Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Archiv článků od 20.2.2004 do 18.4.2011

zadejte vlastní článek

zpět na aktuální články     

Rekonstrukce dětské části Fakultní nemocnice v Motole

18.4.2011 | GLYNWED s.r.o., Ing. Jiří Janich, Ing. Patrik Tůma
Havarijní stav dětské kliniky FN Motol si vyžádal rozsáhlou a finančně nákladnou rekonstrukci. Společnost GLYNWED dodávala instalační systém pro rozvody vody, předstěnové instalační moduly pro závěsná WC, umyvadla, bidety, pisoáry, sprchové kouty v sádrokartonových konstrukcích a mnoho dalších prvků.

Inteligentní panelák?

17.8.2010 | SOFTLINK s.r.o., Ján Vlček
Pod pojmem "inteligentní dům" si obvykle představíme moderní kancelářskou budovu vybavenou sofistikovanými klimatizačními systémy, s kamerami, senzory a čtečkami čipových karet na každém rohu, u každých dveří, případně jako moderní vilu s bazénem a garáží, prošpikovanou elektronickými systémy. Ale málokdo si jako inteligentní dům představí obyčejný panelák.

BurjDubai - největší stavba na světě

13.4.2010 | KSB - PUMPY + ARMATURY s.r.o., koncern
S průměrnými teplotami nad 30°C po více než polovinu roku - a při více než 40 stupních v létě - vyžaduje chlazení nejvyšší stavby na světě "Burj Dubai" spolehlivá řešení nejvyšší kvality. Jako jeden z čelních světových dodavatelů čerpadel, armatur a systémů pro vodní hospodářství představovala společnost KSB Corporation vysoce kompetentního a efektivního partnera.

Inteligentní řešení zvyšování tlaku

24.3.2010 | WILO CS, s. r. o.
Stále se zvyšující požadavky na komfort dodávky pitné i užitkové vody nutí investory, stavebníky i uživatele čím dál více uvažovat o takzvaných automatických tlakových stanicích.

AQUA SYSTEM - vodohospodářské komplexy, automatické tlakové stanice

19.4.2009 | AQUA SYSTEM s.r.o.
Ukázky referencí potvrzují naše zkušenosti při optimalizaci řešení: studna-(akumulace)-úprava vody-čerpací stanice-spotřeba,v oblasti návrhu, dodávky i montáže automatických tlakových stanic a v poradenství při projektování vodohospodářských komplexů. Zajímavostí naší činnosti je technické zasněžování lyžařských areálů - dodávka a montáž na klíč od projektu až po sníh.

Bytové jádro B10 a varianty možných změn

10.7.2006 | Ing. Ilona Koubková, Ph.D.
Modernizace bytových jader a její vazba na architekturu, konstrukci a instalaci hraje v profesi architekta významnou roli. Článek nabízí příklady modernizace bytového jádra B10 a navazuje na obecnou problematiku modernizací zveřejněnou v předchozím článku.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 28.01.2013 14:36

Modernizace bytových jader

3.7.2006 | Ing. Ilona Koubková, Ph.D.
V současnosti naše sídliště neslouží jako sociální bydlení a doposud se i přes jisté posuny v sociální struktuře jejich obyvatel nestávají bydlením jen pro některé sociální vrstvy. Vznikají tak rozdílné požadavky na kvalitu svého obytného i hygienického prostředí.

Rozdělovače pro systémy Ekoplastik PEX a Ekoplastik ALUPEX a novinka - odhlučněná kanalizace

31.3.2006 | WAVIN Ekoplastik s.r.o.
Zajímavé novinky - stavebnicový systém rozdělovačů z PPSU s možností 2-12 vývodů podle potřeby a systém odhlučněné kanalizace Wavin AS, který je vyráběn ze speciálního materiálu Astolan®, díky kterému je schopen tlumit hluk i bez použití speciálních kotvících prvků.

Požární koncepce pro výškové budovy

27.3.2006 | Ing. Bohuslav Kratěna, Václav Vaněk
Při tvorbě normy na požární výtahy ČSN EN 81-72 se vycházelo z určitých předpokladů, které jsou podchyceny v textu přílohy A normy a přibližují koncepci požárních výtahů. Při využívání této normy je zapotřebí vzít v úvahu možnosti výškového dosahu techniky hasičských sborů v místě instalace výtahu.

Zásady návrhu a montáže potrubních systémů z nerezové oceli

20.3.2006 | Ing. Miroslav Hartl, Geberit
Článek přináší užitečné a konkrétní zásady návrhu a montáže nerezového potrubí pro vnitřní instalace včetně popisu materiálu. V článku je například řešení uchycení potrubí, dilatace a její kompenzace, druhy kompenzátorů a vhodné způsoby uložení nerezového potrubí.

Rekonstrukce panelových domů z hlediska zdravotně-technických instalací

10.1.2005 | doc. Ing. Karel Kabele, CSc.
U panelových domů není pro ZTI rozhodující členění objektů podle konstrukčních soustav, ale podle použitých principů řešení a provedení systémů ZTI. Každý systém (vodovod, kanalizace) může být rozdělen na funkční části, které se z hlediska rekonstrukce již posuzují jako jeden prvek – tzn. vyměňuje se nebo opravuje se najednou.

Vnitřní kanalizace ve vysokých budovách

17.6.2004 | Ing. Jakub Vrána, Ústav TZB, Fakulta stavební, VUT v Brně
Při navrhování vnitřní kanalizace ve vysokých budovách je třeba věnovat zvláštní pozornost splaškovým odpadním potrubím. Všechna potrubí vnitřní kanalizace se zde musí dimenzovat výpočtem. Zásady pro návrh a dimenzování svodných (ležatých) potrubí jsou u vysokých budov stejné jako u budov s menším počtem podlaží. Dimenzování a návrh splaškových odpadních potrubí vychází z poznatků získaných výzkumy prováděnými zejména v zahraničí.

Technická zařízení v nově vznikajících kategoriích budov

20.2.2004 | prof. Ing. V. Skokan, DrSc.
Ve všech oborech technických zařízení budov dnes probíhá kvalitativní vývoj v navrhování i provádění. Všechny profese TZB sledují a spoluvytvářejí optimální vnitřní životní prostředí (interní mikroklima) pro uživatele bytových a občanských budov. Také v exteriéru se výrazně uplatňuje optimální řešení TZB (např. snížení zakouřenosti našich vesnic a čištění odpadních vod).
zpět na aktuální články     

Témata 2018

Tipy pro projektanty

Tabulky a výpočty

Partneři - Voda, kanalizace

 
 

14.11.2018 konference TZB-info o bytových domech

Připravujete rekonstrukci bytového domu, děláte PENB nebo audit? Jak na úspory za energie a zhodnocení domu? Unikátní publikace pro účastníky. Těšíme se na vás v Praze.

Program a přihláška