Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Příprava teplé vody
Archiv článků od 7.8.2006 do 27.8.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.8.2007
Ing. Miroslav Urban, prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Daniel Adamovský, PhD., Ing. Michal Kabrhel, PhD., Ing. Roman Musil, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, katedra TZB, Thákurova 7 160 00 Praha 6

II. Díl článku detailně analyzuje postup zadávání dat výpočtu energetické náročnosti budovy. V současné době se intenzivně připravuje konečná verze výpočetního nástroje NKN v.2.03.

16.7.2007
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Nejefektivnější a tedy i nejčastěji vyskytující se využití solárních kolektorů slouží k pokrytí potřeb teplé vody. Jak dimenzovat solární soustavu u různých typů objektů s různorodou potřebou teplé vody? Odpověď je předmětem následujícího článku.

18.6.2007
Ing. Petr Kopecký, Ing. Petr Kopecký - EDDY System

Bez investic do nových technologií výroby energie to nepůjde. Jde samozřejmě o to, aby vložené investiční prostředky byly ekonomické, návratné v daném prostoru a čase. Při současném tempu zvyšující se ceny energie jsme již k tomuto stavu dospěli, domnívá se autor článku.

11.6.2007
Ing. Jan Vidim

V praxi se u systémů měření a regulace velmi často setkáváme s chybně nainstalovanými čidly nebo jejich částmi. Nesprávná instalace má zásadní vliv na funkci celého regulačního okruhu. Článek shrnuje několik základních pravidel pro montáž čidel.

1.6.2007
WILO CS, s. r. o.

Čerpadlo s pevnými otáčkami se může stát zdrojem zvýšené spotřeby energie a hluku. Při uzavírání termostatických ventilů dochází na jejich sedlech ke kavitaci s pískáním a hlučením v tělesech. Dochází také k masivnímu zavzdušňování soustavy a ke zvýšení intenzity koroze. Těmto jevům lze snadno zamezit regulací otáček čerpadla.

2.5.2007
REGULUS spol. s r.o., Jiří Kalina

Původně byla příprava teplé vody v areálu ETA Hlinsko realizována pomocí dvou zásobníkových plynových ohřívačů a jedním akumulačním zásobníkem. Plánem investora bylo rekonstruovat dosluhující systém i s ohledem na snižování spotřeby energie a snížení provozních nákladů. Společnost Regulus navrhla a realizovala vysoce úsporný kombinovaný systém solárního a plynového ohřevu.

20.4.2007
Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Bosch Junkers, Ing. Martin Pavlata

Junkers připravuje představení nové řady kotlů Ceraclass prostřednictvím Roadshow 2007, která se bude konat v různých evropských zemích jako jsou Česká republika, Slovensko, Maďarsko a Polsko.

26.3.2007
Dr. Ing. Zdeněk Pospíchal, jednatel QZP, s.r.o.

Autor v článku dává do souvislosti nedodržení kvality teplé vody a platnou legislativu v oblasti trestního práva.

5.3.2007
Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Bytové domy mají obrovskou potřebu teplé vody. Střechy těchto objektů poskytují dostatek vhodného jinak nevyužitého prostoru. Jak využít této skutečnosti a dalších možností využití sluneční energie při regeneraci bytového fondu přináší následující článek autora.

3.1.2007

Přehled je zpracován podle celoevropské studie společnosti BRG Consult, která každoročně shromažďuje podrobná data o situaci na trhu topenářské a sanitární techniky. Pro vybrané země Evropské unie je uveden objem prodeje kotlů, topných těles a ohříváků vody v členění dle typů těchto výrobků.

15.11.2006
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Firma Grundfos přichází s nabídkou tzv. Energetického auditu čerpací techniky, který u provozovatele odhalí možné úspory právě v nejnákladnější oblasti. Měřením vybraných parametrů čerpadel během jejich běžného provozu lze zjistit, zda používaná čerpací technika pracuje s nejvyšší možnou účinností, popřípadě lze navrhnout opatření, která účinnost čerpacího procesu zvýší a přinesou tak okamžité úspory v provozních nákladech.

12.11.2006
Redakce

Tlakově závislé bytové stanice LUNA SAT umožňují dvojí provoz. Buď s oddělenou lokální nebo centralizovanou přípravou teplé vody, který je vhodný použít například v částečně rekonstruovaných objektech nebo kde by rozvody teplé vody byly nadměrně dlouhé. Článek o moderním řešení pro bytové domy je zároveň pozvánkou na třetí den doprovodného programu veletrhu Aqua-therm. Téma konference TZB 2006 ve čtvrtek 23.11.2006 je Provoz a údržba bytových domů.

30.10.2006
redakce

Článek je další pozvánkou na doprovodný program veletrhu Aqua-therm. Zajímavé výsledky pětiletého provozu nové kotelny na sídlišti v Harrachově navazují na téma Provoz a údržba TZB v bytových domech, kterému je věnován čtvrtek 23.11.2006 konference TZB-2006.

29.10.2006
redakce

Regulace na potrubí teplé vody, která vedla k úsporám a zajištění komfortní dodávky teplé vody je konkrétním příkladem z praxe a zároveň pozvánkou na konferenci TZB-2006 - doprovodný program veletrhu Aqua-therm. Přednášky a diskuse na téma Provoz a údržba bytových domů se konají ve čtvrtek 23.11.2006.

23.10.2006
Ing. František Vranay, TU v Košiciach, SvF KTZB

Priamo na odbernom mieste (byt, objekt,...) sa meria len dodané množstvo TV a nie aj teplota. Vznikajú tak odchýlky od skutočne dodanej energie v teplej vode. Z toho vyplýva hlavná požiadavka o zabezpečenie rovnakej vstupnej teploty na každom odbernom mieste.

14.8.2006
Ing. Tomáš Matuška, PhD., ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Přehřívání kolektorů a var teplonosné látky je jev příznačný pro letní horké dny. Nejčastěji se objevuje u solárních soustav kombinovaných s přitápěním. Touto problematikou souhrnně nazývanou stagnace se zabývá následující článek.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama