Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Solární termické panely pro ohřev vody v kombinaci s kondenzačním plynovým kotlem (I.)

Zkušenosti z rodinného domu, kde se investice do solárního systému vrátila po sedmi letech. Průměrné roční náklady na servis činí asi 1 700 Kč.

Solární termické panely pro ohřev vody v kombinaci s kondenzačním plynovým kotlem, foto Quantum a.s.
Solární termické panely pro ohřev vody v kombinaci s kondenzačním plynovým kotlem, foto Quantum a.s.

Servisní technik společnosti QUANTUM Heating spol. s.r.o. pan Robert Ješko a výkonná ředitelka společnosti QUANTUM, a.s., paní Milada Matiovská. Dva investoři, kteří pro ohřev vody současně provozují srovnatelné solární termické panely, požádali jsme je o další rozhovor na toto téma. Dnes varianta 1: Solární termické panely pro ohřev vody v kombinaci s kondenzačním plynovým kotlem.


Využití obnovitelných zdrojů energií se naše společnost věnuje již více než 15 let. První poptávky na solární fototermické panely jsme obdrželi v roce 2005, o rok později jsme na výstavě Aquatherm prezentovali první panely a ve stejné době se rozběhly i první instalace. Stejně tak se problematice využití obnovitelných zdrojů v podmínkách běžných domácností věnujeme na stránkách časopisu ENERGIE.

V roce 2021 jsme připravili článek o zkušenostech dvou investorů srovnatelných rodinných domů s provozováním tepelného čerpadla a kondenzačního kotle s názvem Tepelné čerpadlo nebo kondenzační kotel? Respondenty byli servisní technik společnosti QUANTUM Heating spol. s.r.o. pan Robert Ješko a výkonná ředitelka společnosti QUANTUM, a.s., paní Milada Matiovská. Protože oba investoři pro ohřev vody současně provozují srovnatelné solární termické panely, požádali jsme je o další rozhovor na toto téma.

Solární termické panely pro ohřev vody v kombinaci s kondenzačním plynovým kotlem

1. Proč jste se rozhodl využít při přípravě teplé vody ve vaší domácnosti také solární termické panely? Měl jste s nimi nějaké předchozí zkušenosti?

Již delší dobu provádím instalace solárních systémů s termickými panely. Na Slovensku jsem uváděl do provozu více než 200 solárních systémů, instalovaných většinou na rodinných domech a z nich přibližně 40 jsem osobně instaloval. Vím, jak jsou jednoduché, účelné a spolehlivé. Zákazníci jsou spokojeni, jejich reference jsou pozitivní. Při stavbě rodinného domu jsem proto měl osobní i zprostředkovanou zkušenost a nemusel nic řešit. Solární systém jsem nainstaloval a věděl, že se mi investice vrátí úsporou nižší spotřeby zemního plynu a prodloužením životnosti kotle.

2. Jakou značku, jaký počet panelů a jak velkou akumulační nádrž jste zvolil? Odkdy solární systém využíváte?

Mám nainstalované tři solární panely QUANTUM FKN 3000 a zásobník QUANTUM ZDV 400, jako akumulační nádrž. V nádrži jsou dva výměníky tepla, jeden napájený ze solárních panelů, druhý z plynového kotle QUANTUM Q7K. Solární systém provozuji od roku 2012.

3. Jste s volbou Vašeho řešení spokojen? Změnil byste dnes něco? Rozhodl byste se jinak?

Zvolil jsem řešení, které jsem dobře znal, jsem s ním spokojen. Ani dnes, po deseti letech provozu, bych nic neměnil. Pro čtyřčlennou rodinu jde o optimální řešení.

4. Na jakou světovou stranu máte panely orientované?

Solární panely jsou orientované přesně na jih, jejich sklon je totožný se sklonem střechy.

5. Jak panely fungují v letním a jak v zimním období? Jak využíváte nadbytek teplé vody získaný v letním období?

V letním období využívám přebytek teplé vody ze solárních panelů pro ohřev vody v menším venkovním bazénu pro děti, ve kterém je 15 m3 vody. Pokud slunce v zimním období svítí, solární panely ohřejí teplou užitkovou vodu na cca 30 °C. V podmínkách jižního Slovenska, kde bydlím, sedm měsíců v roce připravuji teplou užitkovou vodu slunečními paprsky.

6. Jaké byly investiční náklady a jakou celoroční úsporu Vám panely přinášejí? Změnila se za dobu provozu účinnost systému?

Solární systém mě stál 3 600 EUR, což je 90 000 Kč. Průměrná roční úspora za deset let provozu je 500 EUR, tedy přibližně 12 500 Kč. Za celou dobu jsem nezpozoroval snížení účinnosti systému.

7. Jaká byla návratnost původní investice? Lišila se skutečná návratnost od plánované?

Investice do solárního systému se mi vrátila po sedmi letech. Předpokládal jsem návratnost delší, devět až deset let.

8. Jak vysoké jsou pravidelné roční servisní náklady na solární systém? Došlo k nějaké poruše? Musel jste nějakou část systému měnit?

Průměrné roční náklady na servis činí asi 70 EUR, tedy 1 700 Kč. Kromě pravidelné výměny náplně solárního systému – teplonosné látky, jednou za pět let, nebylo potřeba nic měnit.

9. Můžete shrnout Vaše zkušenosti? Pozitivní i negativní.

Mám pouze pozitivní zkušenosti, které rád sdílím. Solární systém je jednoduché a spolehlivé zařízení na získání energie ze slunce.


QUANTUM, a. s.
logo QUANTUM, a. s.

QUANTUM, a.s. je jedním z největších dovozců plynových zásobníkových ohřívačů vody v České republice. V naší nabídce najdete kondenzační kotle, solární panely pro výrobu tepla a k ohřevu vody, expanzní nádoby. Poskytujeme autorizovaný servis a poradenství, ...