Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Likvidace odpadních vod
Archiv článků od 1.6.2016 do 6.3.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.3.2017
Hellstein spol. s r.o.

V době moderních technologií se rychlost přenášených informací stává velmi důležitým faktorem. Společnost Hellstein se proto rozhodla vyvinout takovou řidicí jednotku – GSM rozvaděč, která čistírnu promění ve zcela "chytré" zařízení a majiteli tak poskytne veškeré potřebné informace v řádu několika vteřin bez nutnosti přístupu k zařízení.

Ilustrační obr., zdroj: článek TZB-info Čištění šedých vod a možnost využití energie z nich
19.1.2017
Ing. Martina Polášková, ASIO, spol. s r.o.

Smyslem recyklace je úspora vody, znovuvyužití nutrientů a redukce odpadu. Příklad využití odtoku z komunální ČOV a jeho úprava na vodu pitnou je v Belgii. Řešení je vhodné v případě nedostatku vody ve zdrojích. U recyklace vody pro zemědělství a průmysl chybí požadavky na kvalitu recyklované vody.

5.12.2016
Ing. Klára Nečadová, Ing. Petr Selník, Ing. David Bečkovský, Ph.D., doc. Ing. Jan Pěnčík, Ph.D.

Recenzovaný Zelená či vegetační střecha je v současné době velmi diskutovaným tématem s ohledem na řešení retenčních vlastností městských celků. V článku jsou popsány experimentální varianty testovacích ploch zelených střech, které jsou aplikovány na testovacím objektu EnviHUT v brněnském výzkumném areálu AdMaS. Každá skladba vegetačního souvrství reprezentuje nejen rozdílné stavebně-fyzikální charakteristiky, ale i rozdílné vlastnosti z pohledu biologického a botanického. S ohledem na tyto parametry je též nezbytné navrhnout takový typ zelené střechy, který by chováním a dlouhodobou stabilitou odpovídal lokálním parametrům. Článek se dále věnuje diskuzi mezi jednotlivými účastníky realizačního procesu vegetačních částí stavby včetně návaznosti na problematiku stavební legislativy.

zdroj www.novacistirna.cz
12.11.2016
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Celková přestavba a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově je investicí Hlavního města Prahy. Základní kámen Nové vodní linky pražské Ústřední čistírny odpadních vod byl položen v listopadu 2015 a hotova bude za 30 měsíců.

3.11.2016
Hellstein spol. s r.o.

Podporu získají projekty v oblastech, kde není z technického či ekonomického hlediska připojení ke stokové síti. Dotace jsou odstupňovány podle počtu ekvivalentních obyvatel ve výši 100.000 / 170.000 / 240.000 Kč. Maximální výše podpory na jeden projekt činí 80 % z celkových způsobilých výdajů.​

3.11.2016
TopolWater, s.r.o., Ing. Jan Topol, st., TopolWater, s.r.o.

Protože minimálně 90 % DČOV, které jsou v současné době na trhu v ČR certifikovány, požadavky na dotaci nesplňují, bude velký tlak na změkčení požadavků, případně hledání cest, jak je obejít. Bylo by vhodné upřesnění, případně zpřísnění, některých požadavků na kvalitu čistíren tak, aby maximálně omezilo jejich obcházení.

3.11.2016
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Finance ze zcela nového dotačního programu jsou určeny na vybudování domovních čistíren odpadních vod pro občany zejména v malých obcích, ale i v městských částech, kde se výstavba velké ČOV nevyplatí nebo není možné ji postavit z technických důvodů. Na pilotní výzvu putuje 100 milionů Kč. Co na to výrobci?

19.9.2016
POKLOPSYSTEM s.r.o., Ing. Rostislav Nídl

Problematice uložení a zabudování kanalizačních a vodovodních poklopů do živičného povrchu se u nás věnuje velmi malá pozornost. V minulosti naše stavební firmy spíš kopírovaly technologie ze zahraničí a výrobci s prodejci poklopů navrhovali řešení, která jim víceméně vyhovovala marketingově.

10.8.2016
Hellstein spol. s r.o.

Firma Hellstein spol. s r.o. je začleněna pod německou firmu Stähler Erfindungen a patří do skupiny firem Stählergruppe. Z této mezinárodní spolupráce vzniklo několik tisíců realizací čistíren odpadních vod po celém světě uskutečněných při společných i samostatných projektech.

26.7.2016
ASIO, Ing. Karel Plotěný, ASIO

Nové nařízení vlády NV 57/2016 Sb., které řeší vypouštění do vod podzemních, zpřísňuje požadavky na odtokové parametry – zejména co se týče forem dusíku. Z hlediska technologického to znamená navýšení objemů čistíren odpadních vod, změny v procesech, a tím pádem i novou certifikaci nebo hledání vhodného výrobku na trhu, dostupného okamžitě.

29.6.2016
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Nejperspektivnější způsob hospodaření s dešťovou vodou je určitě její akumulace s následným využitím. K zachycení vody slouží různé nádrže. Pro celoroční provoz jsou nejvhodnější nádrže podzemní.

22.6.2016
Hellstein spol. s r.o., Ing. Rostislav Hellstein, Hubertus Stähler

Deklarovaná existence téměř 32 000 km rybných vod v České republice a závazek našeho státu v rámci EU si vyžádá v následujících 5 letech značný tlak na rekonstrukce stávajících čistíren odpadních vod a realizace nových progresivních aktivačních systémů čištění odpadních vod.

8.6.2016
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Vsakování bývá v rámci nakládání se srážkovou vodou nejčastějším požadavkem stavebního úřadu. Pokud je místní podloží dostatečně propustné, lze využít široké spektrum technických řešení. Dnes jsou stále více používány plošné vsakovací objekty sestavené z vsakovacích prvků (bloků či tunelů).

1.6.2016
ASIO, Ing. Karel Plotěný, ASIO

Předpokládá se, že v budoucnu bude v ČR cca milion lidí řešit čištění odpadních vod decentrálně, což představuje asi 80 000 ks malých a domovních čistíren. Toto číslo je výsledkem ekonomických analýz a odhadů zdůvodňujících posun v rozhodování mezi centrálními a decentrálními řešeními.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama