Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Provoz a údržba
Archiv článků od 13.3.2006 do 29.1.2007

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.1.2007
Ing. Dagmar Kopačková

V médiích proběhla zpráva, že pitná voda ve veřejně přístupných barelech většinou nevyhovuje normám. Článek uvádí doporučení péče o watercoolery a upozorňuje na skutečnost, že je zbytečně opomíjena voda ve vodovodech. Je až na výjimky velmi kvalitní, pod permanentní kontrolou a v potrubí i optimálně "skladována".

22.1.2007
Ing. Jiří Houžvička, GHC Invest, s.r.o.

Správná a účinná úprava bazénové vody zahrnuje desinfekci a oxidaci. V ideálním případě lze provést oba procesy víceméně najednou, použitím jediné chemikálie. Zásadní podmínkou však je, aby desinfekční účinek ve vodě přetrval relativně dlouhou dobu.

29.10.2006
redakce

Regulace na potrubí teplé vody, která vedla k úsporám a zajištění komfortní dodávky teplé vody je konkrétním příkladem z praxe a zároveň pozvánkou na konferenci TZB-2006 - doprovodný program veletrhu Aqua-therm. Přednášky a diskuse na téma Provoz a údržba bytových domů se konají ve čtvrtek 23.11.2006.

23.10.2006
Ing. František Vranay, TU v Košiciach, SvF KTZB

Priamo na odbernom mieste (byt, objekt,...) sa meria len dodané množstvo TV a nie aj teplota. Vznikajú tak odchýlky od skutočne dodanej energie v teplej vode. Z toho vyplýva hlavná požiadavka o zabezpečenie rovnakej vstupnej teploty na každom odbernom mieste.

25.9.2006
Ing. Dagmar Kopačková

Výrobky jsou určeny jak pro běžné použití v koupelnách a WC, tak pro tělesně postižené spoluobčany. V zahraničí je jejich používání při výstavbě bytových jednotek a veřejně právních budov běžné a je součástí nejen bezbariérových staveb.

10.7.2006
Ing. Ilona Koubková, Ph.D.

Modernizace bytových jader a její vazba na architekturu, konstrukci a instalaci hraje v profesi architekta významnou roli. Článek nabízí příklady modernizace bytového jádra B10 a navazuje na obecnou problematiku modernizací zveřejněnou v předchozím článku.

3.7.2006
Ing. Ilona Koubková, Ph.D.

V současnosti naše sídliště neslouží jako sociální bydlení a doposud se i přes jisté posuny v sociální struktuře jejich obyvatel nestávají bydlením jen pro některé sociální vrstvy. Vznikají tak rozdílné požadavky na kvalitu svého obytného i hygienického prostředí.

13.6.2006
Ing. Dagmar Kopačková

Článek je pokračováním informací ze semináře v Galerii koupelen Laufen. Lasselsberger představil systémová řešení pro bazény a koupelny a nové tvarovky, například pro potravinářské provozy. Skutečně zaujala novinka pro ukončení balkónů, která odstraní trvalý problém se zatékáním v místě oplechování.

12.6.2006
Ing. Karel Plotěný

Článek přináší rekapitulaci trendů v legislativě malých čistíren odpadních vod a přináší informace k územnímu plánování, certifikaci čistíren, návrhu na průběh vodoprávního řízení, otázky kolem kalů z komunálních čistíren a servisu, dozoru a kontrole včetně komentáře.

6.6.2006
Ing. Dagmar Kopačková

Na semináři v Galerii koupelen Laufen byly představeny novinky firem Ravak, Lasselsberger a Laufen. U moderních sérií Ravak je důležitá variabilita, zajištěná možností kombinovat různé prvky a nové detaily pro delší životnost, bezporuchový provoz, vyšší komfort pro eliminaci nepřesností stavebních prací.

1.5.2006
Ing. Hana Doležílková, prof. Ing. Karel Kabele, CSc., Ing. Stanislav Frolík

Hodnocení životního cyklu slouží k regulaci a snižování dopadů výrobků na životní prostředí. Hodnoty uvedené v článku jsou původní výsledky předkládané prvně odborné veřejnosti a významná část z nich je i pro obor vytápění.

24.4.2006
Zuzana Vranayová, doc. Ing. CSc., Danica Košičanová, PhD., Katedra TZB SvF TU v Košiciach

Článek hovoří o připravované normě pro provoz a údržbu vnitřních vodovodů prEN 806-5, která bude zavedena do českého i slovenského systému národních norem a obsahuje řadu nových zásad nejen pro běžnou údržbu, ale např. i pro uvedení do provozu po dostávce podle délky odstávky. Z hlediska aktuální hygieny se jedná o zásadní změnu přístupů.

17.4.2006
redakce, časopis Management und Krankenhaus 5/2005, překlad Bc. Pavel Marek

40% pseudomonálních infekcí vzniklých na jednotkách intenzivní péče pocházelo z pitné vody. Infekce prodlouží pobyt o cca 8 dní, 1 den stojí až 1500 EUR. Budování skutečné bezpečnosti začíná již u projektování budovy. Do budoucna nezůstane jen u úpravy vody, ale budeme se detailně zabývat i umyvadlem jako zdrojem infekce.

10.4.2006
Ing. Dagmar Kopačková

V článku najdete například: jaké uvažovat hodnoty potřeby vody pro bytový dům, jaký je stav přípravy další části nové normy pro vnitřní vodovody, kritéria pro volbu baterie, návrh nerezového potrubí. Je úkolem projektanta zpracovat provozní řád?

8.4.2006
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Co dělat po povodni - rozbory vody po záplavách, pravidla hygieny po záplavách, podzemní voda říčních náplavů, odolnost studní proti znečištění, sanace studní, dezinfekce odpadních sifónů a žump, desinfekční prostředky, kontrola elekrických a plynových zařízení ...

25.3.2006
redakce, G-servis Praha, s.r.o.

Rozhovor s RNDr. Martinem Guthem, obchodním ředitelem společnosti G-servis Praha s.r.o. rekapituluje znalosti z oblasti úpravy vody, ale reaguje i na problematiku dusičnanů, což je problém jak soukromých studní, tak veřejných vodovodů.

13.3.2006
Prof. Ing. V. Skokan, DrSc.

Zavedení a ustálení nové terminologie není jednoduché, protože vyžaduje změnu některých dlouholetých a vžitých označení. Nová terminologie však vnáší řád do názvosloví pro teplou i studenou vodu, sjednocuje názvosloví v oboru zdravotní techniky a vytápění a je platná ve všech zemích EU.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama