Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Voda, kanalizace / od 26.3.2007 do 13.8.2007


zpět na aktuální články

13.8.2007
Prof. Ing. Jaroslav Hyžík, Ph.D., EIC, s. r. o. - Ecological and Industrial Consulting

Kaly, podobně jako odpady, obsahují škodliviny, které je nutné od životního prostředí důsledně oddělovat. Technologie pro zpracování čistírenských kalů nesmí umožňovat vnášení škodlivin do životního prostředí.

6.8.2007
Ing. Antonín Pytlíček, jednatel AZP Brno s.r.o., AZP Brno s.r.o.

U veřejných zařízení se začíná uplatňovat nová tzv. dvouprostorová filozofie v provedení rozvodů a zařizovacích předmětů. V technologickém prostoru jsou přístupny veškeré ovládací a pomocné prvky. Opravy, čištění či rekonstrukce je možné provádět s dobrou přístupností bez omezení provozu.

30.7.2007
podle materiálu ECO trend s.r.o. zpracovala redakce časopisu Odpady

Vypovídá o komplexním zatížení životního prostředí výrobou a použitím daného výrobku či služby. Díky podpoře Evropského sociálního fondu se otevírá možnost certifikace výrobků z hlediska jejich působení na životní prostředí i pro malé a střední podnikatele z Prahy.

23.7.2007
Doc. Ing. Lenka Lhotská, CSc., ČVUT Praha, Fakulta elektrotechnická, katedra kybernetiky

Asistivní domy jsou kategorie inteligentních domů, kde důležité přístroje a zařízení jsou navzájem propojené a prostřednictvím dostupného uživatelského rozhraní je možné použít integrované ovládání. Tato prostředí umožňují kompenzovat některá postižení obyvatele bytu.

9.7.2007
z firemních materiálů LAUFEN CZ, s. r. o. Ing.Dagmar Kopačková

Článek uvádí výsledky výzkumu, jehož cílem bylo identifikovat tržní trendy, životní styl a roli koupelen. V tomto prvním dílu je uvedeno například srovnání významu vybavení koupelny, kritéria při rozhodování o nákupu a oriantace respondentů ve značkách koupelnové keramiky.

25.6.2007
Ing. Karel Plotěný, ASIO NEW, spol. s r.o.

U ČOV s membránami je dobře biologicky vyčištěná voda filtrována přes membránu, která zabrání průchodu nerozpuštěných látek. Prakticky nulové koncentrace NL v odtoku ČOV umožňují přímou úpravu této vody, pomocí dalšího stupně (RO, aktivní uhlí a pod.) až na pitnou vodu.

18.6.2007
Ing. Dagmar Kopačková

Lze povolit vypouštění odpadních vod do vod podzemních přes půdní vrstvy např. ze septiku společného pro dva i více rodinných domů, v případě domovní čistírny odpadních vod lze povolit jednu společnou až pro 50 EO, bez ohledu na počet připojených domácností.

11.6.2007
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, FAST VUT v Brně

Protože v nynější době není pro celou EU přijatelná podrobná výpočtová metoda (včetně výpočtu tlakových ztrát v potrubí), byl nový návrh, po úpravách schválený a vydaný jako EN 806-3, zpracován podle metody zjednodušeného dimenzování potrubí, jež se ve Švýcarsku používá již řadu let.

4.6.2007
Ing. Dagmar Kopačková z firemních materiálů

Dospělí mohou v bazénu plavat i odpočívat, děti musí viset na okrajích bazénů. Zejména malé děti si v bazénu nemohou hrát tolik, jako třeba na mělčině u moře. Následující článek představuje řešení, které nás zaujalo na veletrhu Bazény, sauny, solária a wellness, kde TZB-info bylo mediálním partnerem.

28.5.2007
Jiří Vítek, JV Projekt VH, s. r. o., Brno

Principem nového systému odvodnění je snaha postarat se o dešťovou vodu tam, kde spadne. V ČR nejsou v současnosti vytvořeny legislativní, technické, ekonomické ani společenské předpoklady, které by jednoznačně a koordinovaně formulovaly celospolečenský zájem s dešťovou vodou hospodařit.

21.5.2007
Ing. Jiří Houžvička, GHC Invest, s.r.o.

Vířivky (whirlpooly) jsou sice velmi příjemné relaxační přístroje, ale jsou velmi náročné na údržbu a pravidelné ošetřování vody. Udržování vody ve vířivce je podstatně složitější, než je tomu u bazénů.

14.5.2007
Ing. Karel Dvořáček

Tato část normy se zabývá elektrickým zařízením v prostorech obsahujících upevněnou vanu či sprchu. Pro prostory pro medicinální účely budou platit jiné požadavky a nová norma nebude obsahovat požadavky na prostory u umývadel a požadavky na zásuvky u umývadel ve školních učebnách.

7.5.2007
Ing. Dagmar Kopačková

Platné povolení musí mít každý, kdo odebírá podzemní nebo povrchovou vodu u rodinného domu, na chatě, či jiném objektu, nebo ten, kdo do těchto vod vypouští odpadní vodu. Tito odběratelé by si měli ohlídat dva důležité termíny, a sice 1. červenec 2007 a 1. leden 2008.

23.4.2007
Ing. Zdeněk Petrů, KONCEPT EKOTECH s.r.o.

Článek ukazuje výpočet návratnosti úsporných sprch v konkrétním krytém bazénu. Návratnost je cca 6 - 8 měsíců a k lokálním ekonomickým efektům je třeba zahrnout i snížení nákladů na údržbu, snížení tepelné zátěže podlah ve sprchách a snížení nároků na provoz vzduchotechnického zařízení.

16.4.2007
Ing. Oldřich Pírek, ASIO NEW, spol. s r.o.

Před návrhem nádrží je třeba získat o navrhovaném zařízení všechny technické a technologické podmínky, které jsou nezbytné pro úspěšné provedení požadovaného konstrukce. Od návrhu, přes posouzení až po samotnou výrobu. V závěru článku je uveden příklad rozsahu nutných informací.

9.4.2007
Ing. Jiří Houžvička, GHC Invest, s.r.o.

Každý, kdo si pořídil bazén pro relaxaci a osvěžení, ví, že kromě chvílí radosti a odpočinku mohou nastat i chvilky perné. Zejména při opakujících se problémech s kvalitou vody se obsluha bazénu může řádně zapotit.

2.4.2007
Ing. Jiří Houžvička, GHC Invest, s.r.o.

Pro úpravu vody je rozhodující velikost vodní plochy, množství upravované vody, a to jak celkové, tak množství, které úpravnou vody aktuálně protéká. Dále návštěvnost, způsob a četnost aplikace chemických přípravků a důraz na nízké náklady.

26.3.2007
Dr. Ing. Zdeněk Pospíchal, jednatel QZP, s.r.o.

Autor v článku dává do souvislosti nedodržení kvality teplé vody a platnou legislativu v oblasti trestního práva.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama