Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Příprava teplé vody
Archiv článků od 21.4.2004 do 17.8.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

17.8.2004
Ing. Danica Košičanová, PhD., TU Stavebná fakulta, Košice

Článok je zameraný na návrh veľkosti zásobníkov, ktorý bol odvodený z pozorovaní odberu vody vo vymeníkových staniciach. Základom návrhu je poznanie užívateľských vlastností spotrebiteľa na jednej strane a zároveň poznanie predbežnej spotreby teplej vody na odberné miesto (tým sa myslí celodenná spotreba v odbere pre rodinu, rodinný dom, alebo väčší zdroj).

12.8.2004
Juraj Krivošík, SEVEn, The Energy Efficiency Center, z.ú.

Energetický štítek má sloužit jako základní orientační pomůcka při nákupu elektrospotřebičů a jejich prodejci mají zákonnou povinnost je v prodejnách vystavovat přímo na spotřebičích. V příspěvku jsou uvedeny informace o povinném štítkování elektrospotřebičů uváděných na trh v ČR stanovených vyhláškou 442/2004 Sb. s ukázkou štítku pro klimatizační jednotky určené k přímému prodeji, které nově pod tuto povinnost spadají.

6.8.2004
Ing. Renata Straková, TZB-info

Od 1.8.2004 platí novela prováděcí vyhlášky č. 213/2001 Sb. podrobnosti náležitostí energetického auditu předpisem 425/2004 Sb. Tato vyhláška v sobě zahrnuje upřesnění a doplnění metodiky zpracování energetických auditů. Stručný výtah s upozorněním na zásadní změny prováděcí novelizované vyhlášky 213/2001 Sb. zákona 406/2000 Sb. o hospodaření s energií je určen jak pro odbornou veřejnost, tak pro vlastníky a provozovatele budov, které pod povinnost energetických auditů spadají.

5.8.2004
Ing. Olga Mikulová

Většina z Vás určitě již zjistila, že v roce 2003 došlo ke změnám při projednávání projektových dokumentací a při realizaci staveb v oblasti ochrany veřejného zdraví, konkrétně při požadavku konzultace a posléze vydání stanoviska, případně při běžné potřebě prostě se "jen na něco zeptat" nebo konzultovat. Nejedná se tedy pouze o postupně dále se měnící a doplňující legislativu (zákon, nařízení vlády, vyhlášky), ale o možnosti projednání záměru, nebo i již zpracovaného projektu se zaměřením na jednotlivé profese. Pro možnost lepší orientace a snad i pochopení tohoto "nového" systému uvedu základní principy tak, jak vyplynuly ze zákona a nyní (více jak rok) jsou realizované v praxi.

3.8.2004
Ing. Danica Košičanová, PhD., TU Stavebná fakulta, Košice

Pri navrhovaní zásobníkového odberu teplej úžitkovej vody je potrebné pre určenie veľkosti ohrievača vypočítať všetky východzie hodnoty. Pre dimenzovanie zariadenia na prietokový ohrev vody postačuje určiť potrebný výkon ohrievača.

22.7.2004
Aleš Vohnický

Článek se zabývá technikami využití solární energie s ohledem na ekonomický přínos a návratnost investic. Možnosti využití solární energie, které jsou v našich podmínkách ekonomicky nenávratné, jsou pouze zmíněny nebo zcela vypuštěny.

21.7.2004
BDR Thermea (Czech Republic) s.r.o.

Kotel, který je ideálním řešením pro novou výstavbu i rekonstrukce objektů, disponuje výkonem až do 31 kW a možností ohřevu až 18 litrů teplé vody za minutu.

20.7.2004
Petr Nimmrichter, KONEX

Systém byl vybudován k ohřevu vody v soustavě bazénů. Je sestavou z 24 solárních panelů a technického příslušenství. Reportáž popisuje nejen technická řešení, ale i praktické výsledky.

13.7.2004
Ing. František Vranay, Katedra TZB Stavebnej fakulty TU v Košiciach

Rastúce ceny energií nás nútia sa hlbšie zamyslieť nad ich celkovou ekonomickou bilanciou. V prvom rade nás zaujíma, koľko finančných prostriedkov nám odčerpá z našich peňaženiek. Pre porovnanie si zvoľme priemernú rodinu s 3 členmi v domácnosti bývajúcej v rodinnom dome.

9.7.2004
doc. Ing. Karel Brož, CSc., Ing. Jan Schwarzer, Ph.D., Ing. Bořivoj Šourek, ČVUT v Praze, Strojní fakulta, Ústav techniky prostředí

Článek uvádí výsledky monitorování a energetické vyhodnocení kombinovaného zdroje (sluneční kolektory s tepelným čerpadlem a elektrickým kotlem) při sezónní akumulaci sluneční energie pro vytápění a ohřívání užitkové vody za období 1999 až 2001. Tento zdroj byl se státními podporami (Státního fondu životního prostředí, České energetické agentury a ČEZ) postaven v objektu dílen "Humanita" Ústavu sociální péče pro mládež ve Slatiňanech a uveden do chodu na sklonku léta 1995.

24.6.2004
KONCEPT EKOTECH s.r.o.

Neopominutelná řešení nejen pro školy a mateřské školy, sportoviště, bazény, léčebná zařízení a lázně, nemocnice, ubytovny, domovy mládeže, zdravotní ústavy, ale i např. gastronomická zařízení, společné sprchy či umývárny, ať už jsou kdekoli. Podobná ochranná opatření však potřebují rovněž handicapované osoby a osoby v pokročilém věku, proto je bezpečné směšování vody nutné i např. v domech s pečovatelskou službou, domech pro seniory, sanatoriích apod.

10.6.2004
Ing. Milan Novák, CSc., Ing. Ján Tomčiak, THERMO/SOLAR Žiar s.r.o.

Teplo získané zo slnečných kolektorov sa dá využiť rôznymi spôsobmi. Najväčšia časť nainštalovaných slnečných systémov slúži na prípravu ohriatej pitnej vody (OPV). Druhú, stále sa rozrastajúcu skupinu, tvoria solárne ohrevy bazénov. Stále väčší záujem je o podporu vykurovania a do budúcna je veľmi perspektívna oblasť priemyselného tepla a chladenia.

9.6.2004
Ing. Josef Fík

Přehledný výčet plynových spotřebičů a jejich rozdělení do skupin je doplněn i základními schématy a podrobnými technickými údaji.

26.5.2004
Ing. Milan Špes, SolarKlima, s.r.o. Košice

Využívání sluneční energie je zdánlivě velmi jednoduché, jasné a již mnohokrát publikované téma. Teprve ale při hledání odpovědí na praktické otázky zájemce zjistí, že to až tak jednoduché není. Článek shrnuje odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

21.5.2004
REGULUS spol. s r.o.

Kromě tradičních zapojení solárních systémů lze použít výhodná řešení pro předehřev TUV nebo kombinaci ohřevu TUV s možností částečného vytápění domu. Vhodně zvolené jednotlivé komponenty sestavy mohou zlepšit účinnost solárních systémů.

18.5.2004
Petr Kramoliš

Solární zisk (výtěžek) je ve svém důsledku závislý nejen na účinnosti kolektorů, způsobu oběhu média, ale především na kvalitních tepelných zásobnících. Záleží zde jak na zásobnících, tak na teplotních úrovních. Buď se jedná o nízkoteplotní (40 - 60°C) nebo vysokoteplotní (je míněna tepel. hladina 60 - 90°C) systém.

4.5.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Vyhláška podrobně a velmi přehledně popisuje požadavky na zotavovací akce pro děti včetně požadavků na TZB. Na všech zotavovacích akcích musí být zajištěna možnost koupání nebo osprchování v teplé vodě alespoň jednou za týden, nádobí lze mýt pouze v pitné vodě. Vyhláška užitečná pro odborníky i všechny rodiče!

21.4.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Nová verze této vyhlášky přináší mnoho nového, zejména nově zpracované podmínky pro hygienické prostory v případě rodinných provozů, malých provozů např. v pasážích domů, stanovuje pravidla pro využívání chemických WC a přehledně člení provozovny a jiné stravovací služby. Vyhláška je velmi obsáhlá a v článku jsou uvedeny ty požadavky, které se týkají vody a kanalizace.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama