Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vlastnosti a zdroje vody
Archiv článků od 18.4.2016 do 15.8.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.8.2016
Waterwise, překlad Martin Svoboda, Oxijet

Recenzovaný Celkem 2000 respondentům byly položeny otázky týkající se spotřeby vody při osobní hygieně a dalších běžných činnostech, znalostí o způsobech úspory vody i jejich vlastní realizaci a také důvodech, proč vlastně vodou šetřit či nikoliv.

30.7.2016
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Modicon M580 z nové generace PAC je prvním řídicím systémem svého druhu na světě, který má Ethernet zabudovaný přímo v systémové sběrnici ve svém jádře. Technologie od Schneider Electric nachází uplatnění například ve vodárenství.

28.7.2016
redakce

Ministerstvo životního prostředí nepolevuje v boji proti suchu. Po podpoře projektů řešících rekonstrukce úpraven vody a propojování vodárenských soustav, chytré hospodaření s vodou v obcích a zadržení vody v krajině vyhlašuje MŽP program zaměřený na průzkum, posílení a budování zdrojů pitné vody. V praxi to znamená dotace na nové i průzkumné vrty řešící zdroje pitné vody v obcích, včetně jejich napojení na vodovodní řady.

19.7.2016
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Po deseti letech trvalého provozu proběhla v závodě na výrobu minerální izolace Knauf Insulation v Krupce u Teplic generální oprava linky. Investice za více než čtvrt miliardy korun do obnovy a nových technologií se pozitivně odrazí na úspoře energií, snížení emisí a odpadu, kvalitě pracovního prostředí a v neposlední řadě posune možnosti i jakost vyráběné skelné minerální izolace.

11.7.2016
Ing. Karel Plotěný, ASIO

Membránové technologie se již staly jedním z obvyklých řešení používaných na hygienické zabezpečení pitné a užitkové vody. Relativní novinkou mezi membránovými procesy jsou nanovlákenné membrány, jejich výhodou je vyšší prostupnost (flux).

10.7.2016
PRAVDA O VODĚ, Ing. Radek Novotný, projekt PRAVDA O VODĚ

Výzva pro všechny slušné lidi, kterým není jedno, co se děje s českou vodou. Podívejte se na dokument "Voda vydělává aneb jak korporace bohatnou na vodě". Měl by ho vidět každý občan, poslanec, senátor a člen Vlády ČR, státní zástupce i ombudsman.

7.7.2016
RNDr. Hana Prchalová, Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v.v.i., Asociace pro využití tepelných čerpadel

Výsledkem relativně obecných požadavků na množství povrchových vod bylo, že většina evropských zemí problematiku množství povrchových vod buď neřešila vůbec, nebo pouze v souvislosti s požadavky na užívání. Mezitím se ale objevila delší suchá období, doprovázená vyššími požadavky na odběry vody, a první předpovědi předpokládané klimatické změny.

23.6.2016
ASIO

Jak lze pro svou spotřebu využívat na 100% dešťovou vodu, a to v celém rozsahu …od mytí až po pití? Použijte svůj dům k zachycení dešťových srážek, které jsou nám doslova darem z nebes. S využitím zachycené dešťové vody a systému AQUALOOP budete téměř nezávislí na dodávkách pitné vody.

18.6.2016

V loňském roce zasáhlo Českou republiku extrémní sucho, z jehož následků se Česká republika ještě nestihla vzpamatovat. V důsledku vysokých teplot, nízkého úhrnu srážek a mírné zimy 2015/2016 je aktuální stav průtoků na některých vodních tocích i na 20 % běžných červnových hodnot.

17.6.2016
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ing. Zdeněk Jaroň, Ing. Miroslav Kucharik, Česká asociace pro obnovitelné energie, o.p.s.

Zahraniční odborníci se stále zabývají problematikou aktualizace metod dimenzování vnitřních vodovodů. Také v České republice se provádí výzkum zabývající se touto problematikou. Součástí tohoto výzkumu byla měření prováděná na pěti bytových domech v Bohumíně.

16.6.2016
DRUŽSTEVNÍ ZÁVODY DRAŽICE - strojírna, s. r. o.

Společnost Družstevní závody Dražice se zabývá výrobou kvalitních bojlerů a neustále zdokonaluje výrobní postupy a přichází s inovativními řešeními. Mezi její nejvýznamnější novinky patří zavedení funkce tzv. Antilegionelly v inteligentních ohřívačích vody OKHE SMART.

6.6.2016
RNDr. Svatopluk Šeda, Asociace pro využití tepelných čerpadel

Recenzovaný Abychom se mohli připravit na období nedostatku vody a mohli dokonce tato období v předstihu třeba i více let předpovídat, je třeba souběžně naplnit dva základní předpoklady: mít v pořádku všechna data o jímacích objektech a mít člověka, který se o tato data stará a vyhodnocuje je.

3.6.2016
Ing. Eva Soukalová, CSc., Český hydrometeorologický ústav P-Brno, Asociace pro využití tepelných čerpadel

Vedle výskytu povodní jako hydrologického extrému je opačným extrémem sucho, kterému byla v minulosti věnována malá pozornost. V článku jsou uvedeny zákonitosti režimu kolísání hladin podzemních vod se zřetelem na výskyt extrémně nízkých hladin, jejich sezónní a víceletá periodicita a možnosti prognóz minimálních hladin.

23.5.2016
RNDr. Josef V. Datel, Ph.D., Ing. Anna Hrabánková, Zdeněk Pištora, Výzkumný ústav vodohospodářský TGM, v.v.i.,, Asociace pro využití tepelných čerpadel

Recenzovaný Cca 1200 obcí (vesměs obce malé a nejmenší) nemá veřejný vodovod a obyvatelé jsou odkázáni na individuální zdroje, případně obecní studny. Podle zákona o vodovodech a kanalizacích je ustanoveno pro zabezpečení nouzového zásobování 2130 vodárenských operátorů, z nichž přes 95 % se týká malých obcí.

14.5.2016
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Ing. Radek Novotný, autor projektu Pravda o vodě, přednášel na veletrhu Aquatherm Praha 2016. Na problematiku jsme upozornili i Českou televizi a přednáška o ceně vody se stala základem celé reportáže ve zpravodajství. Proč se zdražuje voda a kde končí peníze z vodného a stočného zajímá odborníky i širokou veřejnost.

3.5.2016
Řešitelské týmy: AF-CITYPLAN VD-TBD VUV, Ing. Jana Gebhartová

Článek prezentuje projekt "Posuzování bezpečnosti prvků kritické infrastruktury a alternativní možnosti zvýšení zabezpečení měst a obcí pitnou vodou při vzniku živelních pohrom a rozsáhlých provozních havárií".

2.5.2016
Ing. Renata Biela, Ph.D., Ing. Lucie Šopíková

Recenzovaný Olovo se v lidském těle hromadí především v kostech a působí neurotoxicky. Také se považuje za potenciální karcinogen. Od prosince 2013 je ve vyhlášce pro pitnou vodu zpřísněn limit z 25 mikrogramů/litr na 10, proto bylo experimentální měření zaměřeno na účinnost odstraňování olova z vody při filtraci.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama