Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Řešení nedostatku zálivkové vody v období sucha přinášejí čistírny odpadních vod STMH

Posledních několik týdnů trápí celou Českou republiku vysoké teploty, padají mnohé teplotní rekordy, srážky jsou podprůměrné, což způsobuje velké sucho. Hydrologové hovoří o nejhorším suchu za posledních 12 let. Podle vědeckých studií probíhají takové klimatické změny, které s sebou do budoucna přinesou hojnější vlny veder a sucha.


Nedostatek vody se projevuje v nízkých hladinách řek a potoků a také jako nedostatek pitné vody. V některých obcích po celé České republice muselo jejich vedení přistoupit k zákazu napouštění bazénů a zalévání zahrad z veřejného vodovodu. Situace se podle meteorologů nezlepší ani v příštích dnech, protože vydatnější srážky se neočekávají a mírný déšť, přeháňky a bouřky daný problém sucha neřeší plošně na celém území ČR.

Otázkou sucha se zabývá také vláda. Ve své vládní koncepci navrhuje budování nových vodních nádrží, rybníků a předpovědních a výstražných systémů a rovněž lepší využití odpadních a srážkových vod.

V souladu s vládní koncepcí pomohou řešit problém sucha kvalitní čistírny odpadních vod STMH, díky kterým může provozovatel získat až 150 l/den/osoba zálivkové vody či vody vhodné pro doplňování okrasných rybníků.

Čistírna odpadních vod STMH 5-10EO – řešení

Čistírna odpadních vod STMH zaručuje v České republice jedinečný ekologický bezúdržbový třístupňový systém čistění. První (vyrovnávací) stupeň čistění tvoří předřazená usazovací jímka. Ve druhém stupni probíhá čistění prostřednictvím aerobních organismů ve vznosu (suspenzi), čímž se produkuje lépe sedimentující aktivovaný kal, tj. že se lépe odděluje od vyčištěné vody. Ve třetím stupni působí aerobní mikroorganismy přisedlé na pevném nosiči biomasy (buňkovém kole – biokontaktoru), jehož tělo se nezanáší – nekolmatuje. Výsledkem této třetí fáze čistění je optimálně sedimentovaný aktivovaný kal.

Více informací na www.stmh.cz

Hellstein spol. s r.o.
logo Hellstein spol. s r.o.

Bezúdržbová čistička odpadních vod STMH pro domácnost, firmy s vysokou stabilitou a účinností čištění. Moderní třístupňový systém čištění. Čistírna odpadních vod evropského výrobce s tradicí od roku 1999. Realizace řešení na klíč nebo svépomoci vždy ...