Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Úspory
Archiv článků od 28.5.2021 do 26.2.2022

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Klozet Pure
26.2.2022
LAUFEN CZ s.r.o.

V českých domácnostech se jen při osobní hygieně a splachování použije téměř 70 % z celkové denní spotřeby, která činí kolem 130 l na osobu. Česká značka Jika se proto dlouhodobě snaží přicházet s novými technologiemi, které jsou zaměřeny na udržitelnost a ohleduplnost k životnímu prostředí.

Karel Vlach, generální ředitel společnosti Enbra
15.12.2021
redakce

Dnes se cca 30 % vodoměrů prodává s možností dálkového odečtu a naprostá většina těch, které se prodávají umožňuje dovybavit. Ty budou do roku 2027 normálně fungovat, pak se musí doplnit. Na dovybavení jsme ve společnosti Enbra připraveni.

12.12.2021
redakce

Na vodu připadá v ekologickém hodnocení budovy 6 % v BREEAMU, u LEEDU je to dokonce 10 %. To je poměrně velký díl, kde stojí za to promyslet možnosti úspor v rámci hodnocení ekologické budovy.

Jablonné v Podještědí, ilustrační obrázek, foto redakce
2.11.2021
redakce

Energetická náročnost je v Česku aktuální téma. Na přelomu roku ceny za energie rapidně vyskočí, a to se promítne nejen do obecních rozpočtů. Jak zbavit obce faktur s astronomickými částkami za energie, řeší program ELENA, který nabízí pomoc při přípravě EPC projektů.

2.11.2021
Domy sobě

Ceny energií v EU šokově zdražily a dosáhly dosavadního maxima. Proto se stále více obyvatel bytových domů začalo poohlížet po možných úsporách. Dodavatelů různých ekologických řešení je na českém trhu mnoho, nicméně asi nejkomplexnější přístup nabízí už téměř rok startup Domy sobě.

21.10.2021
MUDr. František Kožíšek, CSc., MUDr. Hana Jeligová, RNDr. Šárka Bobková, Ph.D., Ing. Martina Myšáková, Mgr. Petr Pumann, RNDr. Dana Baudišová, Ph.D.

Recenzovaný SZÚ v rámci řešení projektu „Stanovení hygienických požadavků na recyklovanou vodu využívanou v budovách a městských vodních prvcích“ (2020–2023) mapuje rozšíření systémů recyklace vody v budovách v ČR, navštěvuje vybrané objekty, provádí zde místní šetření a odebírá vzorky recyklované (dešťové a šedé) vody, v některých objektech i opakovaně. Dosud takto podrobně vyšetřil 26 objektů, převážně veřejných budov. Vedle toho ve spolupráci se SFŽP provedl dotazníkové šetření mezi téměř 7 tisíci příjemci dotace programu Dešťovka ohledně jejich zkušeností. Příspěvek shrnuje dosavadní poznatky a poukazuje na zjištěné problémy.

Ing. Jan Matějovský, marketing manager WILO CS
17.9.2021
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Přečerpávače dešťové vody WILO umí přepínat mezi vodou dešťovou a vodou z vodovodního řadu. Z důvodu ErP směrnice vypadnou z nabídky 3-rychlostní čerpadla na cirkulaci a Wilo má náhrady.

Recyklace vod z praní bazénových filtrů, foto ASIO TECH
29.7.2021
ASIO, Ing. Peter Putz

Recyklace vod z praní bazénových filtrů je zásadní technologie pro úsporu vody, nákladů na její ohřev a zlepšení její kvality prakticky ve všech směrech s návratností investice od 2 let.

Vodovodní baterie: nejen perlátor pomáhá šetřit, foto Roca
20.7.2021
LAUFEN CZ s.r.o.

Vodovodní baterie od tradiční španělské rodinné značky Roca patří v současné době mezi nejkvalitnější produkty v tomto segmentu. Jsou vybaveny řadou moderních technologií a vyvážejí se do celého světa. Klíčové vlastnosti baterií zajišťují jejich šetrnost nejen k přírodě, ale také úsporu vody a finančních nákladů.

16.7.2021
PUMPA, a.s.

Společnost Pumpa, specialista na čerpadla a čerpací systémy, spustila nový web s e-shopem. Nový portál chce nabídnout profesionálům rychlejší orientaci v produktovém portfoliu a běžným zákazníkům pomoci s výběrem ideálního produktu pro jejich dům či zahradu.

15.6.2021
redakce

Valdická věznice nyní prochází řadou rozsáhlých změn, které zefektivní fungování energetického hospodářství a sníží náklady na energie. Energetický projekt za 115 milionů korun realizuje společnost ENESA z ČEZ ESCO.

Vodoměry Kamstrup odhalí plýtvání vodou i napouštění bazénů, foto Kamstrup
31.5.2021
Kamstrup A/S

Moderní technologie umožňují velmi rychle odhalit nejen závady na vodovodní síti a jimi způsobené úniky vody, ale i plýtvání vodou, například v podobě napouštění bazénů, jež je v řadě obcí kvůli suchému období zakázáno.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama