Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Dešťová voda
Archiv článků od 14.5.2018 do 6.9.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.9.2018
redakce dle tiskové zprávy MŽP ČR

Národní tým řeší kroky státní správy, samosprávy, ale i soukromého sektoru v boji se suchem. Jde o zásobování pitnou vodou, šetrnější hospodaření s vodou v průmyslu a změny stavební legislativy. Dále řeší zasakování a zadržování vody ve městech i v obcích, adaptaci budov a efekt tepelných ostrovů.

6.9.2018
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Zachyťte vodu z letních přívalových dešťů i běžných dešťů a využívejte ji celoročně na zalévání zahrady i v domácnosti. Na nádrže na dešťovou vodu můžete také stále získat dotaci a je to velmi snadné. Jak na to, vám poradíme i letos na veletrhu FOR ARCH 2018.

23.8.2018
Dr. Ing. Ivana Kabelková, garantka projektu POČÍTÁME S VODOU

Záměrem Hamburku je během 10 let vybudovat zelené střechy o celkové rozloze 100 ha pro prostorově úsporné oddechové zóny, zvýšení retence dešťové vody, zvýšení biodiverzity, omezení dopadů extrémních teplot a přispění k čistotě ovzduší. Cílem Plánu adaptace na klimatickou změnu v Kodani je (mimo jiné) řešit jak záplavy od moře, tak z dešťů.

16.8.2018
Hellstein spol. s r.o.

Nepolevující vedra a sucha zažíváme rok od roku častěji a předpověď na léto říká, že letošek nebude výjimkou. Pro spoustu zahrádkářů je dlouhodobé sucho doslova pohromou. Skoro každý si sice vytváří vlastní zásoby dešťové vody, jenže když ne a ne zapršet, zdroje brzy vyschnou. Obzvlášť na menších městech nebo vesnicích může být v letním období o vodu nouze. Přitom jednoduché, a navíc ekologické řešení dávno známe.

22.7.2018
Člověk v tísni, Jan Jelínek, Monika Ticháčková, nevládní nezisková organizace Člověk v tísni

Od posledních povodní v r. 2013 si stále více uvědomujeme spojitost dešťů, sucha a stavu naší krajiny s průběhem mimořádných událostí. Stav lesů i zemědělské půdy není dobrý. Schopnost půdy zadržet vodu, což je nejlepší protipovodňové opatření, se spíš zhoršuje, než zlepšuje.

Carlsberg, retenční nádrže jako předzahrádky v nové zástavbě. Foto: Lucie Pančíková
11.7.2018
Lucie Pančíková, ZO ČSOP Koniklec

Hamburk zastavuje volné plochy. U zeleně je kladen o to větší důraz na kvalitu a hledají se nové možnosti, např. využitím zelených střech nebo dešťové hřiště. Kodaň je ve fázi velké adaptace na klimatickou změnu a připravuje podzemní i nadzemní struktury např. na vysoké teploty a přívalové deště.

9.7.2018
ASIO

ASIO NEW je neúnavným propagátorem udržitelného přístupu k řešení urbanizace a životního prostředí všeobecně. Hospodaření se srážkovými vodami se začalo brát jako součást strategie boje proti změnám klimatu a ASIO NEW je díky svému komplexnímu a vizionářskému přístupu připraveno nabídnout ověřené výrobky v celém spektru opatření, a to v té nejlepší kvalitě.

9.7.2018
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně

Recenzovaný V lednu 2018 byla vydána nová evropská norma EN 16941-1 „Systémy pro využití nepitné vody na místě – Část 1: Systémy pro využití dešťových vod“. Tato evropská norma bude v ČR vydána v červenci 2018 vyhlášením v anglickém znění.

Jiří Lipold, technický ředitel společnosti Čevak
2.7.2018
E.ON Česká republika, s.r.o.

V rozhovoru s technickým ředitelem Čevak o vodě a úsporách najdete např.: ČOV s kogenerací pro spalování kalového bioplynu jsou schopné pokrýt velkou část své spotřeby elektrické energie vlastní výrobou. Přesměrování 1ha zpevněných ploch a střech mimo kanalizaci může znamenat významnou úsporu.

19.6.2018
ASIO, Ing. Karel Plotěný, ASIO

Důležitá pro nás byla vždy vize (viz grafické zobrazení) a pod ní slova důvěra, odbornost a odpovědnost. Zejména pojem důvěra je pro nás nosným.

12.6.2018
FT vaky, s.r.o.

Schopnost zadržet dešťovou vodu a následně ji využít na svém pozemku bude v nejbližších letech klíčová pro celou řadu odvětví. Zadržování dešťové vody a její snadné a bezplatné využívání bez omezení přináší už dnes značné ekonomické úspory.

4.6.2018
Ing. Marie Nehasilová

Recenzovaný Vhodnými opatřeními je možné vodní režim ve městech přiblížit tomu v přírodě a zmírnit tak negativní dopady urbanizace. I v ČR existuje řada realizací, které navrací vodu a zeleň do měst.

27.5.2018
MEA Water Management s.r.o.

Ředitelství silnic a dálnic spravuje nejen 1300 km dálnic a 5800 km silnic I. třídy, ale také vlastní areály středisek SSÚD po celé České republice. Rekonstrukce ploch v jednom z areálů v Ivanovicích na Hané proběhla koncem roku 2017. Součástí rekonstrukce bylo i řešení odvodnění.

22.5.2018
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Ačkoli se naše představy o vysněném bydlení různí, jedna myšlenka je u všech stejná: doma se chceme cítit dobře. Pro manžele obývající dřevostavbu nedaleko Prahy je prioritou odpočinek od pracovního shonu, který čerpají z úzkého spojení s přírodou v prostředí plném zeleně.

21.5.2018
Ing. Radek Stavarčík, ZAPA beton a.s.

Drenážní beton je beton nové generace, který díky své mezerovité struktuře propouští dešťovou vodu do podloží a zároveň tvoří pochozí i pojezdovou vrstvu pro osobní vozidla např. na parkovišti. Používá se nejčastěji v městských parcích, na cyklostezkách, zahradách a v okolí bazénů. Až 95% propustnost pro vodu představuje významný přínos pro ekologii.

14.5.2018
ASIO, Radek Líška

V České republice se denně zastaví 14 ha pozemků, což znamená, že většinou se odstraní zeleň a plocha nějakým způsobem alespoň částečně znepropustní. Všechny následky, méně zeleně, větší povrchový odtok a nebezpečí vzniku tepelných ostrovů jdou proti současným trendům boje proti změně klimatu a snahám o řešení tepelné pohody v městech, tj. proti tzv. modrozelené infrastruktuře.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama