Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Úspory
Archiv článků od 12.5.2014 do 13.6.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.5.2015
Hellstein spol. s r.o.

Proč tato kampaň? Denně se setkáváme se zástupci obcí nebo měst, kteří se velmi aktivně snaží i přes ekonomickou náročnost řešit problematiku odpadních vod např. obecními, městskými dotacemi, a tím výrazně zlepšit životní prostředí svých občanů a jejich dětí. Tuto aktivitu velmi vítáme a nyní jsme se rozhodli ji podpořit kampaní „Ekologovné“.

18.5.2015
SCHELL GmbH & Co. KG

Schell je dlouhodobě známý svými rohovými ventily s filtrem. Ty spolehlivě ochrání vodovodní armatury nebo splachovací nádržky před nečistotami, jako je např. jemný písek, naplaveniny nebo drobné úlomky. Instalováním rohového ventilu s filtrem lze předejít poškození kartuší, perlátorů nebo nápustních ventilů nádržek k WC.

20.12.2014
Milan Markovič, technik správy budov

Osazení podružných vodoměrů aktuálně není povinné, určitě se dlouhodobě vyplatí, ale s nákladem na ověřování je třeba počítat a náklady na něj rozpočítat do celých 5 let provozu vodoměru. S úsporou díky měření souhlasí i Vladimír Svozil z firmy Enerfis, odhaduje ji na 10 až 20 % v dlouhodobém horizontu.

10.12.2014
ASIO NEW, spol. s r.o.

Legislativa i vize v oblasti řešení měst navádějí k přechodu od lineárního způsobu zacházení s vodami a zdroji k tzv. cyklickému přístupu, který více vyhovuje požadavkům na udržitelnost. Základní schéma v sobě zahrnuje co největší využití srážkové vody a recyklaci vod a odpadů, a to jak v celkovém, tak i lokálním pohledu.

10.11.2014
Bc. Štěpánka Waisová

Posouzením úspor na vodném a stočném zpětným využitím šedé vody v menším hotelu v Krušných horách se ukázalo, že doba návratnosti se pohybuje kolem 10 let s úsporou na vodném cca 20 000 Kč/rok. Řešení je ekonomické, ale i šetrné k přírodě a k přírodním zdrojům.

3.11.2014
Ing. Zdeněk Žabička

Lze konstatovat, že osazování podružných vodoměrů prokazatelně šetří vodu. Náklady na měření odebrané vody se pohybují v řádu jednotek procent ceny za odebranou vodu. Někteří obyvatelé bytů, kteří jednou za pět let musí zaplatit ověřování vodoměrů, jsou nepříjemně překvapeni fakturou v řádech tisíců korun.

27.10.2014
Mgr. Oldřich Sklenář

Recenzovaný Do kanalizace byl umístěn tepelný výměník modulární konstrukce, o celkové délce 42 m. Jeho prostřednictvím dochází k ohřevu vody, proudící v uzavřené smyčce, která je napojena na tepelné čerpadlo. To je umístěno v budově komunálních služeb (Stadtwerke Amstetten), vzdálené necelých 200 m od výměníku.

6.10.2014
doc. Ing. Jana Peráčková, PhD., Ing. Veronika Podobeková, Stavebná fakulta, STU Bratislava

Teplo z odpadní vody můžeme odebírat z vnější nebo z vnitřní kanalizace. V případě vnější kanalizace u systémů s větším průtokem (min. 15 l/s) a průměrem potrubí (min. 800 mm). V budovách můžeme odpadní teplo využít na předehřev v přípravě teplé vody.

8.9.2014
doc. Ing. Jana Peráčková, PhD., Ing. Veronika Podobeková, Stavebná fakulta, STU Bratislava, Katedra technických zariadení budov

Kanalizací odvádíme z budov odpadní vodu s průměrnou teplotou od 10 °C do 25 °C. Teplo získané z odpadní vody je možné optimálně využít v nízkoenergetických budovách na nízkoteplotní vytápění, na vysokoteplotní chlazení a rovněž na předehřev v přípravě teplé vody.

25.8.2014
Ing. Jan Antonín, Ing. Zdeněk Ročárek, Ing. Petr Kotek, Ph.D., EnergySim s.r.o.

Výška podpory v NZÚ a technické podrobnosti pro oblast A (renovace obálky stávajících budov) a analýza 16 rodinných domů, které splnily všechna kritéria pro příjem podpory z dotačního titulu NZÚ 2013.

13.8.2014
ASIO NEW, spol. s r.o., Ing. Stanislav Piňos

Plavecké areály patří ke stavbám s vysokou energetickou náročností a podstatnou položkou jejich provozu jsou náklady na dodávku pitné vody. Níže uvedený případ je konkrétní ukázkou možného řešení snížení provozních nákladů.

29.6.2014

Poslechněte si diskusi o důsledcích privatizace zisků okresních vodáren, které do privatizace byly k dispozici výhradně vodárnám ve vlastnictví měst a obcí. Tyto zdroje byly za podpory některých komunálních politiků privatizovány. Kolik, komu, za co a proč platíme ve vodném? 30 % trhu funguje jinak, existuje možnost výhodná pro lidi.

12.6.2014
Ing. David Šmídek, Ing. Vít Hurčík, ASIO, spol. s r.o.

V polovině května jsme se zúčastnili odborné exkurze na téma hospodaření s dešťovou vodou. Exkurze byla určena úředníkům státní správy, projektantům a lidem zabývajícím se vodním hospodářstvím. Cílem bylo navštívit realizovaná opatření pro zachycení dešťových vod v místech jejich spadu.

6.6.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

V rámci výzkumného úkolu byly zkoumány finanční a provozní podmínky ubytoven. Závěry poskytují konkrétní a užitečné rady pro provoz. Příprava zákona o sociálním bydlení byla posunuta na r. 2016, zákon by měl platit od r. 2017. Koncepce sociálního bydlení bude ještě letos.

14.5.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Ačkoliv je sprcha úspornější než vana, i tak je sprchování náročné na spotřebu vody a energie. Odhady i měření spotřeby vody se liší, nicméně průměrný člověk stráví ve sprše 8 minut 1-2x/den, ale průměrná dospívající dívka zde stráví na jedno sprchování i víc jak půl hodiny.

12.5.2014
doc. Ing. Zdeňka Lhotáková, CSc., Fakulta architektury VUT v Brně

Šedé vody lze po úpravě využívat jako vodu provozní (tzv. bílou vodu) pro splachování záchodu, pisoáru, úklid a zalévání zahrad. Černé vody – fekálie se buď přímo kompostují anebo jen shromažďují, případne vysušují a kompostování probíhá někde jinde.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama