Státní zdravotní ústav společně s ministerstvy zdravotnictví, životního prostředí a dalšími subjekty zhodnotil současnou situaci a vydal nová doporučení, jak postupovat při sanacích zaplavených objektů. Nabízíme malou rekapitulaci.
Institut stavebních technologií (ITB) ve Varšavě – v rámci plánu optimalizace pro výrobek Tubolit DG Plus společnosti Armacell – prokázal snížení vložené uhlíkové stopy až o 75 % ve srovnání s výsledky z roku 2016 a zlepšení výkonu v pěti dalších kategoriích. Jedná se o výsledek investic a inovativních implementací společnosti. Nejnovější generace výrobků Tubolit DG Plus znamená ještě větší přínos pro životní prostředí a další body při certifikaci ekologických investic.
Nový stavební zákon ruší kompetenci vodoprávních úřadů jako speciálních stavebních úřadů a sjednocuje stávající územní a stavební řízení do jednoho řízení o povolení záměru. Toto se samozřejmě promítá rovněž do přípravy a povolování vodních děl a postupů podle vodního zákona a zákona o vodovodech a kanalizacích. Na konferenci Pitná voda 2024 v Táboře o tom hovořil JUDr. Zdeněk Horáček, Ph.D. , advokát a odborný asistent Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni.
Recenzovaný Přírodní čistírny odpadních vod využívají jako hlavní čisticí stupeň systém filtračních polí. V současné době představuje nejvyužívanější typ filtrační pole s vertikálním směrem průtoku, které je tvořeno souvrstvím kameniv. Pro hlavní filtrační vrstvy vertikálních filtrů je nutné naplnit požadovanou hodnotu koeficientu nasycené hydraulické vodivosti. Příspěvek se věnuje stanovení hydraulické vodivosti recyklovaných vybraných stavebních materiálů a možnosti využití ve vodárenství.
V areálu Rehabilitační nemocnice Beroun se loni po pěti letech intenzivní výstavby otevřelo nové Centrum duševní rehabilitace. Jedná se o unikátní projekt nejen v rámci České republiky, ale i v kontextu celé Evropy. Je výrazem dlouhodobé snahy majitele skupiny Akeso holding a.s., Sotiriose Zavalianise, zajistit komplexní péči v důstojném prostředí při využití nejmodernějších postupů a znalostí. Důležité je zachování komfortu, na který jsou návštěvníci zařízení Akeso zvyklí, a s ohledem na zaměření nového Centra také zajištění bezpečnosti pro pacienty i personál. Proto jsou v celém objektu mimo jiné komplet rozvody teplé pitné vody z ušlechtilé oceli, lisovací technikou spojované rozvody protipožární vody anebo sprchové žlábky Advantix Cleviva s antivandal opatřením.
Solární energie představuje levný a účinný způsob zušlechťování paliv, jako je dřevní biomasa, tuhá alternativní paliva nebo digestát vznikající při provozu bioplynových stanic nebo čistíren odpadních vod. S jejím využitím je možné dosáhnout snížení spotřeby paliva, prodloužení životnosti spalovací technologie a snížení množství emisí škodlivin.
Proč by nás měla zajímat zelenomodrá infrastruktura? Jak pomáhá zmírňovat dopady klimatických změn, zlepšovat kvalitu života ve městech a hospodárně nakládat s vodou? Proč ve městech podporovat co nejširší výsadbu stromů a jak zajistit, aby prospívaly a jejich kořeny nenarušovaly podzemní sítě? O tom všem jsme si povídali s Petrem Urbanem, expertem na oblast hospodaření s dešťovou vodou ze společnosti Wavin Czechia.
Recenzovaný Článek se věnuje aktuálnímu tématu kvality pitné vody, která je dodávána veřejnými vodovody. V minulosti byla na Fakultě stavební VUT v Brně vyvinuta metoda a stroj (robot Astacus) pro čištění vodovodního potrubí metodou řízeného proplachování. Oba nástroje byly zavedeny do provozní praxe a přináší dobré výsledky. Potrubí veřejných vodovodů je tak možno čistit efektivně, levně a s menším množstvím proplachovací vody, než se to provádělo doposud. Toto čištění mohou provádět sami technici vodovodní sítě, k čemuž jim slouží proplachovací robot Astacus. Tento stroj na základě jednoduché instrukce, která se odečte z mapy vodovodní sítě, vypočítá parametry proplachovací procedury a následně proplach provede. Benefitem technologie Astacus je automatizovaný sběr, vyhodnocení a reporting dat o teplotě, tlaku a průtoku vody v potrubí, které se provádí během čištění potrubí.
Interiérové sklo se stalo neoddělitelnou součástí moderního bydlení a jeho přítomnost je dnes téměř samozřejmostí. Sklo v interiéru nejenže dodává prostoru eleganci a nadčasovost, ale je také vysoce praktické, a to zejména v takových místnostech, jako je koupelna. V tomto článku se zaměříme na různé typy skla, které lze v koupelně použít, jako jsou čiré bezpečnostní, ornamentní a digitálně potištěné sklo. Představíme si jejich výhody a důvody, proč byste je měli zvážit.
Recenzovaný TZB-info doporučuje Rozúčtování nákladů v bytovém domě upravuje zákon č. 67/2013 Sb. a zákon č. 89/2012 Sb. – Nový občanský zákoník. Náklady na vytápění a společnou přípravu teplé vody pro dům se rozúčtují podle vyhlášky č. 269/2015 Sb., která byla naposledy novelizována vyhláškou č. 274/2023 Sb. Novela je účinná od 1. ledna 2024 a přináší významné změny.
Recenzovaný Příspěvek shrnuje základní kapitoly připravované normy, které se týkají předdemoličního auditu a demontáže stavby. Účelem normy bude předepsat, jakým způsobem by měly procesy probíhat, jaké informace by měly obsahovat a jakým způsobem lze provést demontáž stavby, aby se dosáhlo maximálního možného využití získaných materiálů. Motivací je především návrat kvalitních surovin do výroby a snížení těžby primárních zdrojů, což je jedním z cílů udržitelného rozvoje.
Dánská společnost Kamstrup A/S je významným inovátorem v oblasti vývoje ultrazvukových vodoměrů. Kromě přesnosti a spolehlivosti, na které klademe tradičně velký důraz, se neustále snažíme zvyšovat celkovou přidanou hodnotu našich měřidel mnoha unikátními vlastnostmi. Ultrazvukové vodoměry Kamstrup jsou tedy nyní k dispozici i s integrovanou komunikací NB-IoT.