky svému komplexnímu a vizionářskému přístupu připraveno nabídnout ověřené výrobky v celém spektru opatření, a to v té nejlepší kvalitě.

9.7.2018
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně

Recenzovaný V lednu 2018 byla vydána nová evropská norma EN 16941-1 „Systémy pro využití nepitné vody na místě – Část 1: Systémy pro využití dešťových vod“. Tato evropská norma bude v ČR vydána v červenci 2018 vyhlášením v anglickém znění.

Jiří Lipold, technický ředitel společnosti Čevak
2.7.2018
E.ON Česká republika, s.r.o.

V rozhovoru s technickým ředitelem Čevak o vodě a úsporách najdete např.: ČOV s kogenerací pro spalování kalového bioplynu jsou schopné pokrýt velkou část své spotřeby elektrické energie vlastní výrobou. Přesměrování 1ha zpevněných ploch a střech mimo kanalizaci může znamenat významnou úsporu.

19.6.2018
ASIO, Ing. Karel Plotěný, ASIO

Důležitá pro nás byla vždy vize (viz grafické zobrazení) a pod ní slova důvěra, odbornost a odpovědnost. Zejména pojem důvěra je pro nás nosným.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama