Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Archiv článků od 24.1.2003 do 6.6.2005

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články

6.6.2005
RNDr. Jana Plamínková

Nikdo nepochybuje o tom, že plavání je zdravé. Většina lidí plave ráda, problém je kde. Kvalita vody v našich řekách a rybnících se sice v posledních letech výrazně zlepšila, zůstává však s otazníkem. Přecpaná koupaliště s vodou páchnoucí chlórem také každého nenadchnou a k moři je to přece jenom daleko ...

27.5.2005
Ing. Radek Panchartek, Enika spol. s r. o.

Zajímavé řešení osvětlení je použito v novém plaveckém areálu ve Znojmě. Nejedná se o žádné převratné novinky, ale o vhodné a architektonicky vkusné použití dostupných svítidel. Příklad ukazuje jak může vhodný návrh osvětlení utvářet příjemnou atmosféru veřejných míst.

12.4.2005
Siemens s.r.o., divize Automatizace a pohony, Zdeněk Gec

Nové proudové chrániče řady Sigres od firmy Siemens se zvýšenou ochranou proti vlivu korozivních látek jsou určeny například pro bazény, kde výskyt škodlivých plynů ve spojení s vlhkostí vzduchu zapříčiňují korozi kovových částí spínacích přístrojů a tím jejich nevratné poškození.

8.4.2005
MUDr. Ariana LAJČÍKOVÁ, CSc., Státní zdravotní ústav Praha

Světová zdravotnická organizace (WHO) se v srpnu 2004 obrátila na vlády zemí, které se nově staly členy EU, s informací o své iniciativě v oblasti prevence poškozování zdraví vlivem UV záření při opalování v soláriích. Podle WHO je umělá expozice UV záření nežádoucí a je třeba ji výhledově účinně regulovat. Na přípravě mezinárodní směrnice se pracuje v rámci globálního projektu INTERSUN.

2.3.2005
ABF, a.s.

Mezi přihlášenými exponáty jsou výrobky pro kvalitní stavební práce se specifiky bazénů, novinka v bazénové chemii pro domácí bazény, technika k solárním plachtám, titanové výměníky i novinka v hotových bazénech. Přihlášené exponáty jsou určeny pro etapu výstavby i užívání bazénu a umožňují úspory energií a ochranu životního prostředí.

14.2.2005
Pavel Dostál, A - POOL bazény, sauny

Před pořízením bazénu je vhodné promyslet různé alternativy - typu, velikosti, tvaru, materiálu a budoucích doplňků, které si eventuálně můžete pořídit v budoucnosti. Článek kromě rekapitulace částí bazénu přináší užitečný seznam otázek pro investory, na které je třeba si odpovědět před objednáním bazénu.

6.12.2004
Ing. Bohumil Šťastný, odborný asistent ČVUT FSv v Praze a garant předmětu Balneotechnika

Autor přináší zajímavou úvahu o výstavbě plaveckých objektů v ČR. Při výstavbě bazénových provozů či nutné rekonstrukci je nutné projektovat uváženě, abychom neměli celou řadu bazénů, které nejenže nebudou vůbec hezké a ani funkční, ale nebudou vůbec třeba, protože jich je již dostatek nebo stojí na nevhodném místě. Jako podporu rozhodování je možné vnímat i soutěž Bazén roku 2004, která je soutěží právě o tom, aby byla možnost se seznámit s dobrými stavebními díly, které přináší pohled jak by se stavět mělo, ale také jak ne. V závěru článku proto uvádíme i podmínky této soutěže.

1.12.2004
ABF, a.s.

Další ročník úspěšné výstavy BAZÉNY, SAUNY & SOLÁRIA se připravuje na jaro 2005. Bude poslední v ročním cyklu, další se bude konat až v r. 2007. Článek přináší informace a podmínky pro soutěž Bazén roku, základní informace o doprovodném programu a podmínky pro vystavovatele.

24.9.2004
redakce

Odborná porota udělila na jubilejním 15. veletrhu FOR ARCH 2004 osm Čestných uznání. Z oblasti TZB byly oceněny tyto firmy - PROCOM BOHEMIA s.r.o., EIM UNIVERS Praha, U.S. Spa, spol. s r.o. a TOPOLWATER s.r.o. Čáslav. Informace o oceněných výrobcích najdete v článku.

20.7.2004
Petr Nimmrichter, KONEX

Systém byl vybudován k ohřevu vody v soustavě bazénů. Je sestavou z 24 solárních panelů a technického příslušenství. Reportáž popisuje nejen technická řešení, ale i praktické výsledky.

14.6.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Dipl.-Ing. Johann F. Wach, jednatel Projekční kanceláře WACH s.r.o., v rozhovoru pro TZB-info říká: "Mnohem ekonomičtější je energii a ostatní provozní prostředky vůbec nevynakládat, než je chtít drahou rekuperací získávat zpět. Při dobré znalosti problematiky lze dosáhnout podstatného zlepšení s minimálními náklady. Rozhodnutí o nákupu a montáži rekuperačního systému by měla předcházet systémová analýza daného zařízení."

11.6.2004
Projekční kancelář WACH s.r.o., Dipl.-Ing. Johann F. Wach, Dipl.-Ing. Josef Jung

Úspory od projektanta MaR, vytápění a vzduchotechniky by snad čekal každý, ale od projektanta kanalizace? Špatně zvolený typ přelivného žlábku způsobuje zbytečné ztráty energie a odparná plocha přelivné konstrukce může dosahovat závratných 40% vodní plochy samotného bazénu!

1.6.2004
Projekční kancelář WACH s.r.o., Dipl.-Ing. Johann F. Wach

Na každé 2 m2 vodní plochy by mělo být nabídnuto 1 místo s atrakcí, jen pomocí takto bohaté nabídky je možné oslovit dostatečný počet návštěvníků. Jen návrh atrakcí však nestačí. Nedávná tragédie v moskevském "Transvaal parku" byla právě zapříčiněna neznalostí problematiky výstavby bazénů ze strany architektů, projektantů a prováděcí firmy.

1.6.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Dnešní Den dětí slavíme zahájením volného seriálu, který upozorní na možnosti zvýšení bezpečnosti dětí vhodným řešením TZB. Automatická lamelová zakrytí hladin bazénů se používají pro omezení ztrát tepla na co nejmenší možnou míru a uchování množství a kvality vody. Lamelové zakrytí může být použito i na atypické tvary bazénů a může být umístěno podle konstrukčního řešení nad nebo pod vodou. Mimořádně spolehlivé a bezpečné jsou i bezpečnostní fóliové kryty.

7.5.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

"Universum Spa s českým designem je u tuzemských, ale také zahraničních odběratelů stále oblíbenější. Od podzimu, kdy jsme s nimi přišli na trh, prodáváme především produkty s naším originálním designem, což nás velmi těší," pochvaluje si marketingová manažerka. Columba poskytuje maximální množství terapeutických pozic, včetně sestavy HammamComplex pro tureckou masáž a unikátního místa pro masáž přední strany stehen.

30.3.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Bazénové fólie DLW se uplatní při stavbě nových venkovních i vnitřních bazénů. Významné uplatnění nachází i při rekonstrukcích starších bazénů. Umožňují zvolit libovolný tvar bazénu, zvolit protiskluzový dezén na schody i velmi rychlou rekonstrukci starých bazénů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama