Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vlastnosti a zdroje vody
Archiv článků od 9.6.2011 do 26.3.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

26.3.2012
doc. Ing. Zuzana Vranayová, PhD., Ing. Daniela Očipová, SvF TUKE, Košice

Aktuální témata lze shrnout – úspory vody, kvalita a využití dešťové vody, opětovné využití odpadní vody, problémy s tlakovými splachovači, hluk z potrubí, vliv výtokových armatur na spotřebu vody.

12.3.2012
Ing. Renata Biela, Ph.D., Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Ing. Jan Vosáhlo, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

Arsen je prvek, který se vyskytuje v organické i anorganické formě. Anorganický arsen se nejčastěji do vody dostává vymýváním a zvětráváním z hornin, z odpadních vod a atmosférickou depozicí. Je velice často běžnou součástí podzemních i povrchových vod. Byly prokázány jeho karcinogenní účinky.

4.2.2012
Lucie Vytlačilová, MÉDEA PUBLIC RELATIONS

Dokončená čistírna odpadních vod zpracovává odpadní vody z více než 30 000 domácností a 7 500 provozoven nejen z České Lípy, přislíbenou evropskou dotaci však ještě nedostala. Problémy s dotacemi v celkové výši asi 650 milionů korun jsou ale i u jiných čističek z projektu Čistá Ploučnice.

9.1.2012
Ing. Jan Moronga, Povodí Moravy, s.p., prof. Ing. Blahoslav Maršálek, CSc., Ing. Eliška Maršálková, Ph.D., Botanický ústav AVČR, Ing. Jiří Palčík, Ph.D., ASIO, spol. s r.o.

Problém znečištění povrchových vod živinami, především fosforem a důsledky masového rozvoje sinic se stává stále vážnějším. Nadměrný přísun živin naplavenin a organických látek vede ke zhoršování kvality vody a vede k rozvoji vodního květu sinic a tím k omezení nejen rekreačního využití nádrží.

3.1.2012
Veolia Voda Česká republika, a.s.

Obecně se dá říci, že je olovo ve vodě z kohoutku hluboko pod hygienickým limitem. Konkrétně např. v Praze dosahuje v dlouhodobém průměru jen 0, 0005 mg/l vody, přičemž hygienický limit je 0, 025 mg/l.

2.1.2012
Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Ing. Dušan Kadula, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

Otázkou je stanovení specifické potřeby vody/obyvatele a stanovení koeficientů, které určují špičkovou potřebu vody (max./den a max./hod.), a tato může být značně rozdílná od průměrné potřeby. Max. hod. potřeba je naprosto klíčová hodnota, co se týče stanovení správné dimenze potrubí vodovodu.

19.12.2011
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers

Teplá voda představuje ideální prostředí k množení bakterií. K němu může docházet zejména v zásobnících teplé vody. Firma Junkers nabízí regulace s funkcí tepelné desinfekce, díky níž lze bakterie v teplovodním systému eliminovat.

15.12.2011
Ing. Karel Plotěný, ASIO, spol. s r.o.

Vzhledem k parametrům charakterizujícím „dobrý stav vod“ a vzhledem k závazkům ČR při vstupu do EU je jasné, že až dojde na lámání chleba (tedy vyhodnocení závazků) a hledání viníků, jedním z nich bude doprava a současný stav, kdy se vody z komunikací čistí většinou jen „jako“.

5.12.2011
Ing. Renata Biela, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

Recenzovaný Zavést systém využití šedých vod v budovách je vhodné nejen u budov nově vznikajících, ale také při rekonstrukci budov. Je však nutné spočítat si rentabilitu využití šedé vody v rámci konkrétní budovy.

1.11.2011
J. Palčík, R. Sládek, K. Plotěný, ASIO, spol. s r.o., ASIO NEW, spol. s r.o.

V poslední době patří mezi aktuální otázky kvality vody povrchových nádrží i potlačování rozvoje vodního květu sinic. Jak je již dlouhodobě známo, zvýšený výskyt sinic je způsobený především zvýšenou koncentrací fosforu v tocích, potažmo ve vodních nádržích.

7.10.2011
BRILON a.s.

Usazeniny z vody mají velmi nepříjemnou vlastnost. Jsou tvrdé a ve vodě nerozpustné. Původní ve vodě rozpustné látky se přítomností oxidu uhličitého postupně změní na nerozpustné uhličitany. Protože vyloučit přítomnost oxidu uhličitého z vody a jejího okolí je prakticky nemožné, nezbývá než látky ve vodě rozpuštěné zcela odstranit nebo ovlivnit jejich chování tak, aby vytvářely rozpustné formy uhličitanů.

29.8.2011
BRILON a.s.

Největšími výhodami používání změkčené vody v domácnosti je výrazné snížení nákladů na opravy a údržbu zařízení a spotřeby pracích prostředků a saponátů používaných v domácnosti. Brilon navíc nabízí moderní úpravnu vody, která v procesu změkčování snižuje spotřebu vody a soli.

Řešení Li-lo firmy Glynwed pro využití dešťové vody (DV) v domě.
9.8.2011
Ing. Eva Neudertová, produktový manažer vodní hospodářství, Nicoll Česká republika, s.r.o.

Podzemní plastová nádrž Garantia Li-lo společnosti Glynwed je díky speciální konstrukci vhodná zejména do složitých hydrogeologických podmínek. Zároveň má nižší hmotnost a objemnost nádrže a nízkou stavební výšku, což znamená, že uspoříte na zemních pracích. Nádrž Li-lo má unikátní odolnost vůči spodní vodě a je variabilní.

19.7.2011
Ing. Petr Polák

Názory Ministerstva zemědělství a Ministerstva životního prostředí na vody ve štěrkovištích se diametrálně liší. MŽP poukazuje na vysokou jakost těchto vod a požaduje pro ně vysoký stupeň ochrany s ohledem na potenciální zdroj pitné vody. MZe naopak označuje tyto vody za povrchové, tj. s benevolentnějším přístupem k ochraně.

18.7.2011
Ing. Petr Polák

V rámci WATENVI 2011 se pořádal SOVAK seminář „Nová legislativa v oboru vodního hospodářství“. Program byl složen ze 3 částí: „Aplikace velké novely vodního zákona v praxi“, „Vypouštění odpadních vod do vod povrchových po novele vodního zákona“ a „Vypouštění odpadních vod do vod podzemních“.

6.7.2011

V prestižní soutěži pořádané Business Leaders Forum Prince Charlese zvítězil projekt využití fotovoltaiky pro čerpání vody, dále se umístily perforované trubky pro jímání a odvod plynů a kapalin a recyklace přenosných baterií.

4.7.2011
Ing. Tatiana Mifková

Cílem Pilotního projektu I. bylo navrhnout, vybudovat, monitorovat a vyhodnotit separaci žlutých vod s ohledem na délku období, kdy byla žlutá voda uskladněna. Výsledkem je doporučení skladovat žluté vody v nádrži min. 6 měsíců, ideálně 9 měsíců před následujícím použitím v zemědělství.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama