V další části seriálu o přípravě teplé užitkové vody se tentokrát zabýváme průtokovým ohřevem.
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
V České republice se zhruba 1/3 energie spotřebovává ve formě nízkopotenciálního tepla k pokrytí tepelných ztrát budov (vytápění a větrání) a na ohřev teplé užitkové vody (TUV), srovnatelná situace je i v jiných státech s obdobným klimatem jak v Evropské unii tak v USA. Vedle přednostního snižování tepelné propustnosti stavebních konstrukcí je akumulace tepla jednou z cest snižování energetické náročnosti budov.
Všichni majitelé rodinného domku ví, jak dokáže slunce vyhřát jeho půdu. Proč tento zdroj energie levně nevyužít? Máte-li k dispozici teplý vzduch ať už z půdy rodinného domku, zimní zahrady, skleníku, stodoly, kůlny, kotelny, sušicí pece, pekárny, kovárny, lakovny atd., můžete jej velmi efektivně využít k ohřevu vody a teplou vodu následně využít.
Netradiční využití energie horského potoka v lokalitě mezi Rezkem a Vítkovicemi k ohřevu vody v bazénu a k přitápění budovy. Úspěšný projekt firmy ETL-Ekotherm je "šitý na míru" a využívá jak tepelné čerpadlo, tak i sluneční kolektory.
Na letošním Aqua-thermu bylo možno zaznamenat další posun ve využívání sluneční energie pro ohřev teplé vody. Zaváděné technické novinky a inovace zefektivňují využívání slunečního záření i v České republice. Například firma Junkers Bosch/Thermotechnik na holešovickém výstavišti předvedla integrovaný solární program kombinující solární systémy s klasickou plynovou topnou soustavou.