Původní vana bazénu neměla žádnou hydroizolaci a obklady byly nalepené přímo do cementové vrstvy. S rekonstrukcí se naplánovaly úspory. Zpětné získávání tepla z odpadních vod, filtrace šetřící vodu, fotovoltaická elektrárna a baterie.
Recenzovaný Příspěvek řeší využití šedé vody v objektech pro bydlení a ubytování. Tyto objekty patří mezi škálu objektů vhodných pro využití šedých vod. Lidská civilizace čelí patrně jedné z největších klimatických krizí ve své historii. Růst světové populace a nestřídmé konzumní chování k přírodním zdrojům a životnímu prostředí má zásadní vliv na její průběh. Ačkoliv se může optikou českého obyvatele zdát, že vody máme dostatek, není to tak zcela pravda. Tímto příspěvkem bych ráda ukázala, jaké máme možnosti ve využití šedé vody, kterou v běžném procesu vypouštíme jako vodu splaškovou.
Recenzovaný Příspěvek popisuje proces rozhodování při výběru vhodné varianty řešení vodního hospodářství na konkrétní lokalitě Chytré Líchy v Židlochovicích. Cílem řešení je návrh, který bude co nejudržitelnější z hlediska ekonomického, ekologického a sociálního. Z hlediska cirkulární ekonomiky je cílem dosažení 50% úspory pitné vody, minimalizace uhlíkové stopy a zvýšení odolnosti lokality z hlediska dostatku vody i v letních měsících, kdy je vydáván zákaz použití vody např. na zálivku zeleně. V průběhu řešení byly identifikovány možné zdroje, vstupy a výstupy a posouzena jejich vhodnost. Následně byly navrženy kombinace jako variantní řešení a nejprve posouzeny orientačně, a pak i podrobněji na základě ekonomických podkladů. Zajímavé jsou i zkušenosti z projednávání řešení s dotčenými subjekty a občany.
Každý z nás by měl usilovat o úsporné nakládání s vodou a energiemi. Někdy se tyto oblasti prolínají nebo se z různých důvodů, například při recyklaci šedých vod, nemusí vyplatit řešit je samostatně – nebo jsou technicky obtížně proveditelné. Často se setkáváme s majiteli bytů, kteří by rádi recyklovali šedé vody, avšak v bytových domech je efektivnější řešit tyto systémy centrálně.
Využití tepla z odpadní vody je v současné době aktuálním nástrojem, který umožňuje další snižování energetické náročnosti budov. Tato situace je dána zvyšujícím se podílem potřeby tepla na ohřev teplé vody, respektive snižujícím se podílem potřeby tepla na vytápění. Zatímco potřeba tepla na vytápění klesá, což je způsobeno především optimalizací tepelně izolačních vlastností obálek budov, potřeba tepla na ohřev teplé vody zůstává stejná, v některých případech dokonce stoupá.
TZB-info doporučuje Zveme vás, čtenáře portálu TZB-info, zástupce SVJ, bytových družstev, členy samospráv a projektanty na konferenci TZB-info Rekonstrukce a provoz bytových domů 2024. Důležitou součástí programu bude diskuse o plnění nových legislativních povinností pro bytové domy, jak se mění rozúčtování a jak v praxi probíhají kontroly otopných systémů. Inspirujte se příklady úspor z realizací a jak na rekonstrukce s dotací. Těšíme se na vás 31. října v Praze.
Společnost Schell nedávno představila své sanitární technologie v pěti českých městech v rámci speciální roadshow. Tato akce, zaměřená na prezentaci moderních sanitárních řešení, probíhala z dodávky v červených firemních barvách, která objížděla republiku. Součástí ukázek byly nejen sanitární armatury, ale také systém pro hospodaření s vodou, známý jako Schell Water Management System.
V dnešní době rostoucích nákladů na energie se stává otázka efektivního využití elektrické energie stále aktuálnější. Mezi nejmodernější a nejúspornější řešení patří kombinace rekuperačního výměníku AKIRETHERM® a tepelného čerpadla. Tento systém nejenže snižuje spotřebu energie, ale také prodlužuje životnost tepelného čerpadla. Jak to celé funguje a jaké jsou konkrétní výhody tohoto řešení?
Viega Smartloop Inliner je systém pro cirkulaci teplé vody, který zajišťuje, že teplá voda je dostupná tzv. na vyžádání, a to bez zbytečných časových prodlev a energetických ztrát. Hlavní inovací je integrovaný systém cirkulace přímo v rozvodech teplé vody, což eliminuje potřebu samostatných cirkulačních vedení.
Recenzovaný Přírodní čistírny odpadních vod využívají jako hlavní čisticí stupeň systém filtračních polí. V současné době představuje nejvyužívanější typ filtrační pole s vertikálním směrem průtoku, které je tvořeno souvrstvím kameniv. Pro hlavní filtrační vrstvy vertikálních filtrů je nutné naplnit požadovanou hodnotu koeficientu nasycené hydraulické vodivosti. Příspěvek se věnuje stanovení hydraulické vodivosti recyklovaných vybraných stavebních materiálů a možnosti využití ve vodárenství.
Kompaktní ultrazvukové vodoměry Kamstrup jsou výkonné, velice přesné a spolehlivé. Tato statická měřidla neobsahují mechanické díly, které podléhají opotřebení. Výrobce ze Skandinávie tyto SMART vodoměry dodává na světové trhy již více než 10 let. Ačkoli se jedná o osvědčený koncept s vynikající pověstí, tak i v této oblasti výrobce dále inovuje a zvyšuje tak laťku technicky možného.
Již více než tři desítky let se v ČR vyrábí plastové potrubní systémy, které prosluly po celém světě. Původně česká firma, která za jejich produkcí stojí, se v průběhu času stala součástí mezinárodní skupiny s mnohem větším záběrem. Kromě rozvodů vody, kanalizace či topení se dnes firma věnuje i inteligentním řešením pro hospodaření s dešťovou vodou, konceptům chytrých měst či obnově vodovodní infrastruktury. O tom všem jsme si povídali s obchodním ředitelem firmy Wavin Czechia, panem Vítem Mrkvičkou.