Od 3/2006 platí revize ČSN 01 3450 "Technické výkresy - Instalace - Zdravotnětechnické a plynovodní instalace". Při revizi byla norma zcela přepracována. Předpokládá se zhotovování projektové dokumentace především pomocí CAD systémů.
Článek hovoří o připravované normě pro provoz a údržbu vnitřních vodovodů prEN 806-5, která bude zavedena do českého i slovenského systému národních norem a obsahuje řadu nových zásad nejen pro běžnou údržbu, ale např. i pro uvedení do provozu po dostávce podle délky odstávky. Z hlediska aktuální hygieny se jedná o zásadní změnu přístupů.
40% pseudomonálních infekcí vzniklých na jednotkách intenzivní péče pocházelo z pitné vody. Infekce prodlouží pobyt o cca 8 dní, 1 den stojí až 1500 EUR. Budování skutečné bezpečnosti začíná již u projektování budovy. Do budoucna nezůstane jen u úpravy vody, ale budeme se detailně zabývat i umyvadlem jako zdrojem infekce.
Stavem své studny by se měl zabývat dobrovolně a periodicky každý uživatel, a to i domovní studně. "Periodicky" znamená podle místní situace, ale jednou do roka je minimum. V článku je uveden postup asanace i navazující informace k odběrům vzorků, jsou uvedeny i základní informace pro komerčně využívané studně.
Problematika vod z prádelen je velmi zajímavá ze dvou důvodů. Recyklace znamená úsporu vody i energie, přičemž u ceny energie i vody se očekává další nárůst, druhým důvodem je ekologie. Voda z praní nejen obsahuje organické látky, ale navíc i množství tenzorů a hlavním problémem je zpravidla vysoké pH.
V současné době je v připomínkovém řízení novela vyhlášky o hygienických požadavcích na pitnou a teplou vodu. Požadavky vyhlášky jsou závazné, proto je třeba jim věnovat náležitou pozornost. Z toho důvodu jsme požádali o připomínky Dr. Pospíchala, soudního znalce, který se problematice věnuje v praxi.
Na zvyšování ceny vody jsme si zvykli tak jako na zvyšování cen energií. I v letošním roce si ve většině měst a obcí lidé a firmy budou muset připlatit za dodávky pitné vody. Fixní náklady spojené s údržbou a provozem zařízení rostou, avšak vyfakturovaná spotřeba nikoliv a pokles spotřeby vody je tak paradoxně i letos uváděn v důvodech pro zvyšování ceny vody.