Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Voda, kanalizace / od 12.3.2007 do 30.7.2007


zpět na aktuální články

30.7.2007
podle materiálu ECO trend s.r.o. zpracovala redakce časopisu Odpady

Vypovídá o komplexním zatížení životního prostředí výrobou a použitím daného výrobku či služby. Díky podpoře Evropského sociálního fondu se otevírá možnost certifikace výrobků z hlediska jejich působení na životní prostředí i pro malé a střední podnikatele z Prahy.

23.7.2007
Doc. Ing. Lenka Lhotská, CSc., ČVUT Praha, Fakulta elektrotechnická, katedra kybernetiky

Asistivní domy jsou kategorie inteligentních domů, kde důležité přístroje a zařízení jsou navzájem propojené a prostřednictvím dostupného uživatelského rozhraní je možné použít integrované ovládání. Tato prostředí umožňují kompenzovat některá postižení obyvatele bytu.

9.7.2007
z firemních materiálů LAUFEN CZ, s. r. o. Ing.Dagmar Kopačková

Článek uvádí výsledky výzkumu, jehož cílem bylo identifikovat tržní trendy, životní styl a roli koupelen. V tomto prvním dílu je uvedeno například srovnání významu vybavení koupelny, kritéria při rozhodování o nákupu a oriantace respondentů ve značkách koupelnové keramiky.

25.6.2007
Ing. Karel Plotěný, ASIO NEW, spol. s r.o.

U ČOV s membránami je dobře biologicky vyčištěná voda filtrována přes membránu, která zabrání průchodu nerozpuštěných látek. Prakticky nulové koncentrace NL v odtoku ČOV umožňují přímou úpravu této vody, pomocí dalšího stupně (RO, aktivní uhlí a pod.) až na pitnou vodu.

18.6.2007
Ing. Dagmar Kopačková

Lze povolit vypouštění odpadních vod do vod podzemních přes půdní vrstvy např. ze septiku společného pro dva i více rodinných domů, v případě domovní čistírny odpadních vod lze povolit jednu společnou až pro 50 EO, bez ohledu na počet připojených domácností.

11.6.2007
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, FAST VUT v Brně

Protože v nynější době není pro celou EU přijatelná podrobná výpočtová metoda (včetně výpočtu tlakových ztrát v potrubí), byl nový návrh, po úpravách schválený a vydaný jako EN 806-3, zpracován podle metody zjednodušeného dimenzování potrubí, jež se ve Švýcarsku používá již řadu let.

4.6.2007
Ing. Dagmar Kopačková z firemních materiálů

Dospělí mohou v bazénu plavat i odpočívat, děti musí viset na okrajích bazénů. Zejména malé děti si v bazénu nemohou hrát tolik, jako třeba na mělčině u moře. Následující článek představuje řešení, které nás zaujalo na veletrhu Bazény, sauny, solária a wellness, kde TZB-info bylo mediálním partnerem.

28.5.2007
Jiří Vítek, JV Projekt VH, s. r. o., Brno

Principem nového systému odvodnění je snaha postarat se o dešťovou vodu tam, kde spadne. V ČR nejsou v současnosti vytvořeny legislativní, technické, ekonomické ani společenské předpoklady, které by jednoznačně a koordinovaně formulovaly celospolečenský zájem s dešťovou vodou hospodařit.

21.5.2007
Ing. Jiří Houžvička, GHC Invest, s.r.o.

Vířivky (whirlpooly) jsou sice velmi příjemné relaxační přístroje, ale jsou velmi náročné na údržbu a pravidelné ošetřování vody. Udržování vody ve vířivce je podstatně složitější, než je tomu u bazénů.

14.5.2007
Ing. Karel Dvořáček

Tato část normy se zabývá elektrickým zařízením v prostorech obsahujících upevněnou vanu či sprchu. Pro prostory pro medicinální účely budou platit jiné požadavky a nová norma nebude obsahovat požadavky na prostory u umývadel a požadavky na zásuvky u umývadel ve školních učebnách.

7.5.2007
Ing. Dagmar Kopačková

Platné povolení musí mít každý, kdo odebírá podzemní nebo povrchovou vodu u rodinného domu, na chatě, či jiném objektu, nebo ten, kdo do těchto vod vypouští odpadní vodu. Tito odběratelé by si měli ohlídat dva důležité termíny, a sice 1. červenec 2007 a 1. leden 2008.

23.4.2007
Ing. Zdeněk Petrů, KONCEPT EKOTECH s.r.o.

Článek ukazuje výpočet návratnosti úsporných sprch v konkrétním krytém bazénu. Návratnost je cca 6 - 8 měsíců a k lokálním ekonomickým efektům je třeba zahrnout i snížení nákladů na údržbu, snížení tepelné zátěže podlah ve sprchách a snížení nároků na provoz vzduchotechnického zařízení.

16.4.2007
Ing. Oldřich Pírek, ASIO NEW, spol. s r.o.

Před návrhem nádrží je třeba získat o navrhovaném zařízení všechny technické a technologické podmínky, které jsou nezbytné pro úspěšné provedení požadovaného konstrukce. Od návrhu, přes posouzení až po samotnou výrobu. V závěru článku je uveden příklad rozsahu nutných informací.

9.4.2007
Ing. Jiří Houžvička, GHC Invest, s.r.o.

Každý, kdo si pořídil bazén pro relaxaci a osvěžení, ví, že kromě chvílí radosti a odpočinku mohou nastat i chvilky perné. Zejména při opakujících se problémech s kvalitou vody se obsluha bazénu může řádně zapotit.

2.4.2007
Ing. Jiří Houžvička, GHC Invest, s.r.o.

Pro úpravu vody je rozhodující velikost vodní plochy, množství upravované vody, a to jak celkové, tak množství, které úpravnou vody aktuálně protéká. Dále návštěvnost, způsob a četnost aplikace chemických přípravků a důraz na nízké náklady.

26.3.2007
Dr. Ing. Zdeněk Pospíchal, jednatel QZP, s.r.o.

Autor v článku dává do souvislosti nedodržení kvality teplé vody a platnou legislativu v oblasti trestního práva.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama