Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Celosvětový projekt Global water dances (Tanec pro vodu)

Datum: 16.7.2017  |  Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Celosvětový projekt Global water dances (Tanec pro vodu) má poukázat na to, že zhruba 2,5 miliardy lidí na zeměkouli žije bez adekvátní hygieny a ročně zemře 5 milionů lidí na otravu znečištěnou vodou. Tanec pro vodu se koná od roku 2011 každé dva roky, Praha u projektu stojí od začátku.

V Praze Tanec pro vodu organizuje studio DanceLab v čele s tanečnicí, choreografkou a pohybovou terapeutkou Renou Milgrom. Tanec organizátoři projektu zvolili jako svůj způsob komunikace, který je srozumitelný napříč světem a jazykovým vybavením.

GWD je odvážná umělecká iniciativa zaměřená na kritickou potřebu záchrany pitné vody

Global Water Dances (GWD) je celosvětový biennální projekt, který se poprvé konal 25.6. 2011 v cca 70 lokalitách světa - v Praze na Střeleckém ostrově, podruhé 15.6. 2013 u Křižíkovy fontány na pražském výstavišti. Potřetí se konal 20.6. 2015 v rámci festivalu United Islands v Kinského zahradě. V letošním roce se konal 29.6. v Praze, na Náplavce - na palubě Avoid Galery pod Výtoní.
V současné chvíli se tanec pro vodu chystá na 89ti lokalitách světa!

V roce 2025 bude více než polovina světové populace čelit problémům souvisejících s vodou. GWD je modelem, jak prostřednictvím umění upozornit obyvatelstvo a vytvořit povědomí o problémech životního prostředí. Je také výzvou, jak lidi sjednotit, aby společně nacházeli řešení. Účastníci i diváci tohoto projektu se dozví, jak je kritická role lidstva v ochranně vodních zásob.Iniciátoři projektu jsou zároveň experty v mezinárodní síti tance a nonverbální komunikace.

Převzít odpovědnost, vážit si vody a chránit ji, může snadněji posunout lidi i k jiným způsobům ochrany naší planety.

Tanec pro vodu chce propojit lokální komunity do té celosvětové, která by měla chránit a zajišťovat, aby všichni lidé měli přístup k čisté pitné vodě, a aby voda, která skrze nás proudí byla blahodárná a ne ničivá.

"Místo Kinského zahrady nám přišlo jako příležitost být součástí hudebního festivalu United Islands of Prague. Domníváme se, že otázky týkající se vody jsou úzce spjaty s našimi lidskými otázkami. Voda je speciální látka, která je jedinečná v nepředvídatelném chování, reakci a stále se měnícím obsahu. Jako nádoba informací se jednota, chaos a pořadí staly inspirací pro nás - tanečníky - lidi," uvádí česká stránka webu Global water dances.
"Pražský břeh řeky Vltavy v centru města byl vždy místem, kde se lidé setkávali. Ať už pro rekreaci, rybaření nebo při využití lodí. Nyní se jedná o místo, kde začínají lodní výlety, pořádají se farmářské trhy, fungují komunitní ukotvené lodě, nabízí se občerstvení a kulturní akce. Vltava je naše největší řeka a je to nejdůležitější zdroj života, ekosystému a také dopravy za našimi hranicemi," uvádí web k letošnímu ročníku.

Organizátoři globální akce zmiňují údaje Světové zdravotní organizace (World Health Organization), podle nichž znečištěná voda způsobuje ročně 4,4 miliardy průjmových onemocnění, z nichž 1,5 milionu končí smrtí, zejména dětí ve věku do pěti let. Každých 20 sekund zemře jedno dítě postižené průjmem z nečisté vody. Špinavá voda každoročně usmrtí více lidí než všechny formy agrese, včetně válek.
S podobnou tematikou se na jaře koná každoroční akce UNICEF Fronta na záchod a řada dalších akcí ke světovému dni vody.


 

Hodnotit:  

Datum: 16.7.2017
Autor: Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce   všechny články autoraSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (2 příspěvky, poslední 16.07.2017 22:15)


Témata 2018

Tipy pro projektanty

CAD a BIM knihovny

Partneři - Voda, kanalizace

 
 

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu, děláte PENB nebo audit? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška