Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Voda, kanalizace
Archiv článků od 31.10.2021 do 11.11.2021

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

11.11.2021
Jarmila Trčková, vedoucí rozúčtovacího oddělení, ista Česká republika s.r.o.

Měření a rozúčtování nákladů za teplo a vodu, služby spojené s užíváním bytu, probíhají generační změnou. Přechází se na dálkový odečet, zvyšuje se informovanost, mění se způsoby vyúčtování a předávání podkladů uživatelům bytů. V článku je základní přehled pravidel, kterými se řídí rozúčtovatelé.

10.11.2021
Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění

Jihočeské město Třeboň hostí konferenci Vytápění 2021. Odborníci zde diskutují mimo jiné o cenách energií a možnostech, jak snižovat náklady. To vše s ohledem na legislativu a kritéria energetické náročnosti budov.

Novostavba Nejvyššího kontrolního úřadu v Praze
10.11.2021
redakce

Stavba nového sídla Nejvyššího kontrolního úřadu využívá robotický stroj pro vrtání otvorů na zavěšení instalací. Koordinuje se tak nejen samotné vedení jednotlivých profesí TZB, ale také příprava pro jeho instalaci. K automatickému vrtání se využívají data z digitálního modelu stavby. Díky pozvání jsme měli možnost vyzkoušet jednu z možností přímého praktického využití BIM při realizaci stavby.

8.11.2021
Wavin Czechia s.r.o.

Metodika BIM se postupně více a více prosazuje i v českém prostředí. O tom, jak rozšíření projektování založeného na modelech podporuje nová legislativa, a jak se k projektování touto metodikou staví developeři a projektanti, jsme si povídali s Pavlem Seidlem, technickým poradcem a specialistou pro SW, CAD a BIM/Revit ve společnosti Wavin Czechia.

7.11.2021
LAUFEN CZ s.r.o.

Zařizování umýváren a toalet v mateřských školách má svá pravidla. Důležité je zvolené vybavení, jeho rozměry a umístění, hygieničnost a samozřejmě bezpečnost. Společnost Laufen CZ, která ve svém portfoliu nabízí i speciální série produktů určených pro mateřské školy, proto přináší několik důležitých informací, jak by měly být koupelnové prostory ve školkách navrženy a co by měly za každé situace splňovat.

Výroční topenářské a instalatérské ceny, Výroční topenářské uznání a Cena Franze Zieglera – THERMIA za rok 2021, foto redakce
6.11.2021
Cech topenářů a instalatérů ČR

Výroční topenářské a instalatérské ceny, Výroční topenářské uznání a Cena Franze Zieglera – THERMIA za rok 2021 byly uděleny na říjnové valné hromadě Cechu topenářů a instalatérů ČR.

3.11.2021
Nicoll Česká republika

Společnost Nicoll Česká republika působí na českém trhu již více než 25 let jako specialista na odvodnění staveb a odpadní systémy. Mezi dodávané odpadní systémy pro splaškovou a dešťovou vodu patří PP-HT systém AMAX PRO, odhlučněné odpadní systémy dBlue a FRIAPHON, podtlakové odvodnění střech AKASISON, gravitační kanalizace a také PE svařované odpaní potrubí. Pojďme se nyní na jednotlivé systémy podívat z blízka.

3.11.2021
DRUŽSTEVNÍ ZÁVODY DRAŽICE - strojírna, s. r. o.

Společnost DZ Dražice (člen skupiny NIBE) zaujímá na českém trhu pozici největšího výrobce ohřívačů vody a výhradního dodavatele švédských tepelných čerpadel NIBE do České republiky a na Slovensko. Ve své firemní strategii klade silný důraz na vývoj ekologických řešení, která přispívají k ochraně životního prostředí a rozvoji udržitelné výstavby. Nezapomíná ale ani na další principy, které definují tzv. cirkulární ekonomiku, a na trendy tzv. chytré domácnosti. Tím vším jsou inspirované nejen její stávající výrobky (např. inteligentní ohřívač vody OKHE Smart a ohřívače vody TO 10.1/E a PTO), ale také nové produkty pro nadcházející sezónu: patří k nim chytré příslušenství řady NIBE „S“ a revoluční fotovoltaický ohřívač vody Slunečnice. Tyto unikátní novinky uvedly DZ Dražice na trh při příležitosti mezinárodního veletrhu FOR Arch v Praze.

3.11.2021
BETONBAU

Společnost BETONBAU vyrábí a dodává vodojemy z prefabrikovaného vodostavebního betonu. Doba realizace hrubé stavby je tak zkrácena na minimum, životnost betonové konstrukce bez dodatečných hydroizolací naopak prodloužena na maximum.

2.11.2021
Aliaxis Česká republika s.r.o.

V Evropě jsou na rozvody pitné vody kladeny vysoké požadavky z pohledu její kvality, bezpečnosti a životnosti. Naším cílem je přispět k udržení vysoké kvality a dostupnosti pitné vody i pro další generace a také pomáhat zamezit ztrátám v podobě úniků z potrubí. Proto používáme polyethylen, materiál, který je hygienicky nezávadný, odolný a jehož životnost se odhaduje na 100 let. Naší specializací je jeho bezpečné a spolehlivé spojování.

Jablonné v Podještědí, ilustrační obrázek, foto redakce
2.11.2021
redakce

Energetická náročnost je v Česku aktuální téma. Na přelomu roku ceny za energie rapidně vyskočí, a to se promítne nejen do obecních rozpočtů. Jak zbavit obce faktur s astronomickými částkami za energie, řeší program ELENA, který nabízí pomoc při přípravě EPC projektů.

2.11.2021
Domy sobě

Ceny energií v EU šokově zdražily a dosáhly dosavadního maxima. Proto se stále více obyvatel bytových domů začalo poohlížet po možných úsporách. Dodavatelů různých ekologických řešení je na českém trhu mnoho, nicméně asi nejkomplexnější přístup nabízí už téměř rok startup Domy sobě.

1.11.2021
RATHGEBER, k.s.

Zkombinovat vzhled a funkčnost štítků určených pro kotle a tepelná čerpadla není jednoduché. Firma Rathgeber z Bystřice nad Pernštejnem tento výrobní proces precizně zvládá, na což se spoléhají přední výrobci jako jsou KWB, Verner, Neota či Attack. Pojďte se podívat, jaké jsou dnešní možnosti značení.

1.11.2021
Ing. Lucia Gharwalová, Ph.D., RNDr. Hana Zvěřinová Mlejnková, Ph.D., Mgr. Kateřina Sovová, Ph.D., Mgr. Petra Vašíčková, Ph.D., Ing. Věra Očenášková, Ing. Eva Juranová, Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka Praha

Použití RNA viru SARS-CoV-2 jako biomarkeru výskytu onemocnění covid-19 v odpadních vodách se jeví jako jeden z vhodných nástrojů systému včasného varování pro úspěšné monitorování vzniku infekčních ohnisek před nástupem epidemie.

COVID-19 v odpadních vodách v Praze, foto D. Kopačková
31.10.2021
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Autoři analýz by rádi zamezili zbytečným karanténám škol a přispěli k řízení epidemie. Ministerstvo zdravotnictví o datech ví, zatím je ale nebere příliš vážně. Přitom se jedná o metodu používanou i v zahraničí.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama