Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Vlastnosti a zdroje vody
Archiv článků od 5.5.2017 do 19.2.2018

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.2.2018
Ing. Milan Dermek, doc. Ing. Mikuláš Monoši, PhD.

Recenzovaný Článok sa venuje problematike dopravy vody hadicovým vedením k požiarom. Rozoberá zapojenia čerpadiel pri doprave vody podľa požadovaných parametrov na mieste zásahu, porovnáva spôsoby zapojenia hadicového vedenia.

30.1.2018
ASIO, Ing. Jan Vacek, Ing. Vladimír Jirmus, ASIO

Navrhování budov vždy musí vycházet z mnoha požadavků: z představy investora, z prostorových a technických možností stavební lokality, z možností napojení na inženýrské sítě atd. Napojení na veřejné rozvody pitné vody a na kanalizaci ale není vždy možné. A je na specialistech „vodařích“, aby si s těmito ztíženými podmínkami poradili.

25.1.2018
redakce

Městem vlastněná PVS spravuje pražskou vodohospodářskou infrastrukturu. K listopadu 2017 PVS proinvestovala 2,23 miliardy korun a do konce roku by to mělo být 2,271 miliardy Kč. Cena vody v ČR a související tématika bude i na blížícím se Aquathermu Praha 2018.

Technologie STMH si poradí bez údržby
23.1.2018
Hellstein spol. s r.o.

Stavíte rodinný domek, chatu či chalupu bez připojení na místní kanalizaci a nevíte, co s odpadními vodami? Nebo jste zjistili, že už vám dosavadní septik jednoduše nestačí? Domácí čističky představují nejdokonalejší způsob likvidace odpadních vod z obytných objektů. Na trhu je k dispozici nepřeberné množství a rozhodnout se mezi nimi může být pořádný oříšek.

7.12.2017
Státní fond životního prostředí

Na sanaci nevyužívaných hydrogeologických vrtů poskytne MŽP prostřednictvím dotací z rozpočtu Státního fondu životního prostředí ČR. Vyhradilo na ně celkově 20 milionů korun.

Analýza historické krajinné struktury na krajské úrovni
27.11.2017
doc. ThLic. Ing. arch. Jiří Kupka, Ph.D., doc. Ing. arch. Ivan Vorel, CSc.

Recenzovaný Článek popisuje analýzu historické krajinné struktury na krajské úrovni v rámci Územní studie cílové charakteristiky krajiny Moravskoslezského kraje. Krajinářská témata se promítají i do většiny plánovacích nástrojů, a to v různých měřítcích, od celostátní až po obecní úroveň. Uvedená studie představuje možný postup pro identifikaci dochovaných historických krajinných struktur na krajské úrovni, přičemž je tento postup při drobných modifikacích uplatnitelných univerzálně.

30.10.2017
Ing. Jindřich Kotas, technolog a chemik ve společnosti Euroclean, VŠCHT Praha – FTOP – Ústav technologie vody a prostředí

Recenzovaný Od 1.1.2017 je účinná nová verze Atomového zákona. Starý zákon 18/1997 byl nahrazen novým zákonem 263/2016. Důvodem vzniku nové verze je sjednocení s legislativou Evropské unie a Evropského společenství pro atomovou energii, konkrétně se směrnicemi rady 2013/51 a 2013/59. Kromě vlastního Atomového zákona vznikly také nové verze prováděcích předpisů (17 vyhlášek a 2 nařízení vlády) a zavedly se změny ve 13 jiných zákonech.

18.9.2017
MUDr. František Kožíšek, CSc., Státní zdravotní ústav, vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu SZÚ

Recenzovaný Jaký by měl být přístup hygieniků k využití recyklovaných vod? Přístup by měl být bez předsudků, ale kritický, opírající se o princip předběžné opatrnosti. Nelze do budoucna očekávat, že hygienici budou recyklování vody v ČR zvlášť podporovat, zejména v kontaktu s člověkem a potravinami.

Plus pool New York, zdroj: Marketing Journal
13.8.2017
Milada Zemanová

Jak umožnit lidem, aby se mohli koupat, když si své řeky příliš znečistili? To je jasné - postavit na řece plovoucí bazén, ve kterém bude čistá, filtrovaná voda. Ekologický projekt má stále více příznivců.

foto redakce
2.8.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

SFŽP zveřejnilo řadu nejčastějších dotazů k programu Dešťovka. Vybrali jsme ty nejzajímavější a přidáváme informace k platbě stočného při využívání dešťové vody pro splachování.

19.7.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Sprcha nebo vana? Myčka nebo dřez? Jakým způsobem snižují Pražané spotřebu vody? Na tyto i jiné otázky odpověděl průzkum spotřebitelských návyků zákazníků Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Zajímavé je srovnání s průzkumem ve Velké Británii.

16.7.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Celosvětový projekt Global water dances (Tanec pro vodu) má poukázat na to, že zhruba 2,5 miliardy lidí na zeměkouli žije bez adekvátní hygieny a ročně zemře 5 milionů lidí na otravu znečištěnou vodou. Tanec pro vodu se koná od roku 2011 každé dva roky, Praha u projektu stojí od začátku.

8.5.2017
ZO ČSOP Koniklec, projekt Počítáme s vodou, Zdeňka Kováříková

Jak budou vypadat města v budoucnosti? Jakým směrem půjde jejich rozvoj a obstojí města výzvám spojeným s měnícími se nároky lidí a podmínkami klimatu?

7.5.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

S ohledem na pravidelné zaplavování památkové zóny Staré Ďáblice v době přívalových dešťů se besedou snaží radnice městské části přesvědčit sousedy k hospodaření s dešťovou vodou. Na zajímavé akci jsme natáčeli reportáž.

5.5.2017
ABF, a.s.

Česká republika je jedna z mála zemí, ve které se používá pitná voda i v kuchyních, koupelnách, na toaletách, ale i k zalévání zahrad či napouštění bazénů. Náklady na vodné a stočné jsou stále vyšší, zásoby spodních vod naopak stále klesají. Obyvatele Česka tak rostoucí finanční náklady, ale i postupné zpřísňování zákonů Ministerstva životního prostředí donutí o spotřebě přemýšlet.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama