Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Příprava teplé vody
Archiv článků od 14.6.2005 do 5.9.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.9.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Zapojení solárního systému pro celoroční užití a ohřev bazénu v přechodném období. Potřebná plocha kolektorů podle provedení bazénu.

31.8.2005
STP - Společnost pro techniku prostředí

Cílem semináře je seznámit technickou veřejnost se současnými a hlavně novými směry v oblasti systémů zdravotně technických instalací. Hlavní téma semináře Vás seznámí s normou EN 1717 - ochrana vody proti znečištění, dále se přednášející zaměří na hygienu vnitřních vodovodů - legionela - jak s ní bojovat.

30.8.2005
Protherm (Vaillant Group Czech s.r.o.)

Nový plynový závěsný kotel Tiger se od předchozí generace kotlů Tiger významně liší svou technickou úrovní, ale přitom zachovává pro zákazníky požadované rozměry. Je nabízen ve výkonech 12 a 24 kW a dodržuje filozofii "Plug & and Play", nebo-li "Zapoj a top".

29.8.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Zapojení solárního systému pro celoroční užití s akumulačním zásobníkem. Doporučené dimenzování zásobníku TV a regulace systému.

29.8.2005
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Snížením požadavků na výkon zdroje tepla pro vytápění rodinných domů (RD) se na první místo v celoroční energetické bilanci může dostat příprava teplé vody, kterou lze v základním řešení považovat za "stroj", který má své vstupy, výstupy i odpady, a článek rekapituluje, co které navržené zařízení musí zajistit nebo kterou službu nám poskytne.

22.8.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Zapojení solárního systému pro celoroční užití s bivalentním zásobníkem. Doporučené dimenzování zásobníku teplé vody a regulace systému.

15.8.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, FS, Ústav techniky prostředí

Základní rozdělení solárních soustav podle způsobu provozu. Již v úvodu je uvedena struktura, jak budou jednotlivá doporučená zapojení popsána a zpracována.

15.8.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Energie přicházející a dopadající na Zemi ze Slunce je z lidského pohledu ve všech směrech nekonečná a je jen na nás, abychom se učili, jak ji co nejefektivněji uchopit a použít. Čtenáři velmi sledovaná série článků o trendech solární tepelné technice se zabývá nejen solárními soustavami, kolektory, jejich fasádním osazením, zásobníky tepla nebo solárním chlazením.

8.8.2005
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., Ing. Jan Schwarzer, Ing. Bořivoj Šourek

Úvodní článek k seriálu na téma snižování energetické potřeby v budovách s využitím alternativních zdrojů. Cílem je vytvoření databáze schématických zapojení s technickým popisem užití a uvedením výhod a nevýhod jednotlivých aplikací v otopných soustavách.

1.8.2005
Ing. Ladislav Tintěra

Recenzovaný Další článek věnovaný problematice denostupňů ukazuje využití algoritmů výpočetní pomůcky Denostupně pro stanovení základních informací o průběhu a charakteru otopného období 2004/2005 v Praze. Hlavním kladem použitého systému je velká rychlost zpracování. Vyhodnocení uplynulého otopného období je možné již 14 dnů po jeho ukončení.

29.7.2005
Ing. Jaroslav Peterka, CSc.

Chalupáři mají s využíváním sluneční energie problémy. Většina jich jezdí na své chalupy od jara do podzimu pouze na víkendy a na dovolenou v létě. Během zimy většina chalup osiří - prostě promrznou. Budovat solární soustavu pro přípravu teplé vody se, kromě snad plastových absorbérů pro bazénovou vodu, nevyplatí. Jak to ale vyřešit, když přes týden je někdy tolik slunečního svitu a o víkendu jako naschvál žádný? Chalupáři jsou lidé šetrní, přemýšliví a šikovní, přijmou navrhované (a už i odzkoušené) řešení?

27.7.2005

Výměníky Cipriani umožňují optimalizovat požadavek na kombinaci vysokého součinitele přestupu tepla a přijatelnou hodnotu tlakových ztrát. Při výpočtu lze pro jeden výměník použít desky s různými prolisy, dle požadavku projektu lze individuálně volit připojení. V softwaru lze nastavit různé kombinace materiálů, připojení, rámů, typů těsnění. SW navrhne několik možností řešení s různými typy a počtem desek. V případě, kde je to vhodné, navrhne výměník s "namíchanými" deskami.

25.7.2005
Karel Mrázek, autorizovaný inženýr v oboru technika prostředí staveb, specializace technická zařízení a energetické auditorství

Směrnice 2002/91/EC (dále EPBD), která je v současné době zapracovávána do české legislativy, požaduje několik různých skupin opatření. Příspěvek je určen odborné veřejnosti v oblasti TZB a výrobcům zařízení. Přináší přehled norem v oborech TZB, aktuální stav a předpokládaný termín zpracování.

25.7.2005
doc. Ing. Ladislav Böszörményi, PhD., TU Košice, Ing. Gabriel Böszörményi, Master Therm CZ

Autoři článku se zamýšlí nad perspektivou společného využívání zemního plynu a geotermální energie v SCZT v Košicích. Hybridní paroplynová elektrárna se sdruženou výrobou v navrhovaném rozsahu by byla unikátním energetickým dílem, které v současné době ještě nikde na světě neexistuje.

14.7.2005
Honeywell spol. s r.o.

Alwa-Kombi-4 je první regulační ventil pro rozvody teplé vody, který umožňuje podle potřeby doplnit o termický regulátor nebo teploměr. Praktický užitek pro provozovatele zařízení je mnohostranný: vyšší komfort, optimální ochrana před bakteriemi, na stupeň přesné seřízení teploty teplé vody v rozmezí 50 až 60 °C (také v provedení 40 až 65 °C), automatická regulace průtočného množství.

29.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Virtuální exkurze do zázemí bazénu v Přerově ukazuje, jak lze díky promyšlené koncepci za provozu v jednotlivých etapách vylepšit komfort a zefektivnit provoz u stávajícího zařízení. Bazén po 27 letech potřebuje řadu změn, ale vzhledem k tomu, že návštěvníkům dobře slouží, je možnost postupné rekonstrukce za plného provozu velmi vítána.

21.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Článek je přepisem zvukového záznamu přednášky Ing. Radky Huškové (manažerka útvaru kvality vody v PVK a.s.), kterou přednesla na doprovodném programu výstavy Vodovody a kanalizace 2005. Závazná právní úprava udává co, kde a jak se kontroluje u studené i teplé vody a jsou uvedeny rovněž konkrétní příklady při zásobování vodou například ze studny i problematika výjimek.

16.6.2005
WILO CS, s. r. o.

Převratná myšlenka regulovat soustavu změnou průtoku jednotlivých čerpadel přímo u otopných těles přináší v porovnání se standardním řešením regulace pomocí termostatických ventilů až 25% úsporu energie na ohřev média v soustavě.

15.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Dubnový seminář Společnosti pro techniku prostředí měl tři hlavní priority: vyjasnit terminologii pro teplou vodu, zdůraznit priority přípravy teplé vody a vedle novinek v technologii ohřevu vody umožnit diskusi na téma stanovení potřeby teplé vody.

14.6.2005
Jaroslav Šalý

Příspěvek se zabývá novými přístupy tj. vhodností resp. nutností komplexního řešení vytápění a větrání ale i přípravy TUV zejména v nízkoenergetických domech a také jejich vzájemnými vazbami, v závislosti na co nejjednodušší regulaci systému s ohledem na náklady a provoz celého objektu. Popisuje možnosti různého způsobu vytápění v kombinaci s větráním příp. i s ohřevem TUV.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama