Vyšší platby za energie nutí stále více domácností hledat úspory. Která opatření připadají v úvahu? A kolik energie ušetří? Základní přehled přináší nový web Setrim.cz, na kterém se podílela redakce TZB-info.
V prosinci 2018 byla Evropským parlamentem a Radou schválena novela směrnice 2012/27/EU o energetické účinnosti (Energy Efficiency Directive – EED). V České republice je pro implementaci podmínek stanovených touto směrnicí potřeba schválit novelu zákona č. 67/2013 Sb., o službách, s účinností od 1. 1. 2023. Nyní se návrhem, který prošel prvním čtením, budou zabývat výbory Sněmovny. Pokud však bude novela přijata v navržené podobě, budou mít nové podmínky znatelný dopad na činnost všech správců bytového fondu včetně bytových družstev, SVJ, ale také měst a obcí. Svaz českých a moravských družstev (SČMBD) o záležitosti jednal s Ministerstvem pro místní rozvoj, to však úpravy zákona odmítá.
TZB-info doporučuje V rámci červnové konference Pitná voda v Táboře bylo možné vyslechnout i příspěvky, které se vztahovaly k aktuálnímu znění atomového zákona. Autorky ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) jej popsaly v souvislosti se stavbou, vodárenstvím i pracovními podmínkami zaměstnanců. Doporučily dále sledovat aktuální doporučení SÚJB.
Abyste se v koupelně cítili příjemně, je její design stejně důležitým aspektem jako její praktičnost. Jen správně zvolený styl, kdy jsou jednotlivé prvky v harmonii, totiž může navodit tu pravou atmosféru domova, ve které se cítíte uvolněně. Na poli designu se už dlouhou dobu těší velké oblibě dekor dřeva a není divu. Do koupelny vnese pocit tepla a zároveň ladí s téměř jakýmkoliv stylem.
Nejen vnitřní potrubní systémy je potřeba vybírat s ohledem na dlouhou životnost a teplotní i tlakovou odolnost. Důležité jsou tyto parametry také u venkovních systémů, ať už jde o vodu či kanalizaci. Právě kanalizace je díky automatickým pračkám a myčkám stále více zatěžována vysokými teplotami odpadní vody. V současnosti nejrozšířenější potrubí KG z PVC, jehož teplotní odolnost dosahuje maximálně 60°, tak přestává v mnoha případech vyhovovat.
Mikrobiologický růst patří spolu s tvorbou úsad k nejzávažnějším problémům spojeným s chladicí vodou. Mikroorganismům se dobře daří zejména v místech, kde se usazují korozní produkty. Vytváří biofilmy, které představují nejen zdravotní riziko, ale také izolují teplosměnné plochy, čím se snižuje účinnost přenosu tepla. Prostředí chladicí věže je ideální pro bakterie rodu Legionella a její šíření ve formě aerosolu do okolního prostředí.
Spolehlivé a bezpečné fungování koupacích van zajišťují tzv. odtokové a přepadové soupravy. Umožňují ve vanách vodu zadržovat, chránit je proti přetečení a koupelny proti vyplavení. Sofistikovanější varianty, které jsou napojeny na rozvody vody, umí vanu dokonce zcela samostatně napustit, a to třeba i když nejste doma. Společnost Viega nabízí ucelený sortiment vanových souprav a armatur od těch nejběžnějších až po ty nejluxusnější.
Recenzovaný Príspevok sa a vo svojej druhej časti venuje metódam kontroly uskutočnených tesniacich prác. Vyhodnocujú sa merania priepustnosti injektovaného prostredia v teréne, analyzujú zistenia záznamov o injektovaní a v laboratórnych podmienkach sa stanovil obsah cementu v odobratých vzorkách injektovanej zeminy. V závere sú zhrnuté odporúčania na nápravu.
Bidet patří ke koupelnovému vybavení, které si ještě stále hledá cestu do českých domácností, a to i přes to, že jeho kořeny sahají už do roku 1700. Podle průzkumu české značky koupelnového vybavení Jika si jej do nové koupelny pořizuje pouze 7 % lidí. Důvodem, proč tomu tak mnohdy je a bidety zatím nepatří k základnímu vybavení, jsou často různé předsudky, ale také nedostatečná osvěta. Používání bidetu má přitom řadu benefitů, mezi kterými je i pozitivní vliv na zdraví. Proč dát bidetu šanci? Máme pro vás tři hlavní důvody.