Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vlastnosti a zdroje vody
Archiv článků od 22.8.2016 do 21.2.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.2.2017
redakce

Podle ministra Brabce bude program zaměřen na využívání dešťové vody na zálivku, splachování, využití upravené šedé odpadní vody na zálivku, anebo jako vody užitkové a na opatření na retenci a zasakování srážkových vod.

Ilustrační obr., zdroj: článek TZB-info Čištění šedých vod a možnost využití energie z nich
19.1.2017
Ing. Martina Polášková, ASIO, spol. s r.o.

Smyslem recyklace je úspora vody, znovuvyužití nutrientů a redukce odpadu. Příklad využití odtoku z komunální ČOV a jeho úprava na vodu pitnou je v Belgii. Řešení je vhodné v případě nedostatku vody ve zdrojích. U recyklace vody pro zemědělství a průmysl chybí požadavky na kvalitu recyklované vody.

14.1.2017
Ing. Karla Petrová, Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB)

Dnem 1. 1. 2017 vstoupil v platnost nový atomový zákon (NAZ) a jeho prováděcí předpisy. Nové přístupy k regulaci ozáření přírodními zdroji objasnila Ing. Karla Petrová, ředitelka sekce radiační ochrany Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Do této oblasti spadá i problematika radonu budov, stavebních materiálů a pitné vody.

Ilustrační foto, zdroj infobrožura MMR ČR
1.1.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Podpora se poskytuje ve formě účelové dotace na výměnu všech domovních olověných rozvodů vody, a to nejvýše částkou 20 tis. Kč na jeden byt v domě. Dotace se netýká vodovodní/kanalizační přípojky a nebytových prostor.

foto autor
26.12.2016
Ing. Gabriel Markovič, PhD., Ústav pozemného staviteľstva, SvF, TU v Košiciach

Recenzovaný Příspěvek popisuje možnosť využití dešťové vody ve školní budově na základě nameřených objemů srážkové vody z povrchového odtoku odtékající ze střešní konštrukce. Dané údaje byly porovnány s teoretickými hodnotami potřeby vody pro daný objekt.

foto autor
19.12.2016
Ing. Gabriel Markovič, PhD., Ústav pozemného staviteľstva, SvF, TU v Košiciach

Recenzovaný Příspěvek představuje naměřené údaje a vyhodnocení spotřeby vody v rodinném domě, kde byl zavedený sekundární zdroj vody – voda ze studny. Voda z vodovodu byla na účely splachovaní toalet a praní prádla plně nahrazena vodou ze studny.

14.11.2016
Ing. Karel Plotěný, Ing. Jan Vacek

Recenzovaný Stále častěji se v praxi setkáváme s lokalitami, které nejsou napojeny na veřejné sítě a je třeba je řešit individuálně. Zároveň přibývá i technických řešení umožňujících se s tímto úkolem vypořádat co nejefektivněji a s přihlédnutím k individuálním požadavkům. Rozsah řešení pak odpovídá potřebě – od malých úspor ve spotřebě až po totální náhradu pitné vody, od využití šedých vod na splachování až po jejich úplnou recyklaci.

8.11.2016
G-servis Praha, s.r.o.

V poslední době se často mluví o vlivu organických mikropolutantů antropogenního původu na lidské zdraví. Jejich vliv začal být zkoumán poměrně nedávno a s rozvojem analytických metod, zejména rozsahu a mezí detekce sledovaných parametrů dochází k jejich detailnímu sledování a zkoumání dopadů na životní prostředí a zdraví obyvatelstva.

3.11.2016
Hellstein spol. s r.o.

Podporu získají projekty v oblastech, kde není z technického či ekonomického hlediska připojení ke stokové síti. Dotace jsou odstupňovány podle počtu ekvivalentních obyvatel ve výši 100.000 / 170.000 / 240.000 Kč. Maximální výše podpory na jeden projekt činí 80 % z celkových způsobilých výdajů.​

3.11.2016
TopolWater, s.r.o., Ing. Jan Topol, st., TopolWater, s.r.o.

Protože minimálně 90 % DČOV, které jsou v současné době na trhu v ČR certifikovány, požadavky na dotaci nesplňují, bude velký tlak na změkčení požadavků, případně hledání cest, jak je obejít. Bylo by vhodné upřesnění, případně zpřísnění, některých požadavků na kvalitu čistíren tak, aby maximálně omezilo jejich obcházení.

3.11.2016
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Finance ze zcela nového dotačního programu jsou určeny na vybudování domovních čistíren odpadních vod pro občany zejména v malých obcích, ale i v městských částech, kde se výstavba velké ČOV nevyplatí nebo není možné ji postavit z technických důvodů. Na pilotní výzvu putuje 100 milionů Kč. Co na to výrobci?

3.10.2016
Státní fond životního prostředí ČR

Státní fond životního prostředí ČR zveřejňuje přehled sociálně únosné ceny pro vodné a stočné, stanovené pro jednotlivá krajská území (NUTS 3) dle pravidel OPŽP 2007 - 2013, platnou pro kalendářní rok 2017.

zdroj: prezentace Ing. František Pavlík, Ph.D., Státní pozemkový úřad, konference Voda v krajině
12.9.2016
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Recenzovaný Celkově má do roku 2022 na boj se suchem stát připraveno 28 miliard korun Kč. Zadržení vody v krajině je nejlepší způsob ochrany před suchem i povodněmi, ale způsobů jak pomoci krajině, půdě a vodě, tj. sami sobě, je celá řada.

5.9.2016
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Recenzovaný Podle informací projektu Pravda o vodě cena vodného a stočného klesne v převážné části celého Plzeňského kraje. K tématu se vztahuje i otázka ministra Brabce: Kde je celý zbytek vodného, když stát má 2 Kč/m3 vody a kdo na vodě vydělává? Ministr vyzývá k celonárodní debatě o ceně vody.

1.9.2016
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Existuje pět způsobů přivádění pitné vody do komerčních budov. Ale jak tyto způsoby mezi sebou porovnat a určit, který je nejlepší pro váš projekt? Sdílíme naše poznatky týkající se toho, co zohlednit při návrhu zvyšovacích systémů tlaku vody pro vysoké budovy.

Reverzní osmóza pro bary a kavárny
22.8.2016
Ing. Jindřich Kotas, VŠCHT Praha – FTOP – Ústav technologie vody a prostředí

Recenzovaný Reverzní osmóza je varianta filtrace (mechanického odstraňování nečistot), kdy kapalina protéká otvory tak úzkými, že se do nich obsažené nečistoty nevejdou a tudíž neprojdou přes filtr. Nečistoty se hromadí před filtrem nebo na něm, dále prochází pouze vyčištěná voda.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama