Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Archiv článků od 29.6.2005 do 19.9.2006

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

19.9.2006
GHC Invest, s.r.o.

Hotelové bazény většinou nejsou o moc větší než velké privátní bazény. Nabízí se tedy úvaha, zda pro hotelový bazén nelze jednoduše použít stejné chemické přípravky jako pro bazén privátní.

24.7.2006
MUDr. Ariana Lajčíková, CSc., Státní zdravotní ústav Praha

Užívání předpony "bio-"; je v zahraničí velmi přísně sledováno např. v potravinářství a neoprávněné užití bylo v minulosti sankcionováno a soudně omezeno jako klamání veřejnosti. Tento termín je u solárií užíván pouze v českém a slovenském jazyce bez jasného zdůvodnění.

26.6.2006
Ing. Dagmar Kopačková, Adéla Bystřická

I v letošním roce se jistě během léta odehrají plánované odstávky krytých bazénů, které provozovatelé využijí k údržbě zařízení a modernizaci stavby a provozu. V článku se vracíme k odstávce bazénu v Rokycanech, tak jak se konala v loňském roce a ukazuje na jednotlivé kroky prací.

13.6.2006
Ing. Dagmar Kopačková

Článek je pokračováním informací ze semináře v Galerii koupelen Laufen. Lasselsberger představil systémová řešení pro bazény a koupelny a nové tvarovky, například pro potravinářské provozy. Skutečně zaujala novinka pro ukončení balkónů, která odstraní trvalý problém se zatékáním v místě oplechování.

20.3.2006
Ing. Miroslav Hartl, Geberit

Článek přináší užitečné a konkrétní zásady návrhu a montáže nerezového potrubí pro vnitřní instalace včetně popisu materiálu. V článku je například řešení uchycení potrubí, dilatace a její kompenzace, druhy kompenzátorů a vhodné způsoby uložení nerezového potrubí.

7.3.2006
Ivan Sakal, Ivan Sakal

Stejně jako se využívá energie odpadního vzduchu, je efektivní i využívání energetického potenciálu odpadní vody. Návratnost nerezových výměníků je velmi zajimavá. Využití je nejefektivnější pro průmyslové provozy (mlékárny, lihovary, lázně, bazény, nemocnice), ale je možné i v domácnosti.

30.12.2005
Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR

Článek je výběrem z otázek, jejichž odpovědi pro tazatele zajistil Svaz podnikatelů v oboru technických zařízení ČR v rámci projektu Oborová informační místa pro podnikatele. Dotazy jsou i z oborového informačního místa pro elektrické a elektronické zařízení a instalace.

9.12.2005
IVAR CS spol. s r.o., Ing. Vladimír Zumr

Kompletní řadu filtrů pro odstraňování železa a manganu, dusičnanů a dusitanů, většího množství jemných písků, jílů a bláta, chlóru a pro zvyšování pH vody dodává obchodní a technické zastoupení IVAR CS spol. s r.o. Firma poskytuje rovněž technické poradenství a návrh řešení pro konkrétní případy problémů s kvalitou vody.

27.9.2005
AZP Brno s.r.o.

Nerezové sprchy jsou nedílnou součástí našeho výrobního programu! Svým zákazníkům nabízíme jak automatické podpovrchové sprchy a povrchové sprchy pro využití v interiérech, tak i venkovní sprchové sloupy pro koupaliště či venkovní solární sloup k venkovním bazénům.

5.9.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Zapojení solárního systému pro celoroční užití a ohřev bazénu v přechodném období. Potřebná plocha kolektorů podle provedení bazénu.

22.8.2005
doc. RNDr. Jiří Dřímal, CSc., doc. RNDr. Aleš Hrdlička, CSc.

Ozonové technologie výrazně zvyšují úroveň hygienického zabezpečení bazénů. Jednou z výhod je například to, že odstraní "chlorový" zápach a nebude docházet k dýchacím obtížím a dráždění očí u koupajících se osob.

15.8.2005
doc. RNDr. Jiří Dřímal, CSc., doc. RNDr. Aleš Hrdlička, CSc.

Veřejnost je již řadu let informována o možnostech aplikace ozonových technologií k úpravě bazénové vody. Mnohdy je však pohled na tuto nejmodernější vodárenskou technologii rozporuplný. Příčiny tkví až příliš často v návrhu ozonové technologie nevhodné pro daný bazén nebo v chybně provedené instalaci zařízení.

3.8.2005
BERNDORF BÄDERBAU s.r.o., R. Cieslar

Výraznou výhodou nerezových bazénů je snadná údržba a téměř neomezená životnost díky neustálé tvorbě neviditelné pasivní vrstvy obsahující chrom, nikl a molybden. K dalším přednostem nerezových bazénů patří krátká doba montáže a podstatně nižší náklady spojené se stavební připraveností, což z větší části kompenzuje vstupní cenu nerezových materiálů.

1.8.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Úkolem architektů nebylo vybudovat rozlehlý zábavní aquapark, ale naopak do přírodní lokality začlenit objemově úsporný objekt s výhledem na město. V prvním dílu reportáže najdete kromě informací z tiskové konference i zajímavosti k rekonstruovanému venkovnímu bazénu.

29.7.2005
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Chalupáři mají s využíváním sluneční energie problémy. Většina jich jezdí na své chalupy od jara do podzimu pouze na víkendy a na dovolenou v létě. Během zimy většina chalup osiří - prostě promrznou. Budovat solární soustavu pro přípravu teplé vody se, kromě snad plastových absorbérů pro bazénovou vodu, nevyplatí. Jak to ale vyřešit, když přes týden je někdy tolik slunečního svitu a o víkendu jako naschvál žádný? Chalupáři jsou lidé šetrní, přemýšliví a šikovní, přijmou navrhované (a už i odzkoušené) řešení?

8.7.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Při rozhovoru s p. Richardem Pospíšilem z firmy POR jsou patrné jeho velké zkušenosti v oblasti návrhu a provozu bazénů. Řadu zajímavých postřehů jsme zaznamenali v následujícím článku. Nápady jak vložit vyhláškou požadované měření do stávajícího potrubí, kdy zpracovat provozní řád a mnohé další mohou být inspirací pro projektanty, investory i provozovatele.

29.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Virtuální exkurze do zázemí bazénu v Přerově ukazuje, jak lze díky promyšlené koncepci za provozu v jednotlivých etapách vylepšit komfort a zefektivnit provoz u stávajícího zařízení. Bazén po 27 letech potřebuje řadu změn, ale vzhledem k tomu, že návštěvníkům dobře slouží, je možnost postupné rekonstrukce za plného provozu velmi vítána.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama