Kvalitní řemeslníci potřebují po škole ještě minimálně 3–5 let praxe

Datum: 19.11.2016  |  Organizace: Cech topenářů a instalatérů ČR  |  Firemní článek

Zkuste sehnat instalatéra s dobrým doporučením do dvou měsíců. Nemožné. Tato slova Bohuslava Hamroziho, prezidenta Cechu topenářů a instalatérů ČR, nastiňují, že se jeho obor podobně jako jiná řemesla potýká s nedostatkem kvalitních lidí.

Cech topenářů a instalatérů ČR
Hudcova 424/56b, areál Strojírenského zkušebního ústavu v Brně
639 00 Brno

tel.:+420 541 120 565, +420 730 190 840
e-mail:
web:www.cechtop.cz

Dobrý topenář a instalatér umí také poradit při výměnách starých zařízení a při haváriích

Zjednodušeně řečeno provádějí topenáři a instalatéři všechny práce související s vytápěním, vnitřními rozvody studené a teplé vody, kanalizací, plynem a vzduchotechnikou, tedy například montáže potrubí, kotlů, otopných těles, van, umyvadel, praček, dřezů, myček, jejich připojení, opravy a servis. Dobrý topenář a instalatér umí také poradit při výměnách starých zařízení a při haváriích – každý určitě alespoň jednou zažil mokro v bytě a dobrý odhad příčiny havárie vody ušetří mnoho času a peněz.

Materiály a technika se neustále mění

Už staří Římané stavěli vodovody, jejichž nejznámějšími částmi byly akvadukty. První vodovod na území dnešní České republiky pochází patrně z roku 1489. Voda se čerpala čerpadly poháněnými vodními koly do věžových vodojemů a odtud proudila dřevěnými, popř. mramorovými troubami do kašen. Důležitým mezníkem byl rok 1883, kdy byla instalatérská živnost prohlášena za koncesovanou, protože naši předkové si dobře uvědomovali, že závady na vodovodech a plynovodech mohou ohrozit majetek i životy lidí.

Materiály a technika se v průběhu let měnily. Řadu kovových materiálů (např. litinu a olovo) dnes nahrazují plasty. Velmi se zjednodušilo spojování potrubí, na druhou stranu jsou však různá zařízení složitější a vyžadují více odborných znalostí.
Dobrý byznys

Instalatér je tříletý učební obor vhodný pro absolventy základních škol, kteří jsou manuálně zruční a mají technickou představivost. Ti nejlepší mohou po výučním listu získat úplné střední vzdělání zakončené maturitní zkouškou. Škol je dostatek, naopak je problém s malým počtem zájemců.


„Rodiče i žáci by měli přemýšlet, co je uživí,“ myslí si Bohuslav Hamrozi, prezident Cechu topenářů a instalatérů ČR. „Když volí školu, nevybírají přece kurz snadného přežití na další 3–4 roky, ale staví základy svého života. Komfort vytápění a vody v domě je v dnešní době nepostradatelný – a co je nepostradatelné, to je vždy dobrý byznys.“
S nabytou praxí si může mladý člověk založit firmu a je pánem svého času – a šikovní instalatéři jsou na roztrhání. Jazykově zdatní absolventi se navíc díky jednotnému evropskému trhu snadno uplatní i v zahraničí – znalost materiálů a výrobků je bez problémů přenositelná.

Nestačí, že voda teče

Současný systém sice řemeslníky nenutí se dále vzdělávat, ale na trh neustále přicházejí novinky a jen ti dobří je správně namontují, seřídí a opraví. A jako u všech profesí jde o osobní přístup.
„Když si zákazník koupí krásnou baterii, rozhodně si nepředstavuje, že mu ji někdo bude utahovat hasákem nebo že budou ventily s připojením nakřivo,“ vysvětluje Bohuslav Hamrozi. „Nestačí, že voda teče a odtéká. Je třeba se stále učit nové věci a udržovat si přehled v oboru, sledovat normy, předpisy a novinky. Stále roste podíl elektronických prvků a podstatně se mění požadavky praxe, s nimiž se musejí absolventi klasického oboru instalatér vyrovnat. Je nezbytné, aby se zaměřili i na další oblasti, jako jsou vytápění, chlazení a vzduchotechnika.“

O tom, jestli bude řemeslník dobrý, se rozhoduje často už na škole – hodně napoví už zájem o řemeslo. Přesto výuční list není všechno ani u těch nejlepších. Aby se z nich stali kvalitní řemeslníci, potřebují ještě minimálně 3–5 let praxe.
„Ideální je vybrat instalatéra na doporučení od známého nebo zaregistrovaného v Cechu topenářů a instalatérů, který sdružuje dobré řemeslníky a mimo jiné také podporuje jejich znalosti a vzdělávání,“ radí Bohuslav Hamrozi.

Cech topenářů a instalatérů ČR

Hlavním posláním Cechu topenářů a instalatérů ČR je podpora dobré řemeslné praxe v oblasti topenářské, instalatérské a dalších návazných profesí zaměřených na výrobu, projekci, obchod, montáž a servis. Cech se snaží, aby se řemeslníkům dařilo a měli podmínky pro rozvoj svůj i svých firem a tím celého oboru. Připravuje a organizuje mistrovské zkoušky v oboru topenářství, vodoinstalatérství, podporuje profesní vzdělávání na školách, nabízí školení a ověřování odborné způsobilosti. Vydává odborné publikace, pořádá soutěže, výstavy a exkurze.

 

Datum: 19.11.2016
Organizace: Cech topenářů a instalatérů ČRSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcíchDiskuse (žádný příspěvek, přidat nový)


Témata 2018

Partneři - Voda, kanalizace

logo WAVIN EKOPLASTIK
logo MEA
logo NICOLL ČR
logo WILO
logo ASIO
logo RAYCHEM
 
 

Aktuální články na ESTAV.czPražští radní podpořili zbourání Libeňského mostu, schválit záměr musí zastupitelstvoProč se bránit výskytu tepelných mostů? Mohou způsobit i plísně. Jsou i další důvodyPardubice dojednaly odkup pozemků pro autobusový terminálVystrojený vrt kolektorem je jednou z nejdůležitějších částí systému XI.