Při projektování propustných povrchů se nás projektanti často ptají na stejné otázky. Jednou z nich je součinitel (koeficient) odtoku z povrchu AS-TTE ROŠT, zejména v souvislosti s projekty financovanými z dotačních titulů, jako jsou IROP a OPŽP.
Stavební materiály prochází neustále vývojem. Porozumění, jak má správně vypadat splašková a dešťová kanalizace, se za posledních 20 let výrazně změnilo. Drenážní potrubí se ovšem opomínalo. Převážně na českém trhu si pod pojmem drenážní potrubí každý vybavil křehkou žlutou trubku, která se jako had motala kolem budovy. Jediná funkčnost byla vyplnění prostoru v zemině a nikdo moc neřešil funkčnost či jakoukoli další přidanou hodnotu, kterou toto potrubí může přinést.
Jedním z nejskloňovanějších témat poslední doby je snížení úrovně hluku v bytech i v rodinných domech. Výrobci stavebních materiálů se této problematice věnují delší dobu, neboť požadavky zákazníků jsou v tomto ohledu náročnější, než tomu bylo dříve. Současné moderní stavby jsou již dobře izolované vůči hlukům zvenku a tím, že nás venkovní hluk prakticky neruší, intenzivněji vnímáme naopak hluky šířící se uvnitř objektu.
Již více než tři desítky let se v ČR vyrábí plastové potrubní systémy, které prosluly po celém světě. Původně česká firma, která za jejich produkcí stojí, se v průběhu času stala součástí mezinárodní skupiny s mnohem větším záběrem. Kromě rozvodů vody, kanalizace či topení se dnes firma věnuje i inteligentním řešením pro hospodaření s dešťovou vodou, konceptům chytrých měst či obnově vodovodní infrastruktury. O tom všem jsme si povídali s obchodním ředitelem firmy Wavin Czechia, panem Vítem Mrkvičkou.
Recenzovaný Díky výsadbě rostlin lze lépe čelit problému přehřívání prostoru v městské zástavbě, k němuž dochází vlivem klimatických změn. Efektivním způsobem, jak rozšířit vegetaci ve městech a zároveň využít velké množství odpadní vody produkované v domech, jsou kořenové čistírny odpadních vod umístěné na střeše, fasádě či v mokřadních záhonech. Po odstranění hrubých nečistot ve vícekomorové separační nádobě je voda čerpána na kořenovou čistírnu, kde dochází k jejímu biologickému čištění. Vyčištěnou vodu lze využít na splachování toalet nebo k zavlažování. Stálý přísun odpadní vody současně zajišťuje mokřadním rostlinám neustálé zásobení vodou i živinami a působí tím pozitivně na jejich růst.
Skanska spouští výstavbu druhé etapy Modřanského cukrovaru, která nabízí 126 bytových a 6 nebytových jednotek. Bytový komplex charakterizuje promyšlená modrozelená infrastruktura, nejnižší energetická náročnost budov PENB – A, certifikace BREEAM a bohatý prostor pro komunitní setkávání. Dokončení druhé etapy je v plánu do konce roku 2025 a investice přesáhne miliardu korun. Aktuálně je v druhé etapě prodáno 35 % bytů, cena startuje od 125 780 Kč vč. DPH za metr čtvereční.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o řešení sanitace venkova. S klesající hustotou obyvatel rostou náklady na centrální odkanalizování, a tak pak u obcí s vysokými náklady na odkanalizování hrozí to, že stočné bude nad úrovní sociálně únosné ceny vody. I proto by měly být používány další způsoby sanitace. Při řešení venkova by navíc měla být v budoucnu brána v úvahu nejen ekonomická stránka, ale stejně jako u jiných investic všechny aspekty udržitelnosti (viz posuzování EGSu investic ve firmách). Po zkušenostech s dopady změn klimatu, zkušenostech s přírodními jevy a válečnými událostmi měly být součásti posouzení i vliv na změnu klimatu a odolnost řešení vůči rizikům.
V bytových domech jsou stoupačky tajemným hrdinou, který umožňuje bezproblémové fungování našich domovů. Čas a opotřebení však neminuly ani tyto klíčové komponenty, které mohou představovat riziko pro naši bezpečnost a pohodlí. Rozhodnout se pro revitalizaci schodišťových stupňů znamená investovat nejen do svého domova, ale také do svého zdraví a kvality života.