Retence dešťové vody v areálu ZŠ Jílovské v Praze 4

Datum: 9.9.2017  |  Autor: redakce  |  Zdroj: regionální TV a MČ Praha 4

Jsem velmi ráda, že se městská část Praha 4 do této akce pustila, řekla radní hlavního města Prahy Jana Plamínková. Dešťovou vodu bude škola využívat na zalévání zahrady a kropení sportovišť.

Regionální televize zveřejnila reportáž z uvedení do provozu retenčních nádrží v ZŠ Jílovská v Praze 4. Jedná se o pilotní projekt hospodaření s dešťovou vodou.

Křest retenční nádrže v ZŠ Jílovská Praha 4, foto MČ Praha 4
  • retenční objem instalovaných nádrží je 24 m3 dešťové vody, která se bude využívat na zalévání zahrady a kropení sportovišť.

"Retenční nádrže se používají běžně průmyslu, nyní zde je pilotní projekt využití u veřejných budov", řekl radní MČ Praha 4 Ondřej Růžička a dodává: "význam má nejen zeleň samotná, ale údržbou a zaléváním se také snižuje prašnost."

"Jsem velmi ráda, že se městská část Praha 4 do této akce pustila", řekla radní hlavního města Prahy Jana Plamínková a dodala: "myslím, že je to obecně strašně důležité, že dešťová voda se dá užívat na něco smysluplného. Je to důležité i z hlediska ekologické výchovy. Jako dobrý a názorný příklad. "

"Náš areál je nádherný, vidíte rozsáhlou zahradu, krásnou zeleň a tu bychom chtěli udržet po cleý rok", řekl ředitel školy Josef Smetana.

V projektu chce Praha 4 pokračovat. Studie, kterou zpracovalo ČVUT definuje další možnosti využití dešťových vod v rámci MČ Praha 4.

Doplnění redakce TZB-info:
Hospodaření s dešťovou vodou se řeší i v dalších částech Prahy.
S ohledem na pravidelné zaplavování památkové zóny Staré Ďáblice v době přívalových dešťů se snaží radnice městské části přesvědčit sousedy k hospodaření s dešťovou vodou. Na zajímavé besedě jsme natáčeli reportáž.
Na úvod besedy k hospodaření s dešťovou vodou v Ďáblicích řekla RNDr. Plamínková: "V poslední době trpíme suchem, přívalovými dešti a povodněmi v místech, kde je nikdo nepamatuje. Iniciovala jsem adaptační strategii, která by měla pomoci. Jde o to nalézt řešení, které je udržitelné pro přírodu a přijatelné pro lidi. Musíme se vydat na cestu od likvidace k hospodaření s dešťovou vodou."
"Často se nerespektuje, aby si každý likvidoval deš´tovou vodu na svém pozemku, a to ani v místech, kde by to bylo možné. Magistrát má studii vsakovacích podmínek, ze které plyne, že v Praze není moc míst, které jsou pro vsakování vyhovující," řekla dále RNDr. Plamínková.


Na rozdíl od projektu v ZŠ Jílovská v Ďáblicích plánují využit pro retenci přírozenou vodní plochu. Ing. Miloš Růžička, starosta městské části Praha Ďáblice k situaci řekl: "Máme k dispozici monitoring podzemních vod, nacházíme se v oblasti prameniště Mratínského potoka, významného přítoku Labe. Prováděcí studie revitalizace Mratínského potoka obsahuje řešení blízké přírodě, které pomůže při velkých deštích a bude zároveň rekreačně zajímavé. Rádi bychom také pokročili a zvětšili retenční objem rybníčka za velkou ohradou. Děkuji všem vlastníkům pozemků, kteří by byli dotčeni a neodmítli nás."

 

Hodnotit:  

Datum: 9.9.2017
Autor: redakceSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2018

Partner - Dešťová voda

logo MEA

Partneři - Voda, kanalizace

logo WILO
logo NICOLL ČR
logo WAVIN EKOPLASTIK
logo RAYCHEM
logo MEA
logo ASIO
 
 

Aktuální články na ESTAV.czPražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu, schválit záměr musí zastupitelstvoProč se bránit výskytu tepelných mostů? Mohou způsobit i plísně. Jsou i další důvodyPardubice dojednaly odkup pozemků pro autobusový terminálVystrojený vrt kolektorem je jednou z nejdůležitějších částí systému XI.