Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Příprava teplé vody
Archiv článků od 6.3.2006 do 21.3.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.3.2007
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Bytové domy mají obrovskou potřebu teplé vody. Střechy těchto objektů poskytují dostatek vhodného jinak nevyužitého prostoru. Jak využít této skutečnosti a dalších možností využití sluneční energie při regeneraci bytového fondu přináší následující článek autora.

3.1.2007

Přehled je zpracován podle celoevropské studie společnosti BRG Consult, která každoročně shromažďuje podrobná data o situaci na trhu topenářské a sanitární techniky. Pro vybrané země Evropské unie je uveden objem prodeje kotlů, topných těles a ohříváků vody v členění dle typů těchto výrobků.

15.11.2006
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Firma Grundfos přichází s nabídkou tzv. Energetického auditu čerpací techniky, který u provozovatele odhalí možné úspory právě v nejnákladnější oblasti. Měřením vybraných parametrů čerpadel během jejich běžného provozu lze zjistit, zda používaná čerpací technika pracuje s nejvyšší možnou účinností, popřípadě lze navrhnout opatření, která účinnost čerpacího procesu zvýší a přinesou tak okamžité úspory v provozních nákladech.

12.11.2006
Redakce

Tlakově závislé bytové stanice LUNA SAT umožňují dvojí provoz. Buď s oddělenou lokální nebo centralizovanou přípravou teplé vody, který je vhodný použít například v částečně rekonstruovaných objektech nebo kde by rozvody teplé vody byly nadměrně dlouhé. Článek o moderním řešení pro bytové domy je zároveň pozvánkou na třetí den doprovodného programu veletrhu Aqua-therm. Téma konference TZB 2006 ve čtvrtek 23.11.2006 je Provoz a údržba bytových domů.

30.10.2006
redakce

Článek je další pozvánkou na doprovodný program veletrhu Aqua-therm. Zajímavé výsledky pětiletého provozu nové kotelny na sídlišti v Harrachově navazují na téma Provoz a údržba TZB v bytových domech, kterému je věnován čtvrtek 23.11.2006 konference TZB-2006.

29.10.2006
redakce

Regulace na potrubí teplé vody, která vedla k úsporám a zajištění komfortní dodávky teplé vody je konkrétním příkladem z praxe a zároveň pozvánkou na konferenci TZB-2006 - doprovodný program veletrhu Aqua-therm. Přednášky a diskuse na téma Provoz a údržba bytových domů se konají ve čtvrtek 23.11.2006.

23.10.2006
Ing. František Vranay, TU v Košiciach, SvF KTZB

Priamo na odbernom mieste (byt, objekt,...) sa meria len dodané množstvo TV a nie aj teplota. Vznikajú tak odchýlky od skutočne dodanej energie v teplej vode. Z toho vyplýva hlavná požiadavka o zabezpečenie rovnakej vstupnej teploty na každom odbernom mieste.

14.8.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Přehřívání kolektorů a var teplonosné látky je jev příznačný pro letní horké dny. Nejčastěji se objevuje u solárních soustav kombinovaných s přitápěním. Touto problematikou souhrnně nazývanou stagnace se zabývá následující článek.

22.6.2006
VIESSMANN, spol. s r.o., Jan Kuchař

Společnost Viessmann vykročila směrem k naplnění myšlenky trvale udržitelného rozvoje a sice intenzivním vývojem a samozřejmě výrobou vysoce pokrokových výrobků. Tradičně vysoce kvalitní vytápěcí technika je nově doplněna špičkovým sortimentem pro solární systémy.

9.6.2006
Dr. Ing. Zdeněk Pospíchal, qzp s.r.o.

Čtyřlenná rodina může denně snížit bez jakéhokoliv dopadu do samotné obslužnosti 4 x 12 litrů teplé vody = 48 litrů/den, tj. 48 x 30 = 1.440 litrů teplé vody/měsíc. Cena ušetřené teplé vody/měsíc je 252 až 690 Kč, za rok 3 - 8 tis. Kč.

17.4.2006
redakce, časopis Management und Krankenhaus 5/2005, překlad Bc. Pavel Marek

40% pseudomonálních infekcí vzniklých na jednotkách intenzivní péče pocházelo z pitné vody. Infekce prodlouží pobyt o cca 8 dní, 1 den stojí až 1500 EUR. Budování skutečné bezpečnosti začíná již u projektování budovy. Do budoucna nezůstane jen u úpravy vody, ale budeme se detailně zabývat i umyvadlem jako zdrojem infekce.

10.4.2006
Ing. Dagmar Kopačková

V článku najdete například: jaké uvažovat hodnoty potřeby vody pro bytový dům, jaký je stav přípravy další části nové normy pro vnitřní vodovody, kritéria pro volbu baterie, návrh nerezového potrubí. Je úkolem projektanta zpracovat provozní řád?

13.3.2006
Prof. Ing. V. Skokan, DrSc.

Zavedení a ustálení nové terminologie není jednoduché, protože vyžaduje změnu některých dlouholetých a vžitých označení. Nová terminologie však vnáší řád do názvosloví pro teplou i studenou vodu, sjednocuje názvosloví v oboru zdravotní techniky a vytápění a je platná ve všech zemích EU.

13.3.2006
Ing. Jaroslav Peterka, CSc, Ing. Petr Kaliba

Ačkoliv je provoz a údržba solární soustavy poměrně nenáročná, má svá specifika a zásady, které je vhodné dodržovat. Článek o údržbě solárních soustav je především zaměřen na soustavy v rodinných domech a není orientován pouze na laickou veřejnost.

7.3.2006
Ivan Sakal, Ivan Sakal

Stejně jako se využívá energie odpadního vzduchu, je efektivní i využívání energetického potenciálu odpadní vody. Návratnost nerezových výměníků je velmi zajimavá. Využití je nejefektivnější pro průmyslové provozy (mlékárny, lihovary, lázně, bazény, nemocnice), ale je možné i v domácnosti.

6.3.2006

Redakce TZB-info zajistila u Státní energetické inspekce (SEI) oficiální stanovisko k dotazům z praxe. Odpovědi navazují na seriál článků věnovaný provozování a údržbě TZB v bytových domech.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama