Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vodovodní přípojky
Archiv článků od 5.9.2018 do 17.8.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

17.8.2020
Wavin Czechia s.r.o.

Pravidelný monitoring stávajících páteřních rozvodů a jejich sanace s pomocí moderních materiálů s vysokou odolností a dlouhou životností umožnily za posledních 25 let snížit ztráty vody na polovinu.

4.6.2020

Pokud máte provést fundované rozhodnutí, je třeba mít k dispozici dostatečné množství podkladů. Jejich analýzou a s pomocí profesionální firmy se vám optimální řešení postupně nabídne samo. Pokud nehodláte nechávat nic náhodě a řešení má být nadčasové a smysluplné, pak je vaše volba zcela jasná.

27.4.2020
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně

Recenzovaný Šetření pitnou a teplou vodou bez zvážení souvislostí může ohrozit hygienické parametry vody a funkci vnitřní kanalizace. Šetření je však nutné, a proto autor uvádí rizika a vymezuje hranici, za kterou je šetření bez jiných opatření nevhodné.

14.3.2020
MUDr. František Kožíšek, CSc., Vlastimil Růžička

Odborný Starost o kvalitu vody vede podle slov Františka Kožíška ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) spotřebitele k hledání alternativ ke klasickému zásobování pitnou vodou z veřejných vodovodů či soukromých studní. „Zdaleka ne vždy je ale obava z nekvalitní vody odůvodněná, zvláště jedná-li se o veřejné zásobování,“ říká na úvod našeho rozhovoru vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu (NRC).

4.2.2020
Pražské vodovody a kanalizace, a.s.

Výrazně se snížila doba přerušení dodávek pitné vody. Pražskou vodovodní síť postihlo v loňském roce 5 029 havárií. Je to o 179 událostí méně než v roce 2018. Loni nám přála mírná zima a také léto nebylo tak suché jako o rok dříve. Právě pohyb půdy a koroze materiálu byly nejčastější příčinou havárií, podílely se na nich v pětadevadesáti procentech.

© Dmitry Naumov - Fotolia.com
6.1.2020
doc. Ing. Ladislav Tuhovčák, CSc., Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Ing. Jan Ručka, Ph.D.

Recenzovaný Posouzení rizik vodovodních systémů je zavedeno a prováděno ve více než deseti evropských a řadě mimoevropských zemí. Hlavními očekávanými výhodami posouzení rizik je zlepšení kvality vody, snížení počtu a následku havárií, zlepšení ochrany vodních zdrojů, snížení akutních onemocnění v populaci odběratelů, zlepšení provozního monitorování, lepší poznání celého systému zásobování, snížení nákladů na nápravná opatření, lepší pozice dozorových orgánů při kontrole provozovatele a další. Nevýhodou vypracování rizikové analýzy pro provozovatele je především vyšší administrativní zátěž a náklady spojené se zavedením posouzení rizik.

18.12.2019
Wavin Czechia s.r.o.

Projektování staveb metodikou BIM se těší stále větší popularitě a postupně se stává jakýmsi projekčním standardem. Tento fakt bude ještě umocněn novou legislativou, která pro určité stavby stanoví využití této metodiky jako povinné.

4.10.2019
FRABO

Lisovací tvarovky FRABOPRESS C-STEEL a C-STEEL GAS přinášejí nové možnosti v instalaci rozvodů vytápění, v rozvodech pro stlačený vzduch, protipožárních zařízeních i v rozvodech plynu. To vše navíc běžně dostupnými čelistmi typu „V“.

Ztráty vody z distribuční sítě,  ilustrační obrázek Havárie vody,  foto  redakce
2.10.2019
Ing. Jana Nováková, Ing. Jan Ručka, Ing. Tomáš Sucháček, Ing. Markéta Rajnochová

Recenzovaný Příspěvek se zabývá problematikou ztrát vody ve vodárenských distribučních sítích. Jednou z možností vyjádření ztrát vody je jejich vyhodnocení z minimálních nočních průtoků. Není pochyb o tom, jakým způsobem se noční průtok v distribuční síti měří. Avšak v případech, kdy měření průtoku vody není k dispozici, nebo není dostatečně přesné, lze pro stanovení minimálního nočního průtoku použít metody výpočetní. Tento příspěvek se zabývá vzájemným porovnáním dvou rozdílných přístupů pro stanovení minimálního nočního průtoku a ztrát vody. Obě metodiky byly použity pro stanovení minimálního nočního průtoku a ztrát vody v několika měřících okrscích skutečných vodovodních sítí v České republice.

ACO otevřelo nové logistické centrum v Přibyslavi, zdroj ACO
27.6.2019
ACO Stavební prvky spol. s r.o.

ACO jsou výrobky špičkové kvality i pro olympijské stadiony, závodní motoristické okruhy, letiště a potravinářský průmysl. Program hygienické odvodnění průmyslových a komerčních budov (ACO Přibyslav) a velká skupina odlučovačů tuků (tzv. lapoly) a olejů (olejové separátory) patří mezi hlavní pilíře.

ACO otevřelo nové logistické centrum v Přibyslavi, foto redakce
22.6.2019
ACO Stavební prvky spol. s r.o.

Nová logistická hala má 4 000 m2 skladovacích prostor. S navazujícími provozy a infrastrukturou vč. produktů ACO stála 170 milionů Kč. ACO od r. 1946 dodnes zůstalo rodinnou firmou a je světovým lídrem v oblasti odvodňovací techniky.

28.5.2019
Mgr. Petr Nakládal, obor geologie a ochrana vod

Recenzovaný Snaha zjednodušit si práci je stará jako lidstvo samo. Cílem tohoto článku je upozornit na některé často tolerované nedostatky při vystrojování vrtů, včetně některých problémů v chování standardně používaných materiálů výstroje ve vrtech.

25.4.2019
Wavin Czechia s.r.o.

O hlavních výhodách a důvodech, proč projektovat s pomocí BIM pojednával předchozí díl seriálu, dnes se podrobněji zaměřme na zkušenosti projektantů, kteří tuto metodiku již používají.

26.11.2018
Kamstrup A/S

Společnost Kamstrup v rámci svého konceptu dálkových odečtů uvádí na trh nový prvek pro vybudování on-line odečtové sítě. Významně se tím rozšiřují možnosti on-line odečítání dat o spotřebách nejen u odběratelů, ale především na technologických a sekčních měřidlech. A to vše v rámci vlastní rádiové sítě, která nabízí nejen variabilitu, ale i potřebný objem dat a rychlou zpětnou vazbu.

13.11.2018
Kamstrup A/S

Nefakturovaná voda a s ní spojené finanční ztráty jsou problémem, kterému čelí provozovatelé distribučních sítí ve všech zemích světa. Bez přehánění přitom lze říci, že jde o problém obrovský a škody s ním spjaté jsou astronomické.

Výskyt koliformních bakterií ve vodě - mohou vznikat i rozkladem listí ve studni, Escherichia coli, foto Euroclean
25.10.2018
redakce dle podkladů společnosti Euroclean

Koliformní bakterie se dostávají do vody především ze septiků a městské kanalizace. Dále se mohou do vody dostat splachem odpadů ze zemědělství. Koliformní bakterie mohou vznikat i ve studních rozkladem listí či jiného biologického materiálu. Způsobují běžné střevní potíže, nebo i koliku.

21.9.2018
GRAITEC s.r.o., Marek Mašek, Product manager MEP

V předchozím díle jsme vykreslili, navrhli a spočítali potrubní soustavu. Nyní zpracujeme axonometrické pohledy, popíšeme označení stoupaček, dimenze potrubí a vykážeme soupis použitého materiálu.

5.9.2018
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Společnost FRIATEC představuje novinku, která usnadní práci firmám při provádění rekonstrukcí a sanací potrubí bezvýkopovými technologiemi. Pomocí bezvýkopových technologií lze provádět rekonstrukce inženýrských sítí ve městech s menšími dopady na komfort života rezidentů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama