Realizace úpravy vody pro překladiště

Datum: 14.9.2015  |  Autor: Ing. Michal Šubrt  |  Organizace: ASIO NEW, spol. s r.o.  |  Firemní článek

Jedna z předních přepravních a logistických společností v Evropě nás požádala o návrh technologie na úpravu vody v nově budovaném logistickém centru v Syrovicích. Vzhledem k odlehlosti areálu nebylo možné dopojení na vodu z vodovodního řádu, proto se firma rozhodla realizovat vrt a zásobovat se vodou z vlastního zdroje.

ASIO NEW, spol. s r.o.
Kšírova 552/45
619 00 Brno

tel.:548 428 111
e-mail:
web:www.asio.cz
Celkový pohled na systém úpravy vod
Celkový pohled na systém úpravy vod

Po realizaci vrtu však byly zjištěny parametry nevyhovující vyhlášce 252/2004 Sb. pro pitnou vodu. Z tohoto důvodu jsme vypracovali návrh technologie na úpravu této vody. Po realizaci několika velkých zakázek jsme přivítali zakázku tohoto charakteru.

Voda z vrtu vykazovala zvýšené hodnoty bakteriologického znečištění, koncentrací železa (0,33 mg/l), koncentrací manganu (0,156 mg/l) a tvrdosti (3,92 mmol/l). Navíc byly hraniční koncentrace amonných iontů (0,498 mg/l). Úpravna vody byla navržena na kapacitu 700 l/h, kterou vyžadoval investor. Při překročení hodnot o 30 % je úpravna stále schopna odstranit jednotlivé koncentrace látek, které byly překročeny.

 

Popis technologie

Úprava vody – vstup do reakčních a akumulačních nádrží
Úprava vody – vstup do reakčních a akumulačních nádrží

Voda z vrtu se čerpá přes ochranný filtr 130 micron do reakční akumulační nádrže. Před nádrží se dávkuje chlornan sodný pro předoxidaci železa, manganu a oxidaci amonných iontů. Z nádrže se voda čerpá čerpadlem na paralelní odželezňovací filtr D 300 s náplní pyrolox. Dále je přivedena na filtr s aktivním uhlím pro odstranění zbytkového chloru (o objemu 40 l aktivního uhlí) a následuje změkčovací filtr duplexní 2× 20 l s náplní Ecomix A s obtokem 50 % pro zachování částečné tvrdosti a snížení zbytkových amonných iontů, železa a manganu. Následuje dávkovací čerpadlo pro hygienizaci akumulační nádrže (5 m3). Za nádrží je ATS 4 m3 – 3 bar pro dodávku vody do míst spotřeby.

Odželezňovací filtry filtrují paralelně, perou střídavě se zachováním filtrace přes jeden filtr. Předpoklad praní – 1× za 2 dny dle objemu. Praní aktivního uhlí bude probíhat jedenkrát týdně v noci. Praní filtru trvá 25 minut. Duplexní změkčovací filtr pracuje střídavě a regeneruje po protečeném objemu. Kapacita je nastavena tak, aby regeneroval 1× za 1–2 dny.

Po realizaci a zprovoznění systému pracuje úpravna v automatickém režimu tak, jak byla navržena. Na výstupu dochází ke snížení tvrdosti na hodnotu 2,5 mmol/l, nulové jsou koncentrace Fe a Mn, také obsah amonných iontů byl snížen na hodnotu 0,25 mg/l. Samozřejmostí je také nulové bakteriologické znečištění vody.

Ing. Michal Šubrt
Tel.: +420 727 927 720
e-mail: subrt@asio.cz
http://www.asio.cz/cz/uprava-vody

 

Datum: 14.9.2015
Autor: Ing. Michal Šubrt
Organizace: ASIO NEW, spol. s r.o.Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


Projekty 2017

Partneři - Voda, kanalizace

logo NICOLL ČR
logo ASIO
logo WAVIN EKOPLASTIK
logo GRUNDFOS
logo AUSTRIA EMAIL
logo MEA
 
 

Aktuální články na ESTAV.czJak bezpečněji bydlet se dozvěděli účastníci konference ESTAV.czDruhý den právní poradny zdarma na stánku ESTAV.czJaké jsou nejlepší výrobky a stánky na veletrhu FOR ARCH 2017? A kdo je architektem roku?Dotace na využívání dešťové vody stát přerozděluje i po 14 dnech