Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Světový den toalet upozorňuje na nesmyslné plýtvání vodou

Světový den toalet, který připadá na 19. listopadu, se snaží upozornit nejen na situaci 2,4 miliard lidí, kteří nemají přístup k běžné toaletě, ale také na pošetilé zacházení s vodou. K tomuto významnému dni se připojuje i společnost Laufen CZ, která dlouhodobě vyrábí toalety s technologií maximálně šetrné k přírodě.

Přítomnost klasické toalety je pro několik miliard lidí nedosažitelným přepychem. Nedostatek pitné vody pak stojí za vážnými chorobami a úmrtím milionů lidí. Podle organizace UN-Water (spadající pod Organizaci spojených národů) denně zemře okolo 1000 dětí v důsledku průjmu způsobeného kontaminovanou vodou a nedostatečným sanitárním vybavením. Potřeba vyměšovat se v přírodě je pak jednou z příčin znečišťování vodních zdrojů. Na tuto skutečnost se snaží upozornit Světový den toalet právě 19. listopadu.

Ke spláchnutí stačí 3–4,5 litru vody

V posledních letech odborníci poukazují na negativní fenomén vyspělých zemí – zbytečné plýtvání pitnou vodou při splachování klozetů. Bohužel v českých domácnostech se nad tímto problémem lidé pozastavují až ve chvíli, kdy spatří nedoplatek na ročním vyúčtování za vodu. Ten je často posledním impulsem k rekonstrukci koupelny.

„V rodinném rozpočtu se dá výrazně ušetřit používáním toalet s tzv. malým a velkým spláchnutím,“ uvádí marketingová manažerka společnosti Laufen CZ Ingrid Hejkalová a doplňuje: „Kupříkladu klozety Jika Pure a Jika Tigo disponují malým splachem o objemu 3 litry vody a velkým jenom 4,5 litru. V časovém období dvou dekád to pro čtyřčlennou rodinu a předpokládaném počtu splachů znamená 700 800 litrů spotřebované vody. V porovnání s běžnou toaletou se splachováním na 6 a 3 litry se spotřeba vody vyšplhá na 788 400 litrů vody, při jinak nezměněných podmínkách. Zde je tento rozdíl markantní.“

Instalatéři potvrzují, že v českých koupelnách stále není výjimkou narazit na toalety s jediným rezervoárem pro jediný splach na 9 litrů vody. „Takovéto nesmyslné plýtvání penězi a hlavně vodou je alarmující obzvlášť ve chvíli, kdy lze úsporné toalety, např. Jika Tigo, pořídit za pět tisíc korun,“ dodává Ingrid Hejkalová.

Nové systémy oplachu závěsných toalet jsou také jednou z možností úspory. Značky Laufen a Jika na trhu představují WC RIMLESS. Oproti klasickým toaletám nemá mísa nového klozetu oplachový kruh, tudíž se nečistoty nemají kde usadit a toaleta je tak daleko hygieničtější. Absence oplachového kruhu navíc umožňuje dokonalé spláchnutí jak na 6 litrů při velkém splachu a 3 litry při malém, tak i na 4,5 / 3 litry.

Laufen Pro rimless
Laufen Pro rimless
Laufen Pro rimless

Unikátní řešení přináší také španělský výrobce Roca, který nabízí kombinovaný klozet s umyvadlem Roca W+W. Spojením umyvadla s klozetem lze ušetřit až 25 % vody, a to díky jejímu opakovanému použití. Voda použitá v umyvadle W+W prochází odtokovým čisticím systémem, kde je po odstranění větších nečistot následně dezinfikována 5% chlórem. Takto zcela vyčištěná voda je pak připravena pro spláchnutí toalety. Komplet doplňuje baterie s omezeným průtokem vody, který šetří vodu i energii.

Novodobé toalety s malou spotřebou vody se rozhodně vyplatí. Vyšší úsporu přináší jejich ekonomičtější provoz, a proto by se na prvotní investici nemělo šetřit. Toto prospěje nejen přírodě, ale také rodinné peněžence.

Světový den toalet – infografika Jika

Zajímavosti ze světa toalet a vody

Zdroj: UN-Water

  • Jeden člověk ze tří nemá přístup k toaletě.
  • Jeden člověk ze sedmi se stále musí vyprazdňovat ve volné přírodě.
  • Na světě vlastní více lidí mobilní telefon než toaletu.
  • Některé země přijdou důsledkem nedostatečného sanitárního vybavení až o 7 % ročního HDP.
  • 80 % všech nemocí v rozvojových zemích je spojeno s konzumací nekvalitní vody.
  • Každých 15 sekund zemře jedno dítě na nemoc, které se dalo zabránit prevencí.