Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Voda ze vzdušné vlhkosti - prototyp zařízení S.A.W.E.R. je v provozu

Z českého kontejneru ve Spojených arabských emirátech už teče voda. Pro potřeby tohoto projektu společnost EuroClean vyvinula úpravnu vody s obchodním názvem WatiMin.

Vývoj a výroba systému S.A.W.E.R. je hrazena z prostředků na účast České republiky na EXPO 2020 v Dubaji, foto redakce
Vývoj a výroba systému S.A.W.E.R. je hrazena z prostředků na účast České republiky na EXPO 2020 v Dubaji, foto redakce

Uprostřed pouště ve Spojených arabských emirátech už teče voda z českého zařízení

Námořní kontejnery, ve kterých je zařízení už od nakládky v Praze umístěné, jsou ve Sweihanu ve Spojených arabských emirátech, asi 80 kilometrů daleko od moře. Experimentální provoz běží.
Výhodou celého systému je jeho autonomní charakter, který využívá energii z baterií, které se dobíjejí ze solární střechy tvořené klasickou fotovoltaikou a nezasklenými hybridními fotovoltaicko-tepelnými kolektory, které slouží v noci pro produkci chladu, sáláním vůči jasné obloze..
Voda, kterou systém S.A.W.E.R. produkuje, je získávána ze vzdušné vlhkosti. Získaná voda se shromažďuje v zásobníku a pod dalších úpravách vytéká z kohoutku pitná voda.


Pro potřeby tohoto projektu společnost EuroClean vyvinula úpravnu vody s obchodním názvem WatiMin. Připravená voda je nejprve filtrována na jemných filtrech, aby se zbavila mechanických nečistot jako jemný pouštní písek, prach apod. Dále se voda s pomocí elektrolýzy, respektive UV záření dezinfikuje a následně ji naše úpravna WatiMin obohatí o některé prvky, např. sodík, hořčík a draslík. Tím vznikne kvalitní a chutná pitná voda dle světových standardů.

Zatímco běžným chladičem lze ze suchého pouštního vzduchu dostat v průměru 10 litrů denně, zařízení S.A.W.E.R. podle odhadů vědců dokáže vyprodukovat 100 až 200 litrů denně při stejných podmínkách průtoku vzduchu. Instalací zařízení začaly testy, které mají v reálném prostředí arabského poloostrova ověřit jednak funkci zařízení, schopnost autonomního provozu s občasným zásahem servisu (výměna filtrů, kontrola tlaků, ometení panelů).

Systém využívá řadu českých patentů a inovace. V roce 2020 hodlají vědci z Buštěhradu na Kladensku představit S.A.W.E.R. na světové výstavě Expo 2021 v Dubaji v provedení integrovaném v pavilonu České republiky ve spojení s fotobioreaktorem pro obohacení vody o živiny a s podpovrchovou zálivkou přilehlé zahrady.

Reportáž z místa experimentu v Zápisníku zahraničních zpravodajů na Radiožurnálu

Testování v tamějších podmínkách potrvá šest měsíců, vyhodnocení provozu budou mít vědci k dispozici na konci roku, řekl ČTK Tomáš Matuška z UCEEB, který má projekt na starosti.

Dva lodní kontejnery vyslali vědci na cestu z Buštěhradu do Spojených arabských emirátů v červnu. Na přelomu července a srpna zařízení v poušti instalovali, nyní je tým vědců zpět v ČR. Data vědci sbírají na dálku, energii pro systém zajišťuje solární zdroj. "Teď nás čeká měsíc optimalizace řízení, pak se pravděpodobně do Spojených arabských emirátů zase vrátíme kvůli kontrole a případným úpravám," uvedl Matuška.

Podle něj zatím nelze odpovědět, jak zařízení zvané S.A.W.E.R. (Solar-Air-Water-Earth-Resources) pouštní podmínky ovlivní. Kolik vody v průměru denně vyrobí, bude jasné až po několika měsících. "Nyní vše vypadá v pořádku, ale zařízení je čerstvě spuštěné, jsme na počátku," dodal Matuška. Vědci chtějí podle něj získat jak data z léta, kdy jsou podmínky v lokalitě extrémní, tak z podzimu a zimy.

Testovaný prototyp se vejde do dvou lodních kontejnerů a je s to vyrobit 100 litrů destilované vody denně. Obohacením minerály z ní vznikne pitná voda. S.A.W.E.R. by mohl pomáhat v odlehlých oblastech bez infrastruktury.

 
 
Reklama