Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

EuroClean WatiMin bude součástí projektu S.A.W.E.R. na EXPO 2020 v Dubaji

Solar Air Water Energy Resource (S.A.W.E.R.) vyrábí vodu ze vzdušné vlhkosti pro kultivaci pouště v úrodnou půdu a na získávání vody pitné úpravou v remineralizační jednotce Euroclean WatiMin.

K prototypu sytému S.A.W.E.R., který vyrábí vodu ze vzduchu s využitím solární energie a který dokáže kultivovat poušť s pomocí podpovrchových kultur (solar-air-water-energy-resources), připojili vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT mineralizační jednotku WatiMin společnosti EuroClean upravující destilovanou vodu na pitnou.
Technologické jádro národní expozice pro EXPO 2021 v Dubaji je společným projektem ČVUT a Akademie věd ČR, ale do výroby se zapojí i soukromé firmy.

„Náš systém vyrábí destilovanou vodu, která se dá pro nás lépe uchovávat, ale pro další použití ji musíme upravit,“ říká docent Tomáš Matuška, který má v ČVUT UCEEB vývoj systému S.A.W.E.R. na starosti, „pro závlahu rostlin ji o živiny obohacuje fotobioreaktor, který dodává Botanický ústav AV ČR, na pitnou vodu ji mění jednotka WatiMin společnosti EuroClean,“ dodává.

Dvě podoby systému S.A.W.E.R.

Pro Všeobecnou světovou výstavu EXPO 2020 v Dubaji vzniknou dvě podoby systému S.A.W.E.R. – jedna bude součástí pavilonu a s kapacitou 500 litrů vody denně bude zavlažovat oázu vyrůstající z písku kolem pavilonu, druhá – již existující verze – je plně mobilní a dokáže bez infrastruktury vyrábět až sto litrů vody denně i z extrémně suchého vzduchu, například v Rijádu.
„Pro mne je to příkladná ukázka, jak se soukromý sektor smysluplně zapojuje do přípravy národní účasti na Všeobecné světové výstavě,“ dodává generální komisař Jiří F. Potužník, „do výroby systému S.A.W.E.R. se formou sponzorských dodávek zapojí i další české firmy a totéž bude platit o pavilonu.“