Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Úspory
Archiv článků od 31.10.2016 do 14.3.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

14.3.2017
Ing. Karel Plotěný, ASIO

Je to možná s podivem, ale obvykle se největších úspor ve spotřebě dosáhne jednoduchými organizačními opatřeními a změnou návyků. Technických řešení máme celou řadu, a tak záleží na výši úspor, jak rychle se tato řešení budou šířit.

27.2.2017
Raychem topné systémy, Stojan Černodrinski

Systém HWAT, známý především odborné veřejnosti, přináší bez nadsázky geniálně jednoduché a přitom velmi účinné řešení dohřevu teplé vody v potrubí. Nahrazuje dvoutrubkový systém s oběhovým čerpadlem, systémem založeným na jedné trubce a jednom kabelu. Revoluční řešení se pak kladně promítá do dalších více i méně souvisejících oblastí.

23.2.2017
ENBRA, a.s.

Zásobník na teplou vodu ENBRA Caddy umožňuje úsporný a hygienický ohřev vody při využití tepelného čerpadla. Nepoužívá nabíjecí tepelný výměník, a ohřev vody proto probíhá bez zbytečných teplotních ztrát. Tepelné čerpadlo může díky této konstrukci zásobníku běžet se zvýšeným výkonem plynuleji. Kromě tepelného čerpadla je možné jako zdroj tepla využívat kotel nebo i solární kolektory.

21.2.2017
redakce

Podle ministra Brabce bude program zaměřen na využívání dešťové vody na zálivku, splachování, využití upravené šedé odpadní vody na zálivku, anebo jako vody užitkové a na opatření na retenci a zasakování srážkových vod.

20.2.2017
SCHELL GmbH & Co. KG

Co připravuje společnost Schell na letošní veletrhy? Kde se s prezentací renomovaného specialisty na sanitární armatury veřejných a komerčních prostor setkáte? Jaké novinky návštěvníkům přestaví na ostře sledovaném veletrhu tohoto roku ve Frankfurtu?

13.2.2017
Raychem topné systémy, Stojan Černodrinski

Vlastně skoro doslova. Nemožné?! Stalo se to během letošních lednových mrazů vysokému manažerovi firmy, která je v teplé vodě soudobou legendou.

31.1.2017
Raychem topné systémy, Stojan Černodrinski

S vodou je to zajímavé. Po listopadu 1989 jsme s jistým pochopením přijali myšlenku, že voda, která stála v roce 1990 osmdesát haléřů za kubík, je výrobně silně pod náklady. Zdražilo se. Zároveň jsme si vyslechli i morální odůvodnění, že se vodou plýtvá.

Ilustrační obr., zdroj: článek TZB-info Čištění šedých vod a možnost využití energie z nich
19.1.2017
Ing. Martina Polášková, ASIO, spol. s r.o.

Smyslem recyklace je úspora vody, znovuvyužití nutrientů a redukce odpadu. Příklad využití odtoku z komunální ČOV a jeho úprava na vodu pitnou je v Belgii. Řešení je vhodné v případě nedostatku vody ve zdrojích. U recyklace vody pro zemědělství a průmysl chybí požadavky na kvalitu recyklované vody.

Ilustrační foto, zdroj infobrožura MMR ČR
1.1.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Podpora se poskytuje ve formě účelové dotace na výměnu všech domovních olověných rozvodů vody, a to nejvýše částkou 20 tis. Kč na jeden byt v domě. Dotace se netýká vodovodní/kanalizační přípojky a nebytových prostor.

foto autor
26.12.2016
Ing. Gabriel Markovič, PhD., Ústav pozemného staviteľstva, SvF, TU v Košiciach

Recenzovaný Příspěvek popisuje možnosť využití dešťové vody ve školní budově na základě nameřených objemů srážkové vody z povrchového odtoku odtékající ze střešní konštrukce. Dané údaje byly porovnány s teoretickými hodnotami potřeby vody pro daný objekt.

foto autor
19.12.2016
Ing. Gabriel Markovič, PhD., Ústav pozemného staviteľstva, SvF, TU v Košiciach

Recenzovaný Příspěvek představuje naměřené údaje a vyhodnocení spotřeby vody v rodinném domě, kde byl zavedený sekundární zdroj vody – voda ze studny. Voda z vodovodu byla na účely splachovaní toalet a praní prádla plně nahrazena vodou ze studny.

7.12.2016
Energy Benefit Centre a.s.

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo 28.11.2016 druhou výzvu Úspory energie. Rozdíl oproti předchozí výzvě spočívá zejména v mírnějších hodnotících kritériích a v kladení většího důrazu na připravenost žadatele projekt realizovat. Projekt dostane bonusové body za předložení stavebního povolení již při podání žádosti o podporu.

5.12.2016
doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Roman Vavřička, Ph.D.

Recenzovaný Článek ukazuje výsledky laboratorního testování výměníku a jeho nasazení v reálném provozu v domácnosti. Přestože účinnost sprchového výměníku může dosahovat i přes 40 %, úspora energie na přípravu teplé vody se pohybuje mezi 10 až 15 %.

14.11.2016
Ing. Karel Plotěný, Ing. Jan Vacek

Recenzovaný Stále častěji se v praxi setkáváme s lokalitami, které nejsou napojeny na veřejné sítě a je třeba je řešit individuálně. Zároveň přibývá i technických řešení umožňujících se s tímto úkolem vypořádat co nejefektivněji a s přihlédnutím k individuálním požadavkům. Rozsah řešení pak odpovídá potřebě – od malých úspor ve spotřebě až po totální náhradu pitné vody, od využití šedých vod na splachování až po jejich úplnou recyklaci.

3.11.2016
Hellstein spol. s r.o.

Podporu získají projekty v oblastech, kde není z technického či ekonomického hlediska připojení ke stokové síti. Dotace jsou odstupňovány podle počtu ekvivalentních obyvatel ve výši 100.000 / 170.000 / 240.000 Kč. Maximální výše podpory na jeden projekt činí 80 % z celkových způsobilých výdajů.​

3.11.2016
TopolWater, s.r.o., Ing. Jan Topol, st., TopolWater, s.r.o.

Protože minimálně 90 % DČOV, které jsou v současné době na trhu v ČR certifikovány, požadavky na dotaci nesplňují, bude velký tlak na změkčení požadavků, případně hledání cest, jak je obejít. Bylo by vhodné upřesnění, případně zpřísnění, některých požadavků na kvalitu čistíren tak, aby maximálně omezilo jejich obcházení.

3.11.2016
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Finance ze zcela nového dotačního programu jsou určeny na vybudování domovních čistíren odpadních vod pro občany zejména v malých obcích, ale i v městských částech, kde se výstavba velké ČOV nevyplatí nebo není možné ji postavit z technických důvodů. Na pilotní výzvu putuje 100 milionů Kč. Co na to výrobci?

31.10.2016
Ing. Roman Vavřička, Ph.D., Bc. Matěj Mazur

Recenzovaný Článek popisuje požadavky na přípravu teplé vody v bytových domech. Zabývá se jednak určením potřeby teplé vody v závislosti na typu objektu, profilem odběru teplé vody v bytových domech a třemi základními metodami pro navrhování zásobníku teplé vody a tepelného výkonu zařízení na přípravu teplé vody.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama