Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Voda, kanalizace / od 3.4.2006 do 21.8.2006


zpět na aktuální články

21.8.2006
Ing. Peter Kapalo

Při návrhu zásobování teplou vodou je třeba zohlednit účel objektu, způsob provozu, u bytových domů i sociální a věkovou strukturu obyvatel. Článek nabízí porovnání způsobů zásobování teplou vodou na základě vypočítaných investičních a provozních nákladů a nákladů na energii a vodu.

14.8.2006
Doc. Ing. Zuzana Vranayová, CSc., TU v Košiciach, Katedra TZB

Článek přináší v návaznosti na již dříve zveřejněné články návod na ekonomické zhodnocení možnosti využití srážkových vod. Tato problematika však není jen úvahou ekonomickou a zohledněním potřeb ekosystému, ale v mnohých oblastech je reakcí na zákaz odvádění dešťových voda do kanalizace.

31.7.2006
Ing. Dagmar Kopačková, redakce

Recenzovaný Umělý mramor neboli mramor litý je materiál vhodný pro výrobu sanitárních zařízení a stavebních prvků. Protože má kromě jiných výhod i vysoké tepelně-izolační vlastnosti, jsou z něj dokonalé vany, umyvadla, sprchové kouty i koupelnový nábytek a doplňky do koupelen.

24.7.2006
MUDr. Ariana Lajčíková, CSc., Státní zdravotní ústav Praha

Užívání předpony "bio-"; je v zahraničí velmi přísně sledováno např. v potravinářství a neoprávněné užití bylo v minulosti sankcionováno a soudně omezeno jako klamání veřejnosti. Tento termín je u solárií užíván pouze v českém a slovenském jazyce bez jasného zdůvodnění.

17.7.2006
z tiskové zprávy SAPHO koupelny

Článek přináší odpovědi na otázky, které je třeba si položit při úvaze o pořízení tohoto zařízení: co je hydromasáž, do jakých van se hodí, kolik stojí, jaká je životnost, jakou variantu si vybrat, zásady provozu, jaký je rozdíl mezi vanou plechovou, akrylátovou a laminátovou a další.

10.7.2006
Ing. Ilona Koubková, Ph.D.

Modernizace bytových jader a její vazba na architekturu, konstrukci a instalaci hraje v profesi architekta významnou roli. Článek nabízí příklady modernizace bytového jádra B10 a navazuje na obecnou problematiku modernizací zveřejněnou v předchozím článku.

3.7.2006
Ing. Ilona Koubková, Ph.D.

V současnosti naše sídliště neslouží jako sociální bydlení a doposud se i přes jisté posuny v sociální struktuře jejich obyvatel nestávají bydlením jen pro některé sociální vrstvy. Vznikají tak rozdílné požadavky na kvalitu svého obytného i hygienického prostředí.

26.6.2006
Ing. Dagmar Kopačková, Adéla Bystřická

I v letošním roce se jistě během léta odehrají plánované odstávky krytých bazénů, které provozovatelé využijí k údržbě zařízení a modernizaci stavby a provozu. V článku se vracíme k odstávce bazénu v Rokycanech, tak jak se konala v loňském roce a ukazuje na jednotlivé kroky prací.

12.6.2006
Ing. Karel Plotěný

Článek přináší rekapitulaci trendů v legislativě malých čistíren odpadních vod a přináší informace k územnímu plánování, certifikaci čistíren, návrhu na průběh vodoprávního řízení, otázky kolem kalů z komunálních čistíren a servisu, dozoru a kontrole včetně komentáře.

5.6.2006
Ing. Karel Plotěný, ASIO

Norma pro domovní čistírny (díl 3) je konečně po letech dohadování schválena. Po ukončení přechodného období tak bude k dispozici dokument, který by měl zásadně ovlivnit zejména postoj Autorizovaných osob při certifikaci čistíren. Norma mimo jiné obsahuje ustanovení, která jsme se pokusili vybrat pro vytvoření představy o tom, co je v ní možno hledat.

1.5.2006
Ing. Hana Doležílková, prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Stanislav Frolík

Hodnocení životního cyklu slouží k regulaci a snižování dopadů výrobků na životní prostředí. Hodnoty uvedené v článku jsou původní výsledky předkládané prvně odborné veřejnosti a významná část z nich je i pro obor vytápění.

24.4.2006
Zuzana Vranayová, doc. Ing. CSc., Danica Košičanová, PhD., Katedra TZB SvF TU v Košiciach

Článek hovoří o připravované normě pro provoz a údržbu vnitřních vodovodů prEN 806-5, která bude zavedena do českého i slovenského systému národních norem a obsahuje řadu nových zásad nejen pro běžnou údržbu, ale např. i pro uvedení do provozu po dostávce podle délky odstávky. Z hlediska aktuální hygieny se jedná o zásadní změnu přístupů.

17.4.2006
redakce, časopis Management und Krankenhaus 5/2005, překlad Bc. Pavel Marek

40% pseudomonálních infekcí vzniklých na jednotkách intenzivní péče pocházelo z pitné vody. Infekce prodlouží pobyt o cca 8 dní, 1 den stojí až 1500 EUR. Budování skutečné bezpečnosti začíná již u projektování budovy. Do budoucna nezůstane jen u úpravy vody, ale budeme se detailně zabývat i umyvadlem jako zdrojem infekce.

10.4.2006
Ing. Dagmar Kopačková

V článku najdete například: jaké uvažovat hodnoty potřeby vody pro bytový dům, jaký je stav přípravy další části nové normy pro vnitřní vodovody, kritéria pro volbu baterie, návrh nerezového potrubí. Je úkolem projektanta zpracovat provozní řád?

3.4.2006
MUDr. František Kožíšek, CSc., Státní zdravotní ústav

Nová vyhláška nijak výslovně nepožaduje testování podle nové vyhlášky, ale odběratelé i kontrolní orgány budou požadovat doklad o ověření, že výrobek odpovídá platnému předpisu tj. vyhlášce č. 409/2005 Sb. Ne vždy výrobky odpovídající vyhlášce č.37/2001 odpovídají i požadavkům nové vyhlášky.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama