Potřebujete pro váš bytový dům vyřešit
zateplení
financování oprav
rekonstrukci kotelny
čistou fasádu
Zjisti více
První on-line konference portálu TZB-info
Rekonstrukce a provoz bytových domů
středa 9.12.2020od 10:00 hod.
Registrovat se
Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Systémy Inliner pro teplou vodu přináší možnost významných energetických úspor

Připravte si otázky, odpovídat budou odborníci na projektování.

Článek ukazuje základní princip nové technologie, která bude jednou z novinek představených na květnových seminářích v Praze a v Brně. A vzhledem k potenciálu velkých úspor energie bude po přednášce zaměřené na projektování dostatečný prostor na dotazy.

1. Princip a použití pro studenou a teplou vodu

Princip činnosti děliče průtoku se zakládá na principu techniky Venturiho trubice. Minimální tlakový rozdíl mezi přivodním potrubím A a zpětným potrubím B způsobí nucený průtok mokrou buňkou. Pohon se provádí odběrem vody za Venturiho děličem průtoku KHS. Celý objem vody okružního potrubí se tak vymění a teplota pitné vody se udrží na nízké hodnotě.

Pro studenou pitnou vodu

  • stálá výměna vody
  • systém pitné vody temperovaný na nízkou teplotu
  • velký objemový proud v okruhu
  • malý objemový proud v průchodu

Pro teplou pitnou vodu / cirkulaci pitné vody

  • stálá výměna vody
  • systém pitné vody temperovaný na vysokou teplotu v případě cirkulace a spotřeby díky stabilnímu cirkulačnímu objemovému proudu v okruhu

Venturiho dělič proudění má smysl vždy, když je zřídka využivané místo odběru vody po proudu následováno řádně využívaným místem odběru / odběrovou armaturou.

S dynamickým Venturiho děličem prouděni KHS se podařilo dosáhnout dalšího kroku směrem k zabránění stagnace. Díky dodatečné součásti ve Venturiho trubici je dynamický dělič proudění schopen již při nejmenších objemových průtocích v rozdělovacím potrubí (ve stoupacím potrubí) docílit maximálního průtoku připojených okruhů.

Malý objemový proud v rozdělovacím potrubí (ve stoupacím potrubí): Dynamická Venturiho trubice zůstává téměř úplně zavřená - téměř celý objemový průtok potřebný k napájení je veden okruhem. Není dosaženo otvíracího tlaku dynamické Venturiho trubice.

Větší objemový proud v rozdělovacím potrubí (ve stoupacím potrubí): Dynamická Venturiho trubice se otevře - největší podíl objemového proudu protéká přímo děličem proudění v průchodu, přičemž dílčí objemový proud je známým Venturiho účinkem odveden do okruhu. Je dosaženo otvíracího tlaku dynamické Venturiho trubice.

Příklad aplikace pro studenou vodu:


Vysvětlivky: 1 - Venturiho dělič, 2 - armatura pro plnění otopné soustavy, 3 - mrazuvzdorná armatura pro napojení hadice.
 

Příklad použití pro teplou vodu:


Vysvětlivky: 1 - Venturiho dělič

2. Inliner


Pro rozměry stoupacího potrubi d28 a d35 (Geberit Mapress ušlechtilá ocel a Geberit Mapress měď) a d40 (Geberit Mepla)

Venturiho dělič průtoku KHS - dynamický - pro systémy Inliner pro teplou pitnou vodu

Výhody na první pohled

  • Snížení tepelných ztrát teplé vody / cirkulace, úspora energie až 40%
  • Dodržení zadání z DVGW W 551 / W 553
  • Snížení vlivu tepla na potrubní systém studené pitné vody
  • Systém Inliner lze realizovat v objektech, v nichž je umístěna vždy jeden sanitární uzel na stoupačce a podlaží.

Systémy Inliner pro teplou vodu a možnost energetických úspor při jejich použití jsou známy již dlouho. Další energetická úspora je možná při využití systému Inliner v jednotlivých podlažích.

Potrubi teplé vody je vedeno jako okruh až do míst odběru tím, že je pro systémy Inliner použit dynamický Venturiho dělič proudění KHS.

Nová inteligentní technika Inliner s osvědčeným Venturiho principem umožňuje stabilní etážovou cirkulaci s maximální energetickou účinností a je dalším krokem k zabránění stagnace.

Dynamický dělič proudění je schopen již při nejmenších objemových průtocích v rozdělovacím nebo stoupacím potrubí dosáhnout maximálního průtoku v připojených okruzích.

Více o celém semináři

Program a přihláška