Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Dešťová voda
Archiv článků od 14.11.2016 do 9.6.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

22.5.2017
ABF, a.s.

Na konci dubna představil na tiskové konferenci ministr životního prostředí Richard Brabec nový dotační program. Cílem programu je snížit odběr povrchových i podzemních vod a vodu pitnou nahradit vodou dešťovou nebo vodou bílou/šedou tam, kde je to možné. Pro občany Česka je připraveno rovných sto milionů korun.

20.5.2017
redakce

V časové průběhu výstavby rodinného domu, ale i penzionů atp. se na pořad dne dostávají regulační systémy většinou až na konci. Pro provozovatele je to ovšem škoda, neboť dobrá regulace se vrátí v úspoře provozních nákladů. Vhodným příkladem je regulace „EvoHome“ od Honeywell.

17.5.2017
ASIO

Ministerstvo životního prostředí 29. května spustí dotační program Dešťovka, který je zaměřený především na hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech. Cílem je motivace majitelů domů k šetření pitné vody. Třeba tím, že si na zahradu pořídí nádrž na dešťovou vodu či si doma přečistí vodu odtékající z odpadu umyvadla nebo pračky.

9.5.2017
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Státní fond životního prostředí vyhlásil v dubnu 2017 dotační program pro občany, který je zaměřený na podporu efektivního a udržitelného hospodaření s vodou v domácnostech. Cílem tohoto programu je motivovat vlastníky a stavebníky obytných domů k udržitelnému a efektivnímu hospodaření s vodou a snížit tak množství odebírané pitné vody z povrchových a podzemních zdrojů.

8.5.2017
ZO ČSOP Koniklec, projekt Počítáme s vodou, Zdeňka Kováříková

Jak budou vypadat města v budoucnosti? Jakým směrem půjde jejich rozvoj a obstojí města výzvám spojeným s měnícími se nároky lidí a podmínkami klimatu?

7.5.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

S ohledem na pravidelné zaplavování památkové zóny Staré Ďáblice v době přívalových dešťů se besedou snaží radnice městské části přesvědčit sousedy k hospodaření s dešťovou vodou. Na zajímavé akci jsme natáčeli reportáž.

5.5.2017
ABF, a.s.

Česká republika je jedna z mála zemí, ve které se používá pitná voda i v kuchyních, koupelnách, na toaletách, ale i k zalévání zahrad či napouštění bazénů. Náklady na vodné a stočné jsou stále vyšší, zásoby spodních vod naopak stále klesají. Obyvatele Česka tak rostoucí finanční náklady, ale i postupné zpřísňování zákonů Ministerstva životního prostředí donutí o spotřebě přemýšlet.

Nádrž na dešťovou vodu - dotace Dešťovka
27.4.2017
redakce, MŽP, ČTK

Na lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech v rámci dotačního programu Dešťovka půjde 100 milionů korun. Lidé mohou podávat žádosti o dotaci od 29. května. Novinářům to dnes v Brně řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

14.3.2017
Ing. Karel Plotěný, ASIO

Je to možná s podivem, ale obvykle se největších úspor ve spotřebě dosáhne jednoduchými organizačními opatřeními a změnou návyků. Technických řešení máme celou řadu, a tak záleží na výši úspor, jak rychle se tato řešení budou šířit.

26.2.2017
Mgr. Hana Nečasová, VODOVODY-KANALIZACE

Jedním z největších problémů je současné hospodaření s dešťovou vodou. I to je téma pro mezinárodní výstavu Vodovody-kanalizace, která se bude konat ve dnech 23. – 25. května v Praze.

21.2.2017
redakce

Podle ministra Brabce bude program zaměřen na využívání dešťové vody na zálivku, splachování, využití upravené šedé odpadní vody na zálivku, anebo jako vody užitkové a na opatření na retenci a zasakování srážkových vod.

foto autor
26.12.2016
Ing. Gabriel Markovič, PhD., Ústav pozemného staviteľstva, SvF, TU v Košiciach

Recenzovaný Příspěvek popisuje možnosť využití dešťové vody ve školní budově na základě nameřených objemů srážkové vody z povrchového odtoku odtékající ze střešní konštrukce. Dané údaje byly porovnány s teoretickými hodnotami potřeby vody pro daný objekt.

5.12.2016
Ing. Klára Nečadová, Ing. Petr Selník, Ing. David Bečkovský, Ph.D., doc. Ing. Jan Pěnčík, Ph.D.

Recenzovaný Zelená či vegetační střecha je v současné době velmi diskutovaným tématem s ohledem na řešení retenčních vlastností městských celků. V článku jsou popsány experimentální varianty testovacích ploch zelených střech, které jsou aplikovány na testovacím objektu EnviHUT v brněnském výzkumném areálu AdMaS. Každá skladba vegetačního souvrství reprezentuje nejen rozdílné stavebně-fyzikální charakteristiky, ale i rozdílné vlastnosti z pohledu biologického a botanického. S ohledem na tyto parametry je též nezbytné navrhnout takový typ zelené střechy, který by chováním a dlouhodobou stabilitou odpovídal lokálním parametrům. Článek se dále věnuje diskuzi mezi jednotlivými účastníky realizačního procesu vegetačních částí stavby včetně návaznosti na problematiku stavební legislativy.

14.11.2016
Ing. Karel Plotěný, Ing. Jan Vacek

Recenzovaný Stále častěji se v praxi setkáváme s lokalitami, které nejsou napojeny na veřejné sítě a je třeba je řešit individuálně. Zároveň přibývá i technických řešení umožňujících se s tímto úkolem vypořádat co nejefektivněji a s přihlédnutím k individuálním požadavkům. Rozsah řešení pak odpovídá potřebě – od malých úspor ve spotřebě až po totální náhradu pitné vody, od využití šedých vod na splachování až po jejich úplnou recyklaci.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama