Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Příprava teplé vody
Archiv článků od 9.3.2009 do 13.11.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.11.2009
VIESSMANN, spol. s r.o.

S nástěnnými kompaktními kotli Vitodens je k dispozici úplný program vysoce efektivních plynových kondenzačních kotlů pro modernizaci i novostavbu, pro rodinné domy jedno- i vícegenerační či etážové byty. S novým kotlem Vitodens 222-W rozšiřuje Viessmann nabídku plynových kondenzačních kompaktních kotlů, které jsou kompletně vybaveny i zásobníky teplé vody, i do oblasti kotlů nástěnných.

19.10.2009
DRUŽSTEVNÍ ZÁVODY DRAŽICE - strojírna, s. r. o.

Spotřeba energie pro přípravu teplé užitkové vody činí přibližně 25 % z celkové spotřeby energie české domácnosti. Proto nám šetrné zacházení s teplou vodou může přinést výrazné úspory jak za energii, tak za vodu. Kvalitní ohřívač vody a následující tipy a rady Vám pomohou uspořit nezanedbatelné částky.

21.9.2009
NIBE ENERGY SYSTEMS CZ
Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o.

Společnost NIBE mimo tepelných čerpadel a jejich příslušenství dodává na český trh i nerezové elektrické a nepřímotopné ohřívače vody vhodné pro malé domácnosti, rodinné domy i penziony. Nerezové provedení ohřívačů NIBE zajišťuje jejich vysokou životnost při dlouhodobém zachování kvality vody.

17.8.2009
Ing. Peter Kapalo, PhD., Technická univerzita v Košiciach, Stavebná fakulta, Ústav budov a prostredia

V príspevku sa zaoberám vplyvom podlahovej plochy rodinného domu na energiu dodanej teplej vode. Vzájomne porovnávam tri metódy výpočtu a zároveň jednu z nich použijem pri výpočte dodanej energie pre systém prípravy teplej vody, pomocou ktorej je určená energetická trieda pre miesto spotreby - teplá voda.

27.7.2009
Ing. Jakub Vrána, Ph.D.

Poslední díl seriálu o teplé vodě je věnován dimenzování potrubí teplé vody. V článku je zapracována zjednodušená metodika podle ČSN EN 806-3 i podrobná metodika podle ČSN 75 5455 a popsán způsob stanovení výpočtového průtoku cirkulace teplé vody.

20.7.2009
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav TZB

Druhá část seriálu o teplé vodě uvádí přehled materiálů, problematiku tepelné roztažnosti a v části o tepelných izolacích např. pravidlo, že potrubí teplé vody bez cirkulace (zpravidla připojovací a podlažní rozvodná potrubí k výtokovým armaturám) se tepelně neizolují z důvodů hygieny vody.

13.7.2009
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav TZB

První část seriálu o teplé vodě uvádí základní informace včetně aktuální legislativy, principy řešení teplé vody, cirkulace a přihřívání potrubí. Důležitý je požadavek ČSN EN 806-2, že rozdíl teplot mezi výstupem teplé vody z ohřívače a vstupem cirkulačního potrubí do ohřívače nesmí být větší než 5 K.

6.7.2009
Prof. Ing. Jaroslav Valášek, PhD.

Pre väčšie objekty sa bez ohľadu na ich využitie realizovala a niekedy aj v súčasnosti navrhuje ústredná príprava teplej vody. S ohľadom na nepriaznivé účinky baktérie Legionella sa musí distribučný systém nepretržite prevádzkovať na teplotu 60 °C, bez ohľadu na to, či sa teplá voda spotrebúva, každý deň v roku.

12.5.2009
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem

Vždy se snažíme o co nejefektivnější řešení z hlediska návratnosti investice a o co nejmodernější technologii v oblasti řízení. O tom, že se tepelná čerpadla dají použít jak k vytápění tak k ohřevu teplé užitkové vody, není pochyb. Jaká řešení jsou však nejlepší a jaké novinky přináší opět do nové sezóny systémy AC Heating?

12.5.2009
VIESSMANN, spol. s r.o.

Rychlá montáž i uvedení do provozu díky individuálnímu řešení – to jsou moduly Viessmann, předem smontované v kontejnerech. Čas jsou peníze a to platí dvojnásob pro průmyslové a podnikové provozy, kde se často musí nové topné centrály v co nejkratší době připravit k provozu, aby se mohlo včas dodávat teplo nebo vodní pára pro výrobu.

13.4.2009
Ing. Dagmar Kopačková

Zpracovatel hodnocení ENB potřebuje znát množství teplé vody na základě referenční potřeby (zpravidla během roku), dále účinnost distribuce a účinnost zdroje a teplotu vody. Nejvíce problematický je volný údaj množství teplé vody.

8.4.2009
REGULUS spol. s r.o.

Neustále se zvyšující náklady na energie dělají vrásky snad každému, a tedy i provozovatelům sportovních zařízení. Spotřeby energií zabezpečujících provoz sportovišť a také komfort jejich využívání jsou opravdu velké, ať už se jedná o sportovní haly, tělocvičny u škol, venkovní i vnitřní plavecké bazény nebo i o sezónně využívaná venkovní sportoviště.

30.3.2009
Ing. Dagmar Kopačková

Revize ČSN 73 6660 bude připravena až po vydání celé ČSN 806. Revidovaná ČSN 73 6660 bude tvořit zbytkovou normu. Článek dále přináší zajímavosti ze sortimentu Kemper, Glynwed, Grundfos a HL, tj. novinky ve vodovodních armaturách, hospodaření s dešťovou vodou, desinfekci vody a kanalizačních armatur.

17.3.2009
REGULUS spol. s r.o., Jiří Kalina, technické oddělení

Článek se věnuje zařazení OZE do teplovodních otopných soustav s ohledem na jejich regulaci a bezproblémový provoz s co nejvyšší účinností, s důrazem na menší systémy. U velkých aplikací je možné myšlenky převzít s nutností zrevidování technických možností uplatnění navržených principů řešení.

9.3.2009
doc. Ing. Zuzana Vranayová, CSc., TU v Košiciach, Katedra TZB

Účelem normy je specifikace požadavků a doporučení pro montáž vodovodů v budovách a jejich blízkosti. Týká se nových instalací i oprav. Popisuje např. připojení ohřívačů vody a nádrží, vedení potrubí a pravidla uvedení vodovodů do provozu, ČSN EN 806-4 vyvolá změnu dosud platných norem.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama