Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vlastnosti a zdroje vody
Archiv článků od 9.1.2012 do 15.4.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.4.2013
Ing. Renata Biela, Ph.D., Bc. Lucie Šopíková, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

V dnešní době se k dezinfekci pitné vody kromě chloru rovněž využívá ozon a UV záření, při jejichž použití nevznikají vedlejší chlorované produkty. Méně známou možností dezinfekce pitné vody je technologie MIOX, která je využívána především v zahraničí, i když u nás má již své zastoupení.

5.4.2013
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Systém Oxiperm produkuje oxid chloričitý pomocí zředěného roztoku chloritanu sodného (NaClO2, 7,5%) a kyseliny chlorovodíkové (HCl, 9% v objemovém poměru 1:1). Jiné systémy využívají k výrobě oxidu chloričitého poměr 1:3, kde však hrozí riziko, že zředěná kyselina chlorovodíková nebude reagovat s oxidem chloričitým, čímž způsobí korozi materiálu potrubí.

25.3.2013
RNDr. Jaroslav Šašek, Státní zdravotní ústav, Praha

UV záření k dezinfekci pitné vody se používá v případě vody podzemní, povrchové, v zařízeních na úpravu pitné vody v místě spotřeby (filtry kombinované s UV lampou), pro rozvody teplé vody, v přístrojích s následnou možností tvorby aerosolu v různých lékařských přístrojích a v dalších aplikacích.

10.1.2013
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Dotace je poskytována fyzickým i právnickým osobám, a to v maximální výši 20 tis. Kč na 1 bytovou jednotku. Lhůta pro doručení žádosti o podporu běží od 17. 12. 2012 a skončí 15. února 2013.

1.1.2013
Ing. Daniela Káposztásová Očipová, Ph.D., doc. Ing. Zuzana Vranayová, PhD., Stavebná fakulta TUKE Košice

První den nového roku je čas na předsevzetí a plány do budoucna. Proto dnes nabízíme článek o nových směrech výzkumu a vývoje v oblasti vody a kanalizace v budovách. Přední místo ve světovém výzkumu zaujímá trvalá udržitelnost, snižování spotřeby energie a vody a využívání dešťových a šedých vod.

19.12.2012
ASIO, Ing. Karel Plotěný, Ing. Adam Bartoník, ASIO

Hlavním důvodem pro recyklaci "šedých" vod (vody ze sprch a koupelen) je jejich malé znečištění, tj. jejich méně náročná úprava, možnost využití tepla, které je v nich obsaženo, ale také vliv na prestiž budovy a zavádění systémů hodnocení (certifikace) budov z hlediska jejich vlivu na životní prostředí.

12.12.2012
ASIO, Ing. Stanislav Piňos, ASIO

Snížení provozních nákladů a spotřeby energií se v současné době stává prioritou nejen pro uživatele domů, ale i pro provozovatele vodohospodářských a čistírenských infrastruktur. Nový přístup k energii, recyklaci vody a nutrientů se snaží naplňovat firma ASIO, a to nejen při dodávkách technologií, ale i rozšířením nabídky a úpravou stávajících výrobků.

nezávadná pitná voda
6.12.2012
Gebr. Kemper GmbH + Co. KG

Kemper KHS-Bodenbox předchází stagnaci vody v systému pitné vody pomocí Venturiho děliče průtoku KHS a je určen pro jednoduchou a cenově přijatelnou montáž v menších objektech a rodinných domech.

26.11.2012
Ing. Renata Biela, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

Sloučeniny železa a manganu především v podzemních vodách bývají ve vysokých koncentracích. Sloučeniny železa a manganu nejsou pro zdraví člověka a živočichů škodlivé, jelikož se jedná o přírodní znečištění podzemní vody, způsobují však hygienické a zejména technologické závady.

23.11.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Cena vody v Česku by v příštím roce podle odhadu vodárenských firem měla vzrůst v průměru o 6 až 7,5 %. Řada společností již ceny bez DPH zveřejnila, čeká se, zda dojde ke zvýšení DPH ze 14 na 15 %.

19.11.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Dešťová voda je využita pro oplách střechy, pak společně s dešťovou vodou z tribun a hřiště je akumulována v příkopu z bývalé infrastruktury a používána pro zavlažování hřiště a pro splachování. Údržba hřiště vyžaduje až 100 000 l vody/den a Jihoafrická republika je zemí s nedostatkem vody.

27.8.2012
Mgr. Radomír Dohnal

Chemické složení atmosférických srážek nad územím ČR jsou předmětem dlouhodobého sledování. V zásadě můžeme možné zdroje (bodové a plošné) znečištění rozdělit na ty vyvolané lidskou činností a zdroje přírodní, většinou související s eolickou činností, zvýšenou prašností nebo sopečnou aktivitou.

6.8.2012
Ing. Renata Biela, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

V oblasti úpravy pitné vody se flotace začala používat zhruba od šedesátých let 20. století na mnoha úpravnách vod v Kanadě, USA, Velké Británii a v zemích Evropské unie, kde je zařazována jako první separační stupeň v rámci dvoustupňové úpravy vody

SkyHydrant Siemens - čistá voda rychle a levně
20.7.2012
Siemens, s.r.o.

SkyHydrant umožňuje komukoliv a prakticky kdekoliv vyčistit vodu. Zařízení je schopno vyčistit 10 000 l vody/den bez použití chemikálií, což představuje pitnou vodu až pro 1000 lidí. Samotná filtrace je navíc čistě pasivní proces, který ke svému chodu nepotřebuje žádné energetické zdroje.

7.5.2012
Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí, Bc. Josef Fuks

Článek se zabývá nejnovějšími poznatky uváděné v naší i zahraniční literatuře týkající se vzniku vedlejších produktů dezinfekce v souvislosti s použitím chloru, oxidu chloričitého, ozónu a UV záření jako dezinfekčních činidel.

26.3.2012
doc. Ing. Zuzana Vranayová, PhD., Ing. Daniela Očipová, SvF TUKE, Košice

Aktuální témata lze shrnout – úspory vody, kvalita a využití dešťové vody, opětovné využití odpadní vody, problémy s tlakovými splachovači, hluk z potrubí, vliv výtokových armatur na spotřebu vody.

12.3.2012
Ing. Renata Biela, Ph.D., Ing. Tomáš Kučera, Ph.D., Ing. Jan Vosáhlo, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav vodního hospodářství obcí

Arsen je prvek, který se vyskytuje v organické i anorganické formě. Anorganický arsen se nejčastěji do vody dostává vymýváním a zvětráváním z hornin, z odpadních vod a atmosférickou depozicí. Je velice často běžnou součástí podzemních i povrchových vod. Byly prokázány jeho karcinogenní účinky.

4.2.2012
Lucie Vytlačilová, MÉDEA PUBLIC RELATIONS

Dokončená čistírna odpadních vod zpracovává odpadní vody z více než 30 000 domácností a 7 500 provozoven nejen z České Lípy, přislíbenou evropskou dotaci však ještě nedostala. Problémy s dotacemi v celkové výši asi 650 milionů korun jsou ale i u jiných čističek z projektu Čistá Ploučnice.

9.1.2012
Ing. Jan Moronga, Povodí Moravy, s.p., prof. Ing. Blahoslav Maršálek, CSc., Ing. Eliška Maršálková, Ph.D., Botanický ústav AVČR, Ing. Jiří Palčík, Ph.D., ASIO, spol. s r.o.

Problém znečištění povrchových vod živinami, především fosforem a důsledky masového rozvoje sinic se stává stále vážnějším. Nadměrný přísun živin naplavenin a organických látek vede ke zhoršování kvality vody a vede k rozvoji vodního květu sinic a tím k omezení nejen rekreačního využití nádrží.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama